• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Český úřad zeměměřický a katastrální spustil nový Portál katastru a zeměměřictví: Digitalizace katastru nemovitostí je dokončena

Pavel Houser
11. 3. 2025
| Tiskové zprávy

Jeden z největších úřadů v České republice dokončil svoji plnou digitalizaci a lidé tak už z pohodlí domova mohou vyřídit i tak zásadní věc, jako je návrh na vklad do katastru nemovitostí. Díky novému Portálu katastru a zeměměřictví to zvládnou sami během několika minut, navíc tak ušetří 400 Kč ze správního poplatku. Systém je uživatelsky přívětivý a běží plynule, což se ukázalo i během měsíčního testovacího provozu. Dokončení digitalizace spolu s plány na další období dnes představil předseda ČÚZK Karel Štencel spolu s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS) a ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL).

Dokončení digitalizace katastru nemovitostí je zásadním krokem k modernizaci a digitalizaci veřejné správy v Česku. Proces digitalizace probíhal několik desetiletí a zahrnoval postupné elektronizování výpisů, digitalizaci katastrálních map a napojení na základní registry. Získávat elektronické listiny a sledovat stav řízení z pohodlí domova je možné už mnoho let. Nově spuštěný Portál nyní umožňuje lidem i firmám podávat kompletní návrhy na vklad a ohlašovat změny údajů katastru nemovitostí.

„Digitalizace katastru nemovitostí je velkým krokem vpřed v rámci modernizace české veřejné správy. Díky Portálu katastru a zeměměřictví mohou lidé vyřizovat své záležitosti z domova, což jim zefektivní čas a ubyde jim zbytečná administrativní zátěž. Elektronicky tak mohou podat například kompletní žádost o zápis. Jde o další úspěšný krok v digitalizaci státní správy, která je pro naši vládu prioritou,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.

V roce 2024 bylo elektronicky poskytnuto více než 99 % výpisů z katastru nemovitostí a díky novému systému lze nyní elektronicky podat kompletní žádost o zápis. Digitalizace přinesla významné úspory – katastrální úřady zvládají zpracovávat až dvakrát více podání s o 20 % nižším počtem zaměstnanců. Ročně se ušetří 600 milionů korun.

„Digitalizace nám umožňuje poskytovat kvalitnější služby rychleji a efektivněji za méně peněz. Katastrální úřad je skvělou ukázkou toho, jak digitalizace může fungovat. Úřad přitom lidem poskytuje obrovské množství dat, jen v loňském roce to bylo 28 milionů výstupů, z nichž více než 99 procent poskytl úřad v elektronické podobě. Dalším krokem bude zvýšit i počet plně elektronických zápisů do katastru. K tomu chceme veřejnost motivovat i tím, že za elektronický vklad zaplatí o 20 procent nižší správní poplatek oproti papírové formě,“ doplnil ministr zemědělství Marek Výborný.

„Je to přímo ukázkový příklad toho, co pro nás digitalizace skutečně dělá – po úřadech neběhají lidi, po úřadech běhají data. A my o tom ani nemusíme vědět,“ dodává k tomu Martin Charvát z Digitálního Česka.

ČÚZK plánuje i nadále rozšiřovat možnosti elektronické komunikace. Klíčovou výzvou zůstává větší rozšíření elektronických podpisů, které by umožnilo ještě vyšší počty plně elektronických podání a automatizace při jejich zpracování.

„Dokončení digitalizace katastru a spuštění Portálu je výsledkem dlouholeté práce a odhodlání našeho týmu, jehož práce si nesmírně vážím. Naším cílem je pokračovat v rozvoji digitálních služeb a zajistit občanům co největší komfort při vyřizování záležitostí spojených s nemovitostmi,“ uvedl předseda ČÚZK Karel Štencel.

Spuštění Portálu katastru a zeměměřictví ČÚZK představuje významný krok k modernizaci české státní správy a usnadnění přístupu občanů k veřejným službám. Více informací o nových možnostech a funkcích portálu naleznete na webových stránkách ČÚZK.

ČÚZK pracuje na digitalizaci dlouhodobě, první Koncepce digitalizace katastru nemovitostí byla schválena už v roce 1993. V roce 2003 byla spuštěna aplikace na elektronické nahlížení do katastru nemovitostí. V roce 2020 byly kompletně digitalizovány katastrální mapy. V loňském roce ČÚZK zprovoznil systém digitálních technických map, před několika dny pak Portál katastru a zeměměřictví. V loňském roce ČÚZK poskytl z katastru nemovitostí 27 957 604 výstupů, více než 99 % bylo poskytnuto elektronicky (v tištěné formě pouze 193 660 výstupů). ČÚZK je i správcem registru územní identifikace, adres a nemovitostí, který je jedním ze čtyř základních registrů veřejné správy a poskytuje referenční data o území, včetně všech adres a jejich lokalizace.

Související příspěvky

Zprávičky

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

8. 5. 2025
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Články

Analýza Fortinet: Počet kybernetických útoků roste rekordní rychlostí kvůli hackerům, kteří využívají AI

8. 5. 2025
Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

7. 5. 2025
Tiskové zprávy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

7. 5. 2025

Zprávičky

Trump chce zrušit Bidenovo omezení na vývoz pokročilých čipů

ČTK
8. 5. 2025

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zrušit omezení vývozu pokročilých počítačových polovodičů, které zavedl

Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení DSA (aktualizováno)

ČTK
7. 5. 2025

Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za

Antivirová společnost Gen Digital zvýšila celoroční provozní zisk o 45 %

ČTK
7. 5. 2025

Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve

Prodej amerického komunikačního vybavení Česku se týká kryptografických zařízení

ČTK
7. 5. 2025

Prodej vojenského komunikačního vybavení České republice v hodnotě 181 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy

Německo postihl rozsáhlý výpadek komunikačního systému pro policii či hasiče

ČTK
6. 5. 2025

Německo dnes podle agentury DPA postihl rozsáhlý výpadek šifrovaného komunikačního systému využívaného policií, hasiči,

Novozélandský premiér navrhuje zákazat sociální média pro osoby mladší 16 let

ČTK
6. 5. 2025

Novozélandský premiér Christopher Luxon chce zakázat dětem mladším 16 let přístup na sociální sítě.

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

USA schválily možný prodej komunikačního vybavení České republice

ČTK
6. 5. 2025

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej komunikačního vybavení a souvisejícího příslušenství České republice v

DevOps lze realizovat i v režimu on-premise

OpenAI plánuje rekordní akvizici nástroje Windsurf za 3 miliardy dolarů

ČTK
6. 5. 2025

Americká společnost OpenAI plánuje koupit nástroj s umělou inteligencí (AI) pro psaní kódu Windsurf

Tiskové zprávy

Partnerství společností Nutanix a Pure Storage přinese zákazníkům větší možnosti volby díky novému integrovanému řešení pro kritické pracovní úlohy

Speciální polep Ferrari pro Miami: technologie a design v podání HP

Nadace Mission 44 Lewise Hamiltona a HP podpoří dovednosti mladých v oblasti přírodních a technických věd

Během posledních 48 hodin zachytila VZP rozeslání až 100 tisíc podvodných e-mailů

S barefooty chce dobýt svět. Be Lenka proto nasazuje systém od SAP, který rok ladila s českým ACTUM Digital

Synology oznamuje DiskStation DS925+ a rozšiřující jednotku DX525

Zpráva dne

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Nešlehejte vejce ale Windows 11 na Goodofer24 jen za €20.00!

Redakce
15. 4. 2025

Ať už máte PC se starším systémem Windows, nebo si stavíte PC podle vašich...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Kvě 13
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 27
Celý den

Kontajnery v praxi

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Moodle

Binární vyhledávací strom

FUP (Fair User Policy)

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Alternativní verze černých děr: obejdou se bez singularity nebo i bez horizontu
  • Experiment METRO navržený českými vědci zamíří na ISS
  • Zviditelnili teorii relativity: rychlé objekty vypadají pootočeně

RSS AbcLinuxu RSS

  • Visual Studio Code a VSCodium 1.100
  • Home Assistant 2025.5
  • OpenSearch 3.0

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.