Své nové uživatele si našel programovací jazyk Kotlin, který je kompletně dílem vývojářů z JetBrains a umožňuje kompilaci do JavaScriptu.
Společnost JetBrains, původem český tvůrce vývojářských nástrojů usnadňujících a zefektivňujících práci profesionálním vývojářům, v minulém roce zaznamenala kontinuální růst tržeb o 25 %.
Jak ukazuje roční report, zvyšoval se společně s tím i počet nových zákazníků JetBrains po celém světě, mezi nimiž lze najít 431 společností z žebříčku Fortune 500. Firma navíc vydala dva nové produkty a několik důležitých aktualizací stávajících produktů.
V roce 2016 vzrostl každý den počet zákazníků JetBrains o 1 130. V České republice za loňský rok přibylo 2 609 platících zákazníků, což v porovnání například s o dost větší Francií (7 220 platících zákazníků) demonstruje velkou oblibu na domácím trhu. Společnost nicméně větší část svých licencí poskytuje školám, startupům a jednotlivým studentům či začínajícím programátorům zdarma (v ČR 5 868, ve Francii 22 578). Poskytuje jim tak prostor pro seznámení se s produktem a jeho výhodami, aniž by za jeho využívání museli zpočátku platit. Stejně tak mohou opensourcové či startupové projekty získat výrazné slevy.
V meziročním porovnání let 2015 a 2016 vzrostl počet stažení produktů o více než pět milionů. Dopomohl k tomu mimo jiné vývoj nových produktů Rider (cross-platform .NET IDE) a Gogland (IDE pro jazyk Go) nebo pravidelné vydávání aktualizací k mnoha nástrojům. Mezi českými ale i světovými vývojáři je nejoblíbenějším nástrojem z portfolia JetBrains produkt IntelliJ IDEA. Své nové uživatele si našel i programovací jazyk Kotlin, který je kompletně dílem vývojářů z JetBrains a umožňuje kompilaci do JavaScriptu. Díky své průmyslové spolehlivosti, objektové orientaci a jednoduchosti si práci s ním vyzkoušelo už více než 150 000 programátorů na celém světě.
„Během uplynulého roku se nám podařilo významně rozšířit počet zaměstnanců, když jsme napříč pobočkami přijali přes 100 nových zaměstnanců a v současnosti nás tak pracuje celosvětově pro JetBrains více než 700. Jsme obzvláště hrdí na naši uživatelskou základnu, která čítá téměř 4 miliony aktivních uživatelů poté, co jsme před rokem a půl dokázali změnit celkový přístup k našim zákazníkům a úspěšně zavedli nový licenční model,” říká Maxim Shafirov, CEO, JetBrains.
Spolupráce s univerzitami
JetBrains celosvětově aktivně spolupracuje s řadou univerzit prostřednictvím akcí, přednášek či prezentací. V Česku firma mnoha z nich poskytla zdarma celkem 5 306 výukových licencí. V programovacích kurzech tak nástroje JetBrains využívají mimo jiné pražské ČVUT, MatFyz a VŠE, brněnské VUT, TU Liberec nebo Jihočeská univerzita. Na vybraných univerzitách společnost dále spolupracuje s komunitou programátorů a studentskými spolky. Své první zkušenosti s kódem získávají ale i středoškoláci z pražských gymnázií Arabská a Jana Keplera nebo studenti z VOŠ a SPŠ Šumperk, kteří si o licence zažádali individuálně.