Průzkum IFS odhaluje hlavní rozdíly v pronikání digitálních technologií do různých odvětví

S nejpokrokovějšími technologiemi se v regionu střední a východní Evropy setkáme v oblasti služeb, a naopak nejvíce zaostává oblast stavebnictví. Velká data, ERP a IoT jsou oblasti, do kterých během digitální transformace směřují nejvyšší investice. Třetina společností je však na tuto transformaci nepřipravena kvůli nedostatku talentů.
Přibližně 90 % všech dotázaných firem považuje financování digitální transformace za „odpovídající“ nebo „příznivé“, což značí silnou vůli investovat a velkou chuť rozvíjet podnikání za účelem udržení konkurenceschopnosti a podpory růstu. Při otázce na to, do kterých oblastí se investuje prioritně, byly tři nejčastější odpovědi IoT, ERP a velká data a analytické nástroje.

„Je zřejmé, že současné společnosti chápou, jak důležité je zaměřit se na digitální transformaci,“ popisuje Antony Bourne, viceprezident pro globální oborová řešení ze společnosti IFS. „Technologie jako velká data a analytické nástroje, plánování podnikových zdrojů a Internet věcí jsou při transformaci podnikání stěžejní. Společnosti musí využívat inovativní technologie a uplatnit své zkušenosti z oboru, aby uspěly a získaly konkurenční výhodu. Právě tato kombinace je předpokladem toho, aby digitální transformace byla smysluplná a současně účinná.“

Je alarmující, že více než třetina společností (34 procent) se cítí být částečně nebo zcela nepřipravena na digitální transformaci kvůli nedostatku talentů. Když měli respondenti vyjmenovat oblasti, ve kterých bude nedostatek talentovaných pracovníků nejcitelnější, 40 % z nich uvedlo, že se jedná o „Business Intelligence“ a 39 % zmínilo „kyberbezpečnost“. Dalšími oblastmi, které budí obavy, jsou „umělá inteligence a robotika“ (30 procent), „velká data a analytické nástroje“ (24 procent) a „cloud“ (21 procent).

Antony Bourne dodává: „Přestože klíčem k digitální transformaci jsou nové technologie, je více než jasné, že informování o změnách a přístup k těm správným talentům hrají na cestě k úspěchu zásadní roli. Je alarmující, že více než třetina společností nemá dostatek personálu na to, aby digitální transformaci zvládla. Tyto organizace musí vytvořit konkrétní plány investic do získání talentů, aby obsadily funkce nezbytné k úspěchu ve svém odvětví. Dalším důležitým krokem je pak vyhledání a přilákání talentů a také školení a rekvalifikace stávajících pracovníků.“

U otázky týkající se připravenosti organizací na digitální transformaci ve smyslu skutečného pokroku 31 % respondentů zařadilo svou společnost na dvě nejvyšší příčky vyspělosti na pětibodové stupnici. Nejprogresivnější je v regionu střední a východní Evropy oblast služeb, kde se 44 % respondentů považuje za dostatečně pokročilé, aby dokázali zvládnout digitální transformaci a využít ji ve svůj prospěch. Na opačném konci škály pak stojí oblast stavebnictví, z jehož zástupců si pouze 19 % myslí, že dokážou využít výhod digitální transformace.

43 % dotázaných uvedlo jako primární hybnou sílu digitální transformace „efektivitu interních procesů“. Na druhém místě pak následuje „urychlení inovace“ (29 procent) a na třetím „příležitost růstu na nových trzích“ (28 procent).

Navzdory praktické a technické složitosti digitální transformace stojí změnám v cestě především lidský faktor, konkrétně pak zejména: „odpor ke změně“ (42 procent). Druhou největší bariérou jsou již konkrétnější „bezpečnostní hrozby a obavy“ (39 procent) a třetí „absence správného organizačního a řídicího modelu“ (38 procent).

Mezi odpověďmi na otázku, které technologie nejvíce naruší aktuálně zaběhnuté procesy, jednoznačně kraluje odpověď „velká data“ s bodovým ziskem 7,2 z 10 bodů. Druhé místo obsadila „automatizace“ (7 bodů) a na třetím se usadil „Internet věcí“ (6,6 bodu). Přestože v celkovém hodnocení se nejvýše umístila velká data, nezanedbatelná část dotázaných si myslí, že nejdramatičtější dopad bude mít automatizace. Přes 40 % respondentů přiřadilo automatizaci míru narušení 8 bodů z 10, zatímco u velkých dat toto hodnocení udělilo pouze 32 % dotázaných. Ve stavebnictví (48 %), letectví (48 %) a výrobě (50 %) získala automatizace jako míru narušení stávajícího provozu více než 8 z 10 bodů, čímž zaujímá pozici s největším bodovým ziskem v těchto odvětvích.

*Tento průzkum byl realizován společností IFS a jeho účelem bylo posoudit připravenost na digitální transformaci v jednotlivých odvětvích v globálním měřítku. Průzkum byl veden formou podrobných rozhovorů prostřednictvím agentury Raconteur Custom Publishing, která brala v úvahu názory 750 jednotlivců s rozhodovacími pravomocemi ze 16 zemí světa, kteří působí v oblasti ropného a plynárenského průmyslu, letectví, dodávek investičních celků a stavebnictví, výroby a služeb. *

Exit mobile version