CZECHINVEST SE SNAŽÍ, POČET ZPROSTŘEDKOVANÝCH INVESTIC ROSTE

Počet nových investičních projektů zprostředkovaných Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest průběžně narůstá. Jak vyplývá z nejnovějších statistik, 350 novými investicemi za rok 2012 překonala svůj dosavadní rekord z roku 2011. Nové investice přinesou do České republiky přes 26 miliard korun a vytvoří více než 12 tisíc nových pracovních míst.
„Pozorujeme odklon od velkých investic k menším, sofistikovanějším. Roste tak počet projektů s vyšší přidanou hodnotou,“ konstatuje ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba s tím, že po útlumu způsobeném světovou ekonomickou krizí začínají firmy znovu nacházet chuť k investování. „Na vyšším počtu investičních projektů v ČR v roce 2012 má pak samozřejmě podíl také novela zákona o investičních pobídkách,“ dodává.

V objemu investic a počtu nově vytvořených pracovních míst tradičně dominuje automobilový průmysl. Statistiky však vykazují kontinuální růst počtu tzv. službových projektů (informační technologie a centra sdílených služeb) a projektů technologických center. Výrobní projekty se oproti tomu na celkovém počtu projektů loni podílely pouze 16 procenty. Jednoznačně vede sektor IT a vývoje softwaru (38 procent).

„Objem investic u IT projektů meziročně vzrostl téměř o 150 procent,“ upřesňuje Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje Ministerstva průmyslu a obchodu, který je zároveň pověřený řízením agentury CzechInvest. „Investice do tohoto druhu projektů jsou méně náročné, mnoho společností se k nim proto v době ekonomické nestability uchyluje raději a častěji, než tomu bylo v minulosti. Česká republika se zároveň v oblasti IT už několik let zpět profiluje jako lokalita s velkým potenciálem,“ dodává.

Investoři v roce 2012 nejčastěji mířili do Jihomoravského, Středočeského a Moravskoslezského kraje, které jsou investorsky tradičně velmi oblíbené. O výběru lokality nejčastěji rozhodují faktory jako připravená infrastruktura, logisticky vhodná poloha, nižší pracovní náklady, dostupnost kvalifikované pracovní síly a blízkost velkých automobilových výrobců. Největší objem investic pak vedle Středočeského kraje mířil také na Vysočinu a do Ústeckého kraje (více v příloze IIInvestice2012_Regiony).

Vzhledem k už zmíněnému trendu reinvestic pochází nejvíce projektů z České republiky, respektive od investorů, kteří už u nás nějakou dobu působí. „Je to důkaz, že investora, kterého do země přivedeme, se nám tu daří i udržet,“ komentuje Petr Očko. „Mimo jiné i díky dotacím ze Strukturálních fondů Evropské unie. Současné programové období sice už pomalu končí, v rámci toho následujícího se však s podporou investic opět počítá. Investoři tak budou moci čerpat dotace i po roce 2013,“ dodává.

Exit mobile version