„Lovců pirátů“ přibývá nejvíce před Vánocemi, nahlásili nelegální software za pět milionů korun

Za letošní rok vyplatila protipirátská organizace BSA | The Software Alliance (BSA) již více než 120 tisíc korun takzvaným lovcům pirátů, tedy informátorům, kteří pomohli odhalit a vymoci náhradu škody na firmách, v nichž se ve velkém užíval pirátský software. Další odměny ve výši několika stovek tisíc korun budou vyplaceny v nejbližší době. Nárůst počtu žádostí o odměnu narůstá před Vánocemi. Podat oznámení je možné on-line přes web www.softwarelegalne.cz, kde jsou k dispozici smluvní podmínky a je možné ihned podat oznámení.
Pokud se informace o užívání nelegálního softwaru potvrdí, předvánočním lovcům pirátů může být odhadem vyplaceno až půl milionu korun. „Za poslední tři měsíce evidujeme oznámení o nelegálním softwaru ve firmách v hodnotě více než pěti milionů korun. Pokud se odhady potvrdí, vyplatíme oznamovatelům zhruba 500 tisíc korun,“ říká Jan Hlaváč, zástupce organizace BSA, která sdružuje významné výrobce softwaru, například firmy Adobe, Autodesk nebo Microsoft. Úspěšným informátorům BSA vyplácí 10procentní podíl v okamžiku úspěšného vyřešení případu, tedy zaplacení náhrady škody.

Kampaň na nábor placených „lovců pirátů“ spustila BSA letos v dubnu a díky ní se podařilo získat více než 200 kvalitně doložených případů nelegálního užívání softwaru ve firmách. On-line inzeráty „Nahlášení pirátství odměníme až 300 tisíci korun“ odkazují na web www.softwarelegalne.cz.

Přistižené firmy mají většinou od 5 do 150 zaměstnanců a podnikají v oblasti služeb, designu, inženýrství a architektury. Nejčastěji se pirátsky užívá kancelářský software a operační systémy (výrobce Microsoft), grafické a návrhářské programy (Adobe), CAD aplikace (Autodesk) či utility, například antivirové systémy (Symantec).

Téměř každý třetí program v Česku je nelicencovaný. Podle poslední analýzy se v Česku užívá pirátsky 34 % softwaru a softwarové firmy tím přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun.

Průměrná náhrada škody za pirátský software se drží na 390 tisících korun
Firmy stíhané za užívání nelegálního softwaru v průměru každá zaplatí poškozeným výrobcům softwaru 390 tisíc korun. Nejvyšší kompenzace se doposud pohybovala pod jedním milionem korun. „Lovci pirátů mohou na odměnách získat teoreticky přes miliardu korun. Potenciální výše náhrady škody nelicencovaného softwaru se v Česku totiž odhaduje na více než 10 miliard korun,“ shrnuje Jan Hlaváč.

Výrobci softwaru mohou požadovat náhradu škody či vydání bezdůvodného obohacení vzniklého nelegálním užíváním softwaru, a to až ve výši dvojnásobku jeho hodnoty. Pokud nelegální uživatel chce software i nadále užívat, musí si jej koupit, protože zaplacení kompenzace softwarovým firmám neznamená legalizaci nelicencovaného softwaru. „Software v hodnotě 100 tisíc tak může firmu přijít na 300 tisíc korun. Odměna se vyplácí z celkové náhrady škody,“ dodává Jan Hlaváč.

Exit mobile version