Cisco inovuje sítě: stane se z nich živý organismus s vlastní inteligencí a schopností učit se

Společnost Cisco představila sítě budoucnosti, které přinášejí jeden z největších průlomů v této oblasti. Nové technologie disponují vlastní umělou inteligencí a mohou rozhodnout, k jakým datům a službám má uživatel povolený přístup. Síť se mění v živý organismus, který se v průběhu času učí, zdokonaluje, dokáže předvídat budoucí potíže a v krátkém čase pomůže zastavit nejpokročilejší kybernetické útoky, jakým byl například ransomware WannaCry.
Zkušební verze řešení pro sítě budoucnosti již otestovalo 75 organizací, mezi nimi například největší německý železniční dopravce Deutsche Bahn/DB Systel GmbH či americký úřad pro letectví a kosmonautiku NASA. Během testování dokázaly organizace snížit čas nutný na provisioning sítě o 67 %, zrychlit rozpoznání potíží o 80 %, snížit následky průniku útočníků do sítě o 48 % a snížit provozní náklady o 61 %.

„Ve filmech pro pamětníky vidíme telefonní ústředny z minulého století, kde pracovníci ručně přepojovali každý hovor. U sítí to tak funguje dodnes, IT manažeři vykonávají velké množství manuálních úkonů při jejich nastavování. S obrovským nárůstem počtu zařízení v síti ale tento přístup nebude dostačovat – už v roce 2020 se totiž každou hodinu připojí k síti 1 milion nových zařízení. Proto přicházíme se zcela novým typem počítačové sítě, která bude mít vlastní inteligenci a osvobodí správce od rutinních úkolů. Vycházíme přitom z rozsáhlých zkušeností s nasazením umělé inteligence v kybernetické bezpečnosti, kde pomáhá zablokovat 20 miliard hrozeb denně s minimálními nároky na lidský personál,“ říká Michal Stachník, generální ředitel Cisco ČR.

Společnosti Cisco ve vývoji výrazně pomohla její jedinečná pozice na trhu, neboť drtivá většina světového internetového provozu běží na jejích sítích. Díky tomu může Cisco analyzovat relevantní data bez narušení soukromí zákazníků, včetně například sledování anomálního síťového chování v reálném čase. Automatizací okraje sítě a využitím strojového učení nabízí společnost Cisco organizacím možnost snadněji spravovat mnohem větší počet připojených zařízení. Organizace se tak mohou soustředit na své strategické priority.

„Síť ještě nikdy nebyla pro úspěch firem tak klíčová jako dnes. Zároveň ale nikdy nebyla pod takovým tlakem,“ říká Chuck Robbins, CEO společnosti Cisco a dodává: „Vybudováním nové intuitivní sítě jsme vytvořili inteligentní platformu s bezkonkurenční bezpečnostní úrovní, která posune podniky vpřed a otevře lidem i organizacím nové možnosti.“

Definice účelu, znalost kontextu a intuice

Nový přístup společnosti Cisco představuje přesun k softwarově definovanému řešení s dopadem na zvýšený výkon a produktivitu. Hlavní 3 pilíře nového přístupu definuje:

Technologie intuitivní sítě

Architektura Cisco Digital Network Architecture (DNA) poskytuje zákazníkům široké hardwarové a softwarové portfolio. Nyní představuje společnost Cisco nový soubor technologií a služeb v rámci architektury Cisco DNA, který je designovaný jako jednotný systém a tvoří jej:

Exit mobile version