Nový občanský zákoník vyžaduje tvorbu nových dokumentů pro e-shopy

Nový občanský zákoník se dotkl asi všech oblastí běžného života. Změny se týkají i prodeje přes e-shopy. Teorie změn je už většině jasná. Provozovatelé e–shopů spíše tápou v oblasti praktické plnění. Jde především o všeobecné podmínky a různé formuláře.
V první řadě musí mít spotřebitel, tedy zákazník, veškeré informace o provozovateli daného e-shopu. Je proto vhodné mít tyto údaje jak na svých webových stránkách, tak je i členit do přehledu objednávky, která se posílá klientovi. Současně nový občanský zákoník se snaží maximálně zamezit nekalým praktikám obchodníků i spotřebitelů. V zákoně jsou uvedena ujednání (§ 1814), která jsou výslovně zakázána.

„Pokud by ve smlouvě bylo něco z těchto ustanovení uvedeno, pak na ně nebude brán zřetel. Proto zapomeňte na drobné poznámky pod čarou. E-shopaři také nově nebudou moci slibovat slevy nebo skvělé podmínky, které pak nedodrží. To je velký posun směrem k ochraně spotřebitelů,“ komentuje Miroslav Uďan, CEO služby Shoptet.cz.

Nejvíce změn je o oblasti odstoupení od smlouvy, které zákazníkovi umožňuje vrátit zboží do 14 dní od doručení. Pokud není klient informován o této možnosti, pak se lhůta prodlužuje o rok. Proto je potřeba zákazníkovi při potvrzení objednávky poslat i poučení o jeho právu odstoupit od smlouvy. Také reklamace a způsoby nápravy jsou nové, rozlišuje se podstatné a nepodstatné porušení smlouvy.

V případě nepodstatného porušení má kupující právo na odstranění vady nebo slevu. U podstatného porušení si může zákazník vybrat způsob nápravy, zda chce věc opravit, vyměnit, dostat slevu nebo odstoupit od smlouvy. „Chtěli jsme našim zákazníkům i ostatním e-shopařům pomoci, a připravili jsme pro ně vzory všech potřebných smluv včetně všeobecných obchodních podmínek. Je možné je stáhnout na našich stránkách (www.shoptet.cz/ke-stazeni/),“ dodává Uďan.

Exit mobile version