Novou počítačovou laboratoř bude mít od nastávajícího akademického roku Bankovní institut vysoká škola (BIVŠ) v Praze. Pod názvem LabIt se otevírá studentům a pedagogům této školy specializované IT pracoviště umožňující simulaci nestandardních stavů systémů používaných v bankovních a finančních institucích.
Absolventi oborů z oblasti informačních technologií tak budou lépe připraveni pro praxi. Budování laboratoře ještě nekončí, projekt je dlouhodobý a počítá s postupným uplatněním dalších moderních hardwarových i softwarových technologií.
Laboratoř je určena především pro potřeby oborů Informační technologie a Informační technologie a management akreditovaných na Bankovním institutu vysoké škole. Jejím srdcem jsou servery typu IBM Power 5 a SUN vybavené různými operačními systémy. Součástí vybavení jsou rovněž disková pole, zálohovací zařízení a záložní zdroje. Projekt počítá se softwarovým vybavením pro analýzu, algoritmizaci a programování, práci s databázemi, modelování a optimalizaci procesů, aplikační software, projektové řízení apod.
„Laboratoř LabIt jsme vybudovali nejen pro rozšíření výuky informačních technologií a kvantitativních metod na naší katedře, ale také pro přípravu a realizaci výukových programů a dále pro vědecko-výzkumnou činnost,“ vysvětluje Ing. Bohuslav Růžička, CSc., z katedry informatiky a kvantitativních metod BIVŠ. „Laboratoř slouží také pro administraci a údržbu v ní umístěných výukových počítačových systémů. Je tvořena serverovnou a dvěma učebnami propojenými lokální sítí. Jedna učebna je určena primárně pro výukové a školicí účely, druhá, experimentální, slouží pedagogům, vědeckým pracovníkům a nadaným studentům informačních technologií k výzkumné a vědecké činnosti,“ dodává Ing. Růžička.
„Vybudování laboratoře informačních technologií umožní realizovat výuku na nesrovnatelně vyšší kvalitativní úrovni. Vysoké školy dnes opouštějí studenti s řadou teoretických znalostí, kteří ale při praktické činnosti s hardwarem a softwarem vyšší kategorie strávili jen minimum času. Projektované vybavení umožní studentům řešit úlohy dosud nerealizovatelné; na zařízení lze simulovat mimořádné události a nestandardní stavy systémů, které běžně provozují banky a finanční instituce, dále administraci systému, práci s databázemi na úrovni administrátorských oprávnění, cvičení ze správy a řízení informačních systémů apod. To studentům v budoucí praxi přinese významnou konkurenční výhodu,“ doplňuje spoluautor celého projektu, Ing. Vladimír Beneš, vedoucí katedry informatiky a kvantitativních metod Bankovního institutu vysoké školy.