IBM pomáhá měřit spotřebu energie v Maďarsku

Společnost IBM zvítězila ve výběrovém řízení organizovaném společnosti EDF DÉMÁSZ, předním maďarským distributorem elektrické energie. Cílem projektu je analýza a nasazení technologií zabezpečujících takzvané inteligentní měření spotřeby elektrické energie. Pilotní projekt ve třech regionech na jihovýchodě Maďarska poběží osmnáct měsíců.
Dva tisíce vybraných domácností budou v reálném čase získávat informace o spotřebě energie na své chytré telefony a také pomocí internetu. Díky tomu budou mít možnost více ovlivnit své platby za elektřinu a zlepšit efektivitu spotřeby elektřiny. Detailní informace z chytrých elektroměrů o spotřebě umožní společnosti EDF DÉMÁSZ Network Distribution zlepšit proces řízení distribuční soustavy, lépe balancovat přenos elektřiny po soustavě a obecně významně zlepšit a rozšířit služby klientům. Distributor může nyní kontrolovat elektroměry dálkově, nemusí ke klientovi vysílat technika, což vede k významné redukci nákladů a vytváří výrazně efektivnější systém pro řešení poruch, a to jak na distribuční soustavě tak samotných elektroměrů.

IBM figuruje v rámci tohoto projektu v roli hlavního integrátora a zajišťuje testování systému, odhad dopadů a celkové řízení implementace – včetně dodávky, instalace a podpory správy chytrých elektroměrů. Vztahy se zákazníky prostřednictvím internetu, stejně jako fakturace a informační systém, budou také postaveny na řešení IBM. Použitý inovativní soubor řešení pro chytré elektroměry kombinuje software eMeter EnergyIP pro měření a komunikaci s klientem, server IBM pro integraci aplikací a hardware IBM Power 7. Společné nasazení těchto moderních a výkonných technologií umožní distributorům využívat výhod chytré rozvodné sítě, zvyšovat provozní efektivitu i služby poskytované zákazníkům a zároveň lépe bilancovat spotřebu v rámci rozvodné sítě. Ačkoli taková kapacita není prozatím pro tento konkrétní projekt zapotřebí, řešení vyvíjené IBM dokáže podporovat desítky milionů chytrých elektroměrů najednou.

Pilotní projekt chytré sítě založený na obnovitelných zdrojích

Další iniciativu v rámci řešení chytrých sítí spustila IBM ve Švýcarsku. Společnost se připojila k novému konsorciu, které bude realizovat pilotní projekt chytrých sítí založený na obnovitelných zdrojích. Jedinečný projekt nazvaný Flexlast bude využívat chladírenské provozy jako akumulační prvky pro vyrovnávání výkyvů energie vyráběné ve fotovoltaických a větrných elektrárnách. Pro energetické a rozvodné společnosti tato novinka přináší potenciál zvýšení využití obnovitelné energie, vyvážení zátěže sítě, snížení výpadků a konečně vybudování sofistikované sítě, která bude schopná zvládnout budoucí režim poptávky po elektrické energii.

Za použití dat získaných z tepelných čidel v chladírnách a z logistiky zajišťovaných firmou Migros, energetickými daty od BKW a Swissgrid v kombinaci se softwarem a algoritmy vyvinutými vědci IBM a konzultanty IBM Global Services bude pilotní projekt optimalizovat rovnováhu mezi výrobou a spotřebou energie. Jednoduše řečeno, pokud bude svítit slunce a foukat vítr, poběží klimatizace v chladírnách naplno. Když obnovitelná energie k dispozici nebude, jejich výkon se sníží.

Společnost IBM také v této oblasti pokračuje ve výzkumných programech. Byl otevřen Smarter Energy Research Institute, nový model průmyslového kolaborativního výzkumu zaměřený na urychlení inovací na globálním trhu s energiemi a jejich distribucí. Prvními členy institutu jsou Hydro-Québec (Kanada), Alliander (Nizozemsko) a DTE Energy (USA). Smarter Energy Research Institute je prvním projektem spolupráce mezi firemním výzkumem a energetickým a rozvodným průmyslem. Jeho cílem je transformace předních energetických společností prostřednictvím využití prediktivní analýzy, optimalizace systémů a vyspělých počítačových systémů, které umožní poskytování lepších služeb zákazníkům.

Exit mobile version