Kyberzločin za 7 bilionů korun

Jedna z největších světových studií o počítačové kriminalitě upozorňuje, že každý den se obětí kyberzločinu stane více než jeden milión lidí. Podle studie týmu Norton jsou roční náklady spojené s počítačovou kriminalitou 114 miliard dolarů. Navíc hodnota času, který ztratily oběti kyberzločinu, je 274 miliard dolarů. V uplynulém roce se obětí kyberzločinu stalo 431 milionu dospělých a celkové roční náklady spojené s kyberzločinem jsou dokonce 388 miliard dolarů.

Podle zprávy Norton Cybercrime Report 2011 se více než dvě třetiny dospělých (69 %) někdy stalo obětí kyberzločinu. Každou vteřinu se obětí počítačových zločinců stane 14 dospělých. Každý den se jedná o více než 1 milion obětí.iv Norton Cybercrime Report ukazuje, že 10 % dospělých s přístupem k internetu z telefonu mělo někdy zkušenost s kyberzločinem právě skrz mobilní telefon.

Zpráva Symantec Internet Security Threat Report číslo 16v upozornila na nárůst mobilních zranitelností o 42 % v roce 2010 oproti roku 2009. Počet nových mobilních zranitelností operačních systémů vzrostl ze 115 v roce 2009 na 163 v roce 2010.

Studie jako nejčastější oběť popisuje muže ve věku 18 až 31 let s přístupem k internetu z mobilního telefonu. V této kategorii se 4 z 5 (80 %) mužů stalo obětí kyberzločinu. Nejčastější druh počítačové kriminality jsou počítačové viry a škodlivé kódy, se kterými má zkušenost 54 % respondentů. Následují podvody (11 %) a phishingové zprávy (10 %). Podle zprávy Symantec Internet Security Threat Report číslo 16 identifikoval Symantec v roce 2010 více než 286 milionů unikátních variant škodlivého kódu, což je nárůst o 19 % ve srovnání s 240 miliony v roce 2009.vi

„Existují vážné rozdíly v tom, jak lidé chápou hrozbu kyberzločinu,“ říká Adam Palmer, Norton Lead Cybersecurity Advisor. „Počítačová kriminalita je mnohem rozšířenější, než si lidé myslí. V průběhu 12 měsíců třikrát tolik dotázaných dospělých bylo obětí kyberzločinu oproti zločinu v reálném světě. Ale pouze méně než třetina respondentů si myslí, že se pravděpodobněji v dalším roce stane obětí počítačové kriminality než tradičního zločinu. 89 % respondentů souhlasí s tím, že je potřeba udělat více, aby se počítačoví zločinci dostali před soud. Boj proti počítačové kriminalitě je otázkou nás všech. To vyžaduje, abychom byli obezřetnější a investovali do on-line vzdělání a bezpečnosti.“

Rozpor mezi povědomím o hrozbách a bezpečným jednáním ilustruje i fakt, že zatímco 74 % respondentů tvrdí, že si uvědomuje nebezpečí počítačové kriminality, mnoho z nich nepřijalo nezbytná opatření. 41 % dospělých uvedlo, že nemá aktuální bezpečnostní software pro ochranu osobních údajů na internetu.

Navíc pouze méně než polovina (47 %) pravidelně kontroluje výpisy z kreditních karet, jestli nedošlo k nějakému podvodu, a 61 % nepoužívá komplexní hesla nebo je nemění pravidelně. Mezi uživateli s přístupem k internetu prostřednictvím mobilního telefonu má pouze 16 % nainstalovaný aktuální bezpečnostní software pro mobilní zařízení.

Exit mobile version