Big data z lidské stránky se ukazují v Londýně, Singapuru a New Yorku

Setkání „Mission Control“ v Londýně, Singapuru a New Yorku dnes iniciovala globální debatu o projektu The Human Face of Big Data (Big data z lidské stránky). Přední experti nabídli návštěvníkům (a také divákům, kteří po celém světě sledovali živý online přenos) neobyčejný pohled na nové příležitosti, které pro lidstvo představuje možnost shromažďovat v reálném čase obrovské objemy dat, analyzovat je, očistit od nepřesností metodou triangulace a vizuálně je znázorňovat.
Rick Smolan, spolutvůrce jedinečné série dokumentů „Day in the Life“ (Den v životě) a dalších mediálních projektů využívajících globální zapojení velké skupiny lidí, a společnost EMC jako hlavní sponzor projektu The Human Face of Big Data přitáhli pozornost k tomu, jak technologie big data mění náš svět, řeší některé z nejnaléhavějších problémů současné doby a vytváří centrální nervovou soustavu našeho světa.

„Technologie big data začíná ovlivňovat všechny aspekty naší existence,“ uvedl Smolan. „Z každého, kdo u sebe má smartphone, se stal lidský senzor. Takové možnosti vnímání a poměřování světa jsme dosud neměli – a stále se rozšiřují. Technologie big data nám může nabídnout přesně ty nástroje, které potřebujeme k řešení některých velmi naléhavých problémů současné doby, od léčení nemocí až po ochranu cenných zdrojů, jako je voda a energie.“

Na setkání Mission Control v New Yorku si účastníci vyslechli pozoruhodnou skupinu přednášejících, mezi nimiž byli Carlos Dominguez, Esther Dyson, Juan Enriquez, Sheldon Gilbert, Scott Harrison, Aaron Koblin, Deb Roy, Paul Sagan a Jer Thorp. Zhlédli také ukázky obrázků a příběhů z připravované knihy The Human Face of Big Data. Ta přinese fotografie, eseje a infografiku od Nigela Holmese a 20. listopadu ji obdrží deset tisíc světových lídrů, vědců, předních podnikatelů a manažerů a dalších vlivných osobností ze 30 zemí.

Hned poté se více než 25 špičkových podnikatelů, vědců a inovátorů podělilo o příklady své práce v interaktivní laboratoři big data.

Mezi řečníky na setkání Mission Control v Singapuru byli mimo jiné Kristian Kloeckl a Russell John. V Londýně účastníky oslovili třeba Jake Porway a Dave Lundberg.

Na dnešních setkáních Mission Control byl zároveň představen první vzorek výsledků z mobilní aplikace The Human Face of Big Data. Tato aplikace – dostupná zdarma až do 20. listopadu, kdy bude vydána kniha The Human Face of Big Data a bezplatná aplikace pro iPad – umožňuje lidem z celého světa anonymně sdílet a srovnávat své životy s využitím čidel ve svých telefonech a odpovídat na otázky provokující k zamyšlení o tématech jako sny, zájmy a názory na rodinu, spánek, důvěru, sex a štěstí. Momentálně je k dispozici verze této aplikace pro zařízení Android a brzy bude uvedena také verze pro systém iOS.

Na závěr projektu, 20. listopadu, budou anonymizované údaje zpřístupněny pedagogům, historikům, antropologům, vědcům a veřejnosti, kterým poskytnou snímek dvou měsíců v životě lidstva.

Videa se záznamem ze všech setkání (v New Yorku, Londýně a Singapuru) a videa s jednotlivými přednáškami budou brzy k dispozici na webu HumanFaceOfBigData.com.

Podrobnější informace o dalších součástech projektu The Human Face of Big Data, k nimž patří kniha, bezplatná aplikace pro iPad a studentská iniciativa s názvem Data Detectives (Datoví detektivové), najdete na webu.

Projekt The Human Face of Big Data (Big Data z lidské stránky) je redakčně nezávislý a jeho uskutečnění umožnila podpora společnosti EMC Corporation, která se stala jeho hlavním sponzorem. Další sponzorskou podporu poskytly společnosti Cisco, VMware, Tableau a Originate. Vizualizace zajistila společnost metaLayer.

Ochrana soukromí v aplikaci The Human Face of Big Data

Při vývoji aplikace Human Face of Big Data byl kladen důraz na ochranu soukromí uživatelů. Informace shromážděné prostřednictvím aplikace budou použity pro nekomerční, vzdělávací účely. Zároveň mají nabídnout zábavný pohled srovnávající odpovědi jednotlivých uživatelů s ostatními účastníky po celém světě. Tato data lze rozdělit do dvou kategorií:

(1) informace, které dobrovolně poskytli uživatelé, včetně fotografií, a (2) informace shromážděné od uživatelů aplikace automaticky. Uživatele nežádáme o jejich jména, e-mailové adresy ani jiné kontaktní údaje a nemusejí si vytvářet uživatelské jméno a heslo. Požadujeme uvedení věku a pohlaví a žádáme uživatele o potvrzení města nebo obce, kterou jejich mobilní zařízení udává jako polohu při prvním použití aplikace. Informace poskytnuté uživateli analyzujeme na základě věku, pohlaví a polohy a dále odpovědí, které poskytnou na naše otázky. Tato data porovnáváme s informacemi, jež poskytnou ostatní účastníci.

Cílem přitom je nabídnout uživatelům podrobnější pohled na názory a ambice účastníků projektu z celého světa. Pokud se tak rozhodnou, mohou uživatelé s aplikací pracovat, aniž by poskytli jakékoli údaje, které je osobně identifikují. Nemusejí nahrávat fotografie ani uvádět údaje, které by je identifikovaly, v odpovědích u jednotlivých aktivit.

Exit mobile version