ČVUT v Praze hostí špičkové zahraniční odborníky na telekomunikace

Ve dnech 28. až 29. dubna probíhá v prostorách Národní technické knihovny (Technická 6, Praha 6) vrcholné setkání akademických členů Mezinárodní telekomunikační unie (ITU). Akci společně organizuje rozvojový úřad ITU (BDT/ITU-D) a Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze. Odborníci budou v Praze diskutovat další možnosti spolupráce včetně vzdělávání specialistů v rozvojových zemích a také krizové řízení během přírodních katastrof a hromadných neštěstí.
ITU (International Telecommunication Union) je jednou ze specializovaných agentur Organizace spojených národů (OSN) jejímž hlavním úkolem je celosvětová koordinace aktivit v oblasti informačních a komunikačních technologií. ITU je řízena zástupci vlád 193 členských zemí OSN a členy jejich odborných sektorů je více než 700 nejvýznamnějších světových podniků a institucí oboru ICT. Vedle toho je členem ITU 63 veřejných univerzitních a výzkumných organizací z celého světa se speciálním statutem ITU Academia.

Pražské setkání je první celosvětové shromáždění členů ITU Academia od vzniku této samostatné kategorie členství v ITU na základě resoluce č. 169 přijaté na Konferenci vládních zmocněnců ITU v mexické Guadalarajaře v roce 2010. První den proběhne za účasti ředitele BDT pana Brahimy Sanou. Jednání se účastní více jak padesát účastníků z celého světa. Dnes v dopoledních hodinách bylo zahájeno děkanem Fakulty elektrotechnické ČVUT prof. Pavlem Ripkou.

Cílem dvoudenního jednání je diskutovat dosavadní zkušenosti a možnosti hlubšího zapojení akademických a výzkumných pracovišť do budoucích aktivit ITU v oblasti rozvoje ICT ekosystémů zahrnujících vzdělávání a přípravu specialistů, zejména v rozvojových zemích, zemích s nízkou úrovní hospodářství a malých ostrovních států prostřednictvím Center excelence ITU, vytvářením specializovaných výukových programů rozvojového sektoru ITU-D. Tyto cíle jsou navrhovány do nového strategického plánu ITU na roky 2016 – 2019.

Součástí diskuse by měly být i otázky návrhu změn výše zmíněné rezoluce č. 169. Platnost ITU akademického členství je v ní omezena jen do data konání nadcházející Konference vládních zmocněnců v říjnu tohoto roku v jihokorejském Busanu.

Neméně důležitou částí setkání bude také seminář na téma krizového řízení při hromadných neštěstích a přírodních katastrofách (Disaster Management). Na něm budou prezentovány aktivity ITU a české příspěvky vztahující se k řešení krizových situací, které jsou výsledkem výzkumu Fakulty elektrotechnické ČVUT a přístupu zajištění řešení krizových situací na našem území s využitím infrastruktury bezdrátových technologií. Tento seminář je prvním svého druhu pořádaným ITU v ČR.

Fakulta elektrotechnická ČVUT je akademickým členem všech tří odborných sektorů ITU – radiokomunikačního (ITU-R), standardizačního (ITU-T) a rozvojového (ITU-D). Cílem fakulty je získání statusu ITU Centra excelence od 1. 1. 2015 v oblasti ICT bezdrátových technologií, správy kmitočtového spektra, bezpečnosti ICT sítí, krizového řízení a eHealth.

Dalším záměrem je zapojení zaměstnanců a doktorandů (nejen Fakulty elektrotechnické ČVUT, ale i dalších českých univerzit) do studijních skupin všech tří sektorů ITU, možnost uplatnění českých výukových programů a výsledků výzkumu v programech ITU-D. V neposlední řadě umožnit i případně kariérní zapojení našich expertů ve strukturách centrály ITU v Ženevě a v regionálních organizacích ITU.

Ředitel BDT pan Brahima Sanou bude v rámci své účasti na setkání přijat také rektorem ČVUT prof. Petrem Konvalinkou a náměstkem ministra průmyslu a obchodu Mgr. Karlem Novotným.

Exit mobile version