Kaspersky Lab spolupracuje s biohackery

Společnost Kaspersky Lab uzavřela partnerství se švédskou neziskovou asociací biohackerů BioNyfiken. Budou společně hledat bezpečnostní úskalí propojování lidských těl s internetem.
Již dnes se ve velkém měřítku používají implantáty, které jsou řízeny dálkově, včetně kardiostimulátorů, inzulinových pump, sluchových zařízení nebo stimulátorů mozkových funkcí. Švédská BioNyfiken se snaží rozšířit fenomén i dalších implantátů, které nejsou ze zdravotního hlediska nutné, ale zjednodušují uživatelům život, mezi širokou veřejnost. Zastávají názor, že podkožní implantát není o mnoho jiný než náušnice nebo tetování, a stále větší množství lidí se rozhodne nechat si implantovat NFC zařízení obsahující nějaké informace.

Právě tyto tendence nicméně vyvolávají otázku, zda pak tato zařízení s napadnutelnými daty nepředstavují určité kybernetické riziko. „Myšlenku internetu věcí poháněla snaha vytvořit nové produkty a rychle je dostat na trh. Bezpečnost se řešila až poté, pokud vůbec. A ačkoliv elektronické rozšíření biologických orgánů bylo tématem sci-fi od nepaměti, málokterý příběh se zabýval jejich každodenními dopady. Co se stane, když jsou naše soukromé klíče pod kůží? Může se někdo stát mou virtuální kopií potřesením ruky? Kdo mě může sledovat, kamkoli jdu? ‚Nyfiken’ ve švédštině znamená ‚zvědavý’, a to my jsme taky,“ řekl vedoucí analytik Kaspersky Lab Patrick Mylund Nielsen.

Ta technologie je už realitou. Vidíme rostoucí komunitu lidí experimentujících s implantovanými čipy, které jim umožňují provádět rychle a snadno řadu denních úkolů, jako je vstup do budov, odemčení osobních zařízení bez nutnosti PINu a čtení různých druhů uložených dat,“ dodal jeden ze zakladatelů BioNyfiken Hannes Sjoblad.

Vedle spolupráce na analýze bezpečnostních rizik bude Kaspersky Lab s BioNyfiken spolupořádat akce s širší biohackerskou komunitou ve Švédsku i po celé Evropě, s cílem na tato témata upozornit. Ve Švédsku už existuje řada budov, například Epicenter, které ve velké míře místo tradičních zařízení využívají právě NFC implantáty.

Osobně bych se asi očipovat nenechal. Nicméně chápu, že technologický pokrok nelze nějak brzdit a jsou inovátoři, kteří jsou ochotní přijmout riziko a otestovat hranice technologií experimenty na vlastním těle. Budu ale rád, když to budou dělat s očima otevřenýma a s myšlenkou na zabezpečení v prvé řadě , ne až v té poslední“ poznamenal šéf Kaspersky Lab Eugene Kaspersky.

Exit mobile version