IBM ČR se výrazně zapojila do programu rozvojového dobrovolnictví

Téměř osm desítek dětských počítačů darovaných školkám, program firemního dobrovolnictví v novém kabátě a zatím nejvíce Čechů zapojených v interním programu rozvojového dobrovolnictví – to je jen několik příkladů společensky odpovědných aktivit IBM v České republice v roce 2011. Nejen za ty získala společnost ve stém roce své existence druhé místo v celostátní soutěži TOP odpovědná firma.

„Sté výročí pro nás bylo velkou příležitostí rozšířit aktivity společenské odpovědnosti a ukázat zaměstnancům, obchodním partnerům a veřejnosti, že odpovědné podnikání je nedílnou součástí firemního chování. Stoletá historie naší společnosti ukazuje, že IBM je lídrem nejen na trhu technologií, ale také v oblasti společenské odpovědnosti,“ uvedla Monika Ladmanová, manažerka strategického PR v IBM Česká republika.

V roce 2011 IBM výrazně inovovala a zintenzivnila program firemního dobrovolnictví. Kromě nového názvu „Společně pro chytřejší planetu“ získal i nové prostředí portálu Zapojimse.cz, kterým od května letošního roku prošlo již na 230 dobrovolníků z řad zaměstnanců IBM. Zapojimse.cz sdružuje stovky neziskových organizací a desítky firem a usnadňuje jejich spolupráci.“

Tématu dobrovolnictví se zaměstnanci IBM věnovali také v červnu v rámci kulatého stolu pořádaného se zástupkyněmi významných neziskových organizací v sídle firmy. Pavlína Kalousová, ředitelka Fóra dárců, nastínila současné trendy v oblasti firemního dobrovolnictví a situaci neziskového sektoru obecně. Terezie Sverdlinová, ředitelka Nadace Terezy Maxové dětem, pak přidala pohled organizace přijímající dobrovolníky a několik příběhů z praxe.

Zároveň IBM v rámci svého stoletého výročí umožnila aktivním dobrovolníkům požádat o grant pro neziskovou organizaci, s kterou během roku spolupracovali. Za letošní rok tak celková částka věnovaná neziskovým organizacím přesáhla 1 500 000 Kč.

V rámci globálního interního programu rozvojového dobrovolnictví Corporate Service Corps letos vycestoval z České republiky do Ghany, Brazílie, Indie a dalších zemí zatím nejvyšší počet zaměstnanců IBM. Unikátní program umožňuje zaměstnancům IBM podporovat svými profesními dovednostmi neziskové projekty v rozvojových zemích a rozšířit si přitom své obzory, podílet se na dobré věci a získat významnou životní zkušenost.

Prostřednictvím KidSmart Early Learning Program darovala letos IBM do mateřských škol v České republice 78 speciálních počítačových stanic KidSmart Young Explorer. Nejvíce z nich zamířilo do mateřských škol v Ostravě, Jihlavě, Chomutově a Ústí nad Labem. Cílem iniciativy je pěstovat zdravou počítačovou gramotnost a pomáhat dětem v jejich rozvoji speciálními vzdělávacími programy.

Další novinkou letošního roku je program „Věda má budoucnost“, který iniciovala IBM ve spolupráci s občanským sdružením Aisis a firmou Bayer. Jeho hlavním cílem je motivovat mladé lidi ke studiu přírodních a technických oborů. V roce 2011 se uskutečnily již 3 exkurze do sídla IBM v Praze na Chodově, kde měli žáci možnost seznámit se například s činností místní výzkumné laboratoře pro rozpoznávání řeči a prodiskutovat se zaměstnanci výhody technického vzdělání a možnosti dalšího uplatnění.

Síť „World Community Grid“ (WCG), tvořící jeden z nejvýkonnějších virtuálních počítačů světa, funguje již od roku 2004. Nově je však od letoška možné zaregistrovat se v češtině díky spolupráci s portálem Darujspravne.cz. Registrací do počítačové sítě WCG může kdokoliv poskytovat volnou kapacitu svého počítače pro humanitární výzkum. Mezi podporovanými projekty jsou mimo jiné hledání léčby proti AIDS, svalové dystrofii nebo rakoviny. Projekt WCG podporuje také organizace Czech National Team, která se skupinově věnuje distribuovaným výzkumům.

Na podzim uspořádala IBM ve spolupráci se „Společností pro trénování paměti a mozkový jogging“ školení základů práce s počítačem pro seniory. Jeho cílem bylo seznámit je se základy práce s počítačem – poslat e-mail, najít si adresu na mapě nebo uložit přílohu e-mailu.

Začátkem prosince proběhly v pražském sídle IBM vánoční trhy chráněných dílen. Zaměstnanci IBM si mohli zakoupit originální ručně vyrobené dárky z chráněných dílen, fair trade produkty anebo ochutnat či objednat vánoční cukroví a vánočky z chráněné pekárny Letohrádku Vendula. Za dva dny trhů se celková tržba všech zůčastněných organizací přehoupla přes 50 000 korun.

Program Reading Companion se v tomto roce rozšířil o tři školy, které od IBM získaly licenci darem. Tento program byl původně ve Spojených státech vytvořen pro emigranty, aby jim usnadnil integraci do nového prostředí. Na základě rozpoznávání řeči pomáhá lidem trénovat a vylepšovat výslovnost angličtiny. Od letošního roku mohou svou angličtinu procvičovat i žáci a studenti ZŠ Loděnice, ZŠ Dobřichovice a Malostranského gymnázia.

Více informací o společensky odpovědných projektech společnosti IBM najdete na: http://www-05.ibm.com/cz/cc_and_ca/programy.html

Exit mobile version