Citrix ohlásil vydání open source cloudové platformy

17. únor 2012 09:56

Citrix při příležitosti Cloud Connect 2012 ohlásil všeobecnou dostupnost Citrix CloudStack™ 3, prvního vydání vedoucí open source cloudové platformy pod patronátem společnosti Citrix. CloudStack je v současnosti světově nejúspěšnější platformou pro veřejné cloudy – z hlediska tržeb pokrývá trh o velikosti přibližně 20 miliard Kč, který zahrnuje více než 85 významných cloudů, mezi nimiž navíc nechybějí ani největší poskytovatelé služeb tohoto druhu. S novým vydáním CloudStack 3 přináší Citrix sílu cloudu ve stylu Amazonu zákazníkům všech velikostí. Zákazníci z řad korporací, kteří mají zájem o vybudování cloudu způsobem, jaký je běžný u světově nejúspěšnějších poskytovatelů takových řešení, tak mají poprvé možnost snadno transformovat virtualizovaná datová centra do automatizovaných elastických a sebeobslužných cloudů.

Citrix CloudStack představuje klíčovou komponentu v portfoliu společnosti Citrix, neboť zákazníkům umožňuje snadno vybudovat nové cloudy, připojit se k již existujícím cloudovým službám a doručovat libovolný cloud s optimální úrovní zabezpečení, výkonu a spolehlivosti. Éra cloudu, jak se nazývá aktuálně přicházející období v IT, totiž staví na kompletně odlišných předpokladech než předchozí generace informačních technologií. Ve skutečnosti mnoho výjimek, které existovaly v průběhu Éry PC, se dnes v rámci Éry cloudu stávají standardem. To nutí podniky, aby kompletně přehodnotily svou IT strategii a hledaly řešení s nižšími náklady, vyšší kapacitou a lepší pružností. Cloudové portfolio společnosti Citrix je navrženo tak, aby pomáhalo zákazníkům s rychlejším nasazováním inovací v průběhu Éry cloudu, a to díky zvýšení dostupnosti výpočetního výkonu z hlediska nákladů, které lidem dovoluje pracovat z libovolného místa na jakémkoliv preferovaném zařízení, a tak zvýšit pružnost celého byznysu.

Od svého představení se CloudStack vypracoval na pozici vedoucí komerční open source platformy pro budování, správu a doručování vysoce škálovatelných cloudů v podobě infrastructure-as-a-service (infrastruktury jako služba). Mezi zákazníky patří například Datapipe, Edmunds.com, IDC Frontier, Nokia Research nebo Zynga. CloudStack je navržen tak, aby organizacím zajistil možnost vybudování produkčního cloudového prostředí na platformě navržené s ohledem na ekonomičnost použití, elasticitu a škálovatelnost. Nejedná se o tradiční podnikovou virtualizační platformu s nadstavbou v podobě managementu cloudu. Jde spíše o otevřenou platformu s podporou více hypervizorů, která by měla zákazníkům pomoci s budováním veřejných a privátních cloudů takovým způsobem, jakým se realizují v současnosti nejpokrokovější nasazení cloudu – jednoduše a plně automatizovaně, s důrazem na elasticitu, škálovatelnost a efektivitu.

Nové vlastnosti CloudStack 3 se zaměřují na otevřenost, flexibilitu a komplexnost. Zahrnují zejména tyto změny:

Virtualizační platforma optimalizovaná pro cloud: CloudStack 3 si udržuje silné přesvědčení o nutnosti neutrality vůči používání různých hypervizorů, jejichž výčet zahrnuje vedoucí platformy jako KVM, OVM, vSphere and Xen®. Čtyři z pěti světově největších cloudů (Amazon, Rackspace, GoGrid, Softlayer) však ke svému běhu používají jako platformu pro virtualizaci XenServer® nebo Xen®. To jim umožňuje dosahovat nevídaných úrovní škálovatelnosti, vysoké efektivity správy a virtuální integrace, která dnes není dostupná v žádném jiném virtualizačním řešení od dalších výrobců.

Integrace Network-as-a-Service: Spolu s tím, jak se Networking-as-a-Service (NaaS) stává klíčovým prvkem odlišení pro poskytovatele služeb, kteří chtějí doručovat pokročilá podniková řešení v cloudu, Citrix v rámci CloudStack 3 přináší těsnou integraci s Citrix NetScaler®, aby zajistil uživatelům (75% uživatelů internetu) zkušenost zahrnující rychlost, potřebnou úroveň zabezpečení a spolehlivosti. CloudStack podporuje zařízení NetScaler SDX™ a VPX™ a usnadňuje tak rozšíření integrace na úrovni sítí s produkty jako Citrix CloudBridge™ nebo Citrix CloudGateway™. To povznáší virtuální sítě na novou úroveň – lze tak totiž zajistit zvýšení bezpečnosti, výkonu a konektivity mezi veřejnými a privátními cloudy, které jsou doručovány jako integrované služby v rámci platformy.

Zabudovaný katalog síťových služeb: V návaznosti na integraci technologie NetScaler umožňuje CloudStack poskytovatelům služeb prodávat dále síťové služby prostřednictvím vytváření vlastních katalogů. Tato vlastnost, kterou Citrix nabízí jako první mezi poskytovateli podobných platforem, dovoluje administrátorům cloudu realizovat takový model implementace cloudu, který nejlépe vyhovuje jejich prostředí a nasazení.

Brilantně snadné uživatelské rozhraní: Citrix je dlouhodobě známý pro své zaměření na doručování perfektně jednoduchého a tudíž i uživatelsky příjemného rozhraní pro koncové uživatele. Nový CloudStack 3 se rovněž hlásí k těmto zásadám a přináší perfektní uživatelskou zkušenost, která dovoluje i naprostým nováčkům rychle vybudovat, spustit a spravovat vlastní cloud. Kombinace samoobslužné administrace a pokročilých organizačních vlastností s automatizací dovoluje nasazení nových IT služeb v řádech minut namísto drive obvyklých týdnů či měsíců.
OpenStack – integrace se Swift: CloudStack 3 nově podporuje Swift, OpenStack technologii pro vytváření redundantních objektových úložišť. Při použití clusterů standardizovaných serverů tak lze uložit petabyty snadno přístupných dat.

Citrix Ready for the Cloud – vytváření světově největšího ekosystému pro oblast cloud computingu
Citrix rovněž ohlásil program s názvem Citrix Cloud Community Program, který zahrnuje více než 2200 produktů a služeb, u nichž je potvrzena kompatibilita (Citrix Ready®) s řešeními společnosti Citrix pro oblast cloudu. Program přináší souhrn stovek vedoucích technologických společností a poskytovatelů služeb, kteří se stali partnery společnosti Citrix, aby společnými silami vytvářeli největší ekosystém pro cloud computing v rámci celého odvětví. Pro více informací můžete navštívit stránky této komunity.

CloudStack.org – uživatelská komunita pro Open Source Cloud Computing
Od akvizice Cloud.com společností Citrix, která proběhla v roce 2011, zaznamenala open source komunita čtyřnásobné zvýšení zájmu uživatelů. Přihlásilo se do ní již přes 25 000 tvůrců cloudů, kteří pocházejí z různých zemí celého světa a nyní požívají status aktivních členů komunity CloudStack.org. V průběhu několika posledních let byl produkt CloudStack stažen více než 60 000krát a v současnosti je jeho obliba taková, že se průměrný počet stažení za jeden měsíc zvýšil pětinásobně. Pro více informací můžete navštívit webové stránky http://www.cloudstack.org.

Dostupnost produktu - CloudStack 3 beta si můžete stáhnout zde. Plná produkční verze bude dostupná ještě v tomto čtvrtletí.

Sameer Dholakia, vice president a hlavní manažer skupiny Cloud Platforms společnosti Citrix

„Cloud computing, pokud je navržen a realizován správně, přináší vyšší efektivitu, prakticky nekonečnou škálovatelnost a rychlejší nasazení nových služeb pro potřeby koncových uživatelů. Z tohoto důvodu od základu mění ekonomiku datových center – zejména pak díky přesunu doručování IT zdrojů do modelu, kdy jsou dostupné na vyžádání. Prostřednictvím těsné integrace s portfoliem společnosti Citrix pro oblast cloudu mohou naši zákazníci získat přístup k nevídané sadě řešení pro virtualizaci, organizaci a zasíťování cloudů. Tato řešení nejsou pouze prvotřídní z hlediska samostatného nasazení a plně optimalizovaná pro společnou souhru, ale byla zároveň navržena pro práci s hardwarem, softwarem a produkty pro správu, které již naši zákazníci v současnosti používají – pomáháme jim tak chránit jejich stávající investice.“


RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

50 let Intelu

ČTK , 16. červenec 2018 09:06

Intel nejprve produkoval paměti typu RAM, ale na počátku sedmdesátých let se firma rozhodla rozšířit...

Více 0 komentářů

USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské ZTE

ČTK , 14. červenec 2018 08:00

Firma již v rámci urovnání sporu s americkou vládou souhlasila, že zaplatí pokutu miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

Trh PC ve 2. čtvrtletí rostl, tvrdí Gartner i IDC

ČTK , 13. červenec 2018 16:35

Růst odbytu táhla zejména poptávka firemního segmentu podpořená operačním systémem Windows 10....

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Polovina kryptoměnových firem zanikne během čtyř měsíců od ICO

ČTK , 13. červenec 2018 10:09

Nejlepší strategií je prý mince v primární nabídce koupit a hned první den obchodů na otevřeném trhu...

Více 0 komentářů

Americká vláda se odvolává proti fúzi AT&T a Time Warner

ČTK , 13. červenec 2018 10:07

Ministerstvo se odvolalo proti červnovému rozhodnutí soudu, který spojení posvětil přes dřívější nám...

Více 0 komentářů

Německý soud: Rodiče mají mít přístup k facebooku mrtvé dcery

ČTK , 13. červenec 2018 09:00

Facebook nechtěl obsah účtu dívky otevřít, protože i její přátelé údajně spoléhali na to, že jejich ...

Více 1 komentářů

Broadcom koupí za 18,9 miliard dolarů CA Technologies

ČTK , 12. červenec 2018 13:01

Akvizice jsou důležité pro expanzi Broadcomu. Výběr firmy CA je však pro analytiky překvapením....

Více 0 komentářů