Největší reálná bezpečnostní hrozba 21. století? Kybernetický útok

Jeden takový, simulovaný, nabídne Konference FUTURE CRISES, která proběhne od 15. do 17. října v Praze. Mezinárodní setkání odborníků z oblasti kybernetické bezpečnosti bude součástí FUTURE FORCES Exhibition & Conference 2014 a vzniká pod odbornou garancí AFCEA a záštitou prezidenta republiky, ministra obrany, Náčelníka generální štábu armády ČR a Národního bezpečnostního úřadu.
Konference FUTURE CRISES navazuje na minulý ročník konference Future Cyber a zaměřuje se na oblast kybernetické bezpečnosti s důrazem na bezpečnost státu. Nabídne prostor pro sdílení informací, novinek a mezinárodních strategií a přístupů.

Příprava na hrozby, tj. případné útoky kybernetickou cestou, by měla být v současné době jasnou prioritou každého státu. Jedním z hlavních partnerů konference je NBÚ. Jeho ředitel Dušan Navrátil přikládá tomuto tématu velkou důležitost, sám na konferenci vystoupí a zve odbornou veřejnost k účasti: „Národní bezpečnostní úřad zve na konferenci FUTURE CRISES. Představíme základní teze nové strategie kybernetické bezpečnosti ČR, budete mít možnost se seznámit s rolí nově vybudovaného Národního centra kybernetické bezpečnosti a obecně se stavem kybernetické bezpečnosti v ČR.“

Kybernetická bezpečnost je aktuálním tématem nejen pro ochranu strategických cílů státu, ale stává se stále významnějším i pro policii. Kybernetické útoky budou v budoucnosti stále častějším trestným činem i v civilní oblasti. Děkan Policejní akademie ČR v Praze, Doc. Josef Požár, k této problematice řekl: ”Výměna informací o aktuálních bezpečnostních hrozbách a o technologických trendech je důležitou součástí jakéhokoli setkání zainteresovaných odborníků. Oblast kybernetické bezpečnosti vyžaduje spolupráci, důvěru a právě výměnu informací. Rád bych vás proto pozval v říjnu do Prahy na setkání bezpečnostních odborníků z celého světa – konferenci FUTURE CRISES.”

Zvládnutí kybernetického ohrožení vyžaduje dokonalou součinnost mnoha složek bezpečnostního týmu.

Řešení demonstrována během simulovaného útoku přímo na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech budou synchronizována a analyzována nově vzniklým Národním centrem kybernetické bezpečnosti v Brně. Procesy tak budou nastavovány ve spolupráci s CIRC ministerstva obrany, NBÚ, Masarykovou univerzitou v Brně a dalšími.

„Konference navazuje na úspěšné aktivity v oblasti kybernetické bezpečnosti z posledních osmi let a stane se nejvýznamnější odbornou akcí se zaměřením na kybernetickou bezpečnost v regionu v letošním roce. Očekáváme účast představitelů bezpečnostní komunity ze všech zemí EU a NATO. Zásadní zbraní v boji s kybernetickými hrozbami je zvyšování bezpečnostního povědomí, kontinuální vzdělávání, výměna informací mezi odborníky i širokou veřejností a sledování nejnovějších trendů v oblasti informačních technologií a bezpečnosti“ řekl Petr Jirásek, předseda pracovní skupiny kybernetické bezpečnosti a odborný garant konference.

„Připravovaný program zahrnuje všechny zásadní a aktuální oblasti kybernetické bezpečnosti“.

Experti na kybernetickou bezpečnost na celém světě považují Petrem Jiráskem zmiňované vzdělávání za prioritu. Proto se tomuto tématu bude významně věnovat i konference FUTURE CRISES 2014. Své zkušenosti a plány do budoucna budou sdílet odborníci z USA – Robin „Montana“ Williams, ředitel National Cybersecurity Education & Awareness Branch, Dept of Homeland Security a jeho spolupracovník a předchůdce Ernest L. McDuffle, PhD. z Lead for the National Initiative for Cybersecurity Education (NICE); National Institute of Standards and Technology (NIST). V této oblasti je do budoucna významný obchodní potenciál a mnoho příležitostí pro vzdělávací instituce. A to nejen v České republice, kde právě vzniká nová strategie kybernetické bezpečnosti opřená o dva základní pilíře, kterými jsou spolupráce a právě vzdělávání, ale i globálně.

Dalšími hlavními tématy třídenního setkání budou:

Úvodní slovo při zahájení konference pronese Náčelník generálního štábu armádní generál Petr Pavel. Mezi dalšími řečníky konference se objeví mnoho zajímavých osobností. V prvním dni věnovaném „Defence “ to budou např. Prof. Radica Gareva, ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování, poradce vlády pro řízení komunikačních systémů, Ministerstvo obrany Makedonie nebo brigádní generál František Mičánek, ředitel Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií. Ve druhém dni se zaměří na „Security“ mimo jiné brigádní generál Miloš Svoboda z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru nebo K. Harald Drager, prezident TIEMS z Norska. Poslední den bude zaměřen na „Cyber Security“ a vystoupí v něm mimo jiné brigádní generál Generálmajor Frans J. H. Picavet, bývalý ředitel NC3 Staff, ředitel NCOC2 z Francie nebo Dušan Navrátil, ředitel NBÚ a mnoho dalších.

Exit mobile version