Čeští učitelé na stáži Honeywell Educators @ Space Academy

Dva učitelé z České republiky se během letošního června zúčastnili unikátního stipendijního programu Honeywell Educators @ Space Academy.
Během pěti dnů absolvovali spolu s dalšími 203 kolegy z 24 zemí vzdělávací program zaměřený na podporu vědy, technologií, matematiky a inženýrství (STEM). Mimo jiné si vyzkoušeli, jakým způsobem probíhá výcvik astronautů, podíleli se na přípravě vesmírné mise nebo trénovali přežití na zemi i ve vodě.

Společnost Honeywell (NYSE: HON) ve spolupráci s americkým střediskem U.S. Space & Rocket Center (USSRC) každoročně pořádá unikátní stipendijní program Honeywell Educators @ Space Academy (HESA) v Huntsville v Alabamě. Program, který sponzoruje iniciativa pro společenskou odpovědnost Honeywell Hometown Solutions, je určený učitelům matematiky a přírodovědných oborů základních a středních škol. Jeho cílem je motivovat pedagogy v úsilí předávat znalosti ze STEM oblastí natolik inspirativní formou, aby vzbudili ve studentech zájem věnovat se těmto oborům v rámci jejich dalšího vzdělávání a kariérního zaměření.

Učitelé prošli během dvou po sobě jdoucích týdnů od 10. do 23. června pečlivým tréninkem zaměřeným na přírodní vědy a objevování vesmíru, včetně cvičení ve stylu astronautů, jako jsou simulátory vysoce výkonných tryskových letadel, vesmírné mise se scénářem, trénink přežití na zemi a ve vodě a interaktivní programy letové dynamiky.

„Program HESA byl velmi inspirativní a motivační. Jsem nesmírně vděčná za spoustu nápadů, kterými oživím hodiny fyziky a matematiky,“ hodnotí program Marie Volná, učitelka matematiky a fyziky na Fakultní základní škole dr. Milady Horákové a dodává: „Velký přínos měly týmové projekty. V simulátorech jsme si vyzkoušeli, jaké to je být astronauty. Během mise jsme virtuálně letěli do vesmíru, řešili opravu mezinárodní stanice a výměnu posádky. Vyzkoušeli jsme si adrenalinové přistání padákem do vody nebo únik z potápějící se helikoptéry. Na simulátorech jsme také na vlastní kůži pocítili zrychlení při startu rakety nebo chůzi na Měsíci.“

„Program HESA mi umožnil strávit týden mezi zajímavými učiteli z celého světa. Jejich postřehy z praxe, nápady a tipy na vzájemnou spolupráci byly velmi inspirativní. Plánuji sdílet získané zkušenosti se svými kolegy a žáky prostřednictvím prezentací a workshopů. Mám také jedno velké přání. Rád bych dostal do space campu první zdravotně handicapované dítě z České Republiky,“ shrnuje své dojmy a plány Josef Šnevajs, učitel z přerovské základní školy.

Stipendium pro 2 381 učitelů z 55 zemí a inspirace pro více než 2 miliony studentů
Společnost Honeywell během posledních 11 let udělila prostřednictvím programu HESA stipendium 2 381 učitelům z 55 zemí a 52 amerických států a území. Od roku 2004 se pedagogové o své zkušenosti a znalosti podělili s více než dvěma miliony studentů a mnohé z nich inspirovali k tomu, aby se věnovali vzdělání v oblasti přírodních věd, technologií, techniky a matematiky a našli v těchto sférách své povolání.
„Inspirování studentů začíná inspirováním našich učitelů a tento program je především o opětovném zažehnutí plamenu vášně u našich pedagogů,“ řekl Michael A. Bennett, prezident Honeywell Hometown Solutions. „Tato zkušenost pomáhá učitelům získat nové techniky pěstování nadšení pro matematiku a přírodní vědy v příští generaci inženýrů, programátorů, matematiků a astronautů. “
Účast v programu HESA je podmíněna důkladným výběrovým řízením. Způsobilí učitelé získají stipendium, zpáteční letenku, školné, stravování a ubytování. Program sponzoruje společnost Honeywell a její zaměstnanci.

Stáž ve vesmírném centru je určena i pro studenty
Díky speciálnímu stipendijnímu programu pro studenty Honeywell Leadership Challenge Academy (HLCA) navštívilo v letošním roce vesmírné centrum i sedm českých studentů. Mladí lidé zde absolvovati interaktivní programy a řadu vědecko-technologických workshopů, přednášek a týmových cvičení, jejichž cílem je popularizovat vědu a podpořit u studentů středních škol zájem o kariéru v oblasti vědy a techniky. Program je otevřen pro vybrané děti zaměstnanců společnosti Honeywell. Účastníci stáže se zde učí zábavnou a interaktivní formou používat teoretické znalosti z oblasti STEM.

Český zástupce v ekologickém programu Honeywell Green Boot Camp
Českou účast měl i další letošní stipendijní program Honeywell Green Boot Camp. Program, který podporuje iniciativa pro společenskou odpovědnost Honeywell Hometown Solutions, nabízí středoškolským učitelům možnost zdokonalit se v praktických dovednostech výuky energetické udržitelnosti a ochrany životního prostředí. V letošním roce se stáže v kalifornském San Diegu zúčastnilo 50 učitelů z 11 zemí. Učitelé zde získali praktickou zkušenost například ve vytváření sudů na dešťovou vodu, konstrukci větrných turbín či zahradního zavlažování, které lze snadno aplikovat při výuce. Účastníci zde navíc získali cenné kontakty na spolupracovníky z celého světa, s nimiž mohou sdílet své nápady.

„Green Boot Camp byl skvělou příležitostí uvědomit si, jak zábavně a zároveň levně lze vyučovat vědecké předměty. Vžívali jsme se do rolí žáků a stavěli jsme například auta na solární pohon, vrtule větrných elektráren či zahradní sudy na sběr vody. Ústředním tématem školení byly otázky šetření přírodních zdrojů, zejména paliv a vody,“ hodnotí stáž středoškolský učitel Roman Veselský ze Žďáru nad Sázavou.

Exit mobile version