Ve spolupráci s projektem National Cyber Security Awareness Month 2012 (Měsíc národní osvěty v oblasti kybernetické bezpečnosti 2012) a v rámci podpory této iniciativy oznámily dnes společnosti EMC Corporation a RSA, bezpečnostní divize společnosti EMC®, dostupnost kalkulátoru rizika krádeže online identity, bezplatného interaktivního nástroje určeného pro uživatele počítačů a mobilních zařízení, který pomáhá zvýšit povědomí spotřebitelů o tom, jakým hrozbám jsou vystaveni online.
Kalkulátor rizika krádeže identity online vyzývá spotřebitele, aby odpověděli na 10 jednoduchých otázek, které umožňují vypočítat jejich osobní skóre rizika krádeže identity online (v rozmezí 0–100). Uživatelé kalkulátoru rizika krádeže online identity odpovídají na otázky o svých online aktivitách, například používání internetového bankovnictví, online her, internetových obchodů, mobilních aplikací, sociálních sítí, e-mailu a dalších služeb. Kromě odpovědí na otázky ohledně svého chování online poskytují tito uživatelé také anonymní demografická data. Kalkulátor rizika online uživatelům pomáhá zjistit, do jaké míry jsou vystaveni možným rizikům, ale umožňuje také zvýšit povědomí spotřebitelů o konkrétních hrozbách online a o tom, jak jejich každodenní chování může zvýšit nebo snížit jejich náchylnost ke kybernetickým útokům, mezi které patří krádež identity nebo napadení malwarem prostřednictvím mobilních aplikací a sociálních sítí.
Prvotní výsledky
K dnešnímu dni si svůj profil pomocí kalkulátoru rizika krádeže identity online vytvořilo téměř 2 000 osob ve věku od 18 let z 65 zemí. 33 % z nich tvořily ženy a 67 % muži. Celkové průměrné skóre rizika pro všechny uživatele bylo 33, přičemž průměrný výsledek u žen byl 34 a u mužů 33. Mladí lidé ve věku 18–24 let vykazují nejrizikovější chování online, co se týče sdílení informací na sociálních sítích (používají 3 až 5 sociálních sítí). Osoby z této skupiny také v průměru nejvíce stahují mobilní aplikace (5 až 10 nebo více stažených aplikací). Používání online bankovnictví představuje rizikovou aktivitu, která je stejně rozšířená u mužů i u žen, přičemž 60 procent respondentů přistupuje k online bankovnictví jednou týdně nebo častěji. U žen, které kalkulátor použily v USA, bylo navíc zaznamenáno vyšší riziko v důsledku toho, že méně často kontrolují své úvěrové hodnocení (jednou za 3 až 6 měsíců), zatímco u mužů jejich skóre zvyšovalo stahování mobilních aplikací (5 až 10 nebo více stažených aplikací).
Průměrné skóre rizika se značně lišilo mezi jednotlivými zeměmi. Z 20 zemí s největším počtem respondentů zaznamenali nejvyšší průměrné skóre rizika uživatelé z Egypta, Velké Británie a Afghánistánu. Nejnižšího skóre naopak dosáhli respondenti z Izraele, Itálie a Japonska. Aktivity mezi všemi respondenty, které mohou v největší míře způsobit případné ohrožení uživatelů online, byly spojené s e-mailem, online bankovnictvím, mobilními aplikacemi a sociálními sítěmi.
Nejdůležitější zjištění na základě dat získaných od uživatelů kalkulátoru rizika online (1 922 osob):
- 60 % respondentů používá svůj účet online bankovnictví alespoň jednou týdně nebo častěji.
- 67 % respondentů nakupuje online jednou za měsíc nebo častěji.
- 13 % respondentů používá tři nebo více webů sociálních sítí.
- 53 % respondentů si v loňském roce stáhlo více než pět mobilních aplikací.
- Nejvyšší skóre rizika krádeže identity online (37 ze 100) má u žen věková skupina 25–32 let.
- Nejvyššího skóre rizika krádeže identity online (36 ze 100) u mužů dosáhla věková skupina 18–24 let.
- Z odpovědí respondentů vyplývá, že nejnižší riziko jim celkově hrozí v souvislosti s hraním online her a účastí v online loteriích.
- U mužů ve věku 18–24 let byla zaznamenána třikrát vyšší pravděpodobnost, že hrají online hry, než u žen stejné věkové kategorie.
- Z výsledků vyplývá, že ženy celkově jen zřídka hrají online hry a je u nich nejvyšší pravděpodobnost, že pravidelně aktualizují svůj antivirový software.
Použití kalkulátoru rizika krádeže online identity
Společnost EMC spolu s projektem NCSA všem doporučuje navštívit web www.StaySafeOnline.org, kde najdete další informace o tom, jak zajistit bezpečí online pro sebe, svou organizaci a své citlivé informace doma, v práci i ve škole. Kalkulátor rizika krádeže online identity je k dispozici v počítači nebo mobilním zařízení na adrese www.emc.com/fraudgame.
Další materiály:
-
Kalkulátor rizika krádeže online identity můžete použít a sdílet na Facebooku.
-
Televizní zpráva společnosti EMC: Představení kalkulátoru rizika krádeže online identity
-
Video společnosti RSA: Aktuální situace v oblasti kybernetického zločinu
-
Další informace o principu Důvěryhodné IT od společnosti EMC = důvěryhodné podnikání získáte na adrese: www.emc.com/trust. Se společností RSA můžete komunikovat prostřednictvím služeb Twitter, Facebook, YouTube a LinkedIn a blogu a podcastu společnosti RSA nazvaném Speaking of Security.