Středně velké firmy v ČR očekávají v roce 2015 stabilní nebo vyšší obrat

Středně velké firmy přispěly do evropské ekonomiky v loňském roce 1,03 bil. EUR a toto číslo vzroste o 3 % na 1,06 bil. EUR v roce 2015. Do roku 2019 lze očekávat další nárůst, a to na 1,2 bil. EUR. Vyplývá to ze zprávy Evropský ekonomický dopad, kterou zveřejnila společnost Sage Enterprise Market Europe.
Studie, kterou Sage realizovala ve spolupráci s Centrem pro ekonomiku a obchodní výzkum (CEBR), analyzovala přínos středně velkých firem ve dvanácti klíčových ekonomikách EU, vč. České republiky. Zprávu doplnil také kvantitativní výzkum firmy Redshift Research realizovaný na vzorku 814 manažerů středně velkých firem s rozhodovací pravomocí ve 12 zemích.
Studie došla k následujícím závěrům:

Růst

V celé Evropě, a to navzdory přetrvávajícím nejistotám na některých trzích, středně velké podniky vykazují optimismus. Téměř dvě třetiny vedoucích pracovníků očekává, že v roce 2015 obrat zůstane stejný nebo se dokonce zvýší. 39 % očekává zvýšení obratu až o 10 %. V České republice očekává stabilní nebo vyšší obrat dokonce 85 % manažerů.

Optimismus potvrzuje i fakt, že přes polovinu (55 %) středně velkých firem plánuje růst prostřednictvím náboru nových zaměstnanců. V České republice je tomu tak u 51 % firem. V roce 2014 zaměstnaly české středně velké firmy 675 000 lidí a tento počet vzroste do roku 2019 na 702 000.

Inovace

Téměř dvě třetiny středně velkých podniků jsou tzv. inovátoři (63 %), kteří vyvíjejí a přijímají nové produkty a obchodní praktiky. V České republice tento podíl dosahuje 58 %. V každé ze zkoumaných zemí se na inovačních aktivitách podílejí především středně velké firmy, a to více než jiné subjekty. 93 % těchto firem plánuje v roce 2015 investovat do IT, přičemž téměř třetina (29 %) chce utratit více než 50 000 EUR. U českých firem je tento podíl ještě vyšší – 94 % z nich plánuje investovat do IT. 16 % českých středních firem chce investovat v roce 2015 více než 50 000 EUR.

Export

Středně velké firmy tradičně profitovaly z pozice lokálních hráčů, kteří mají globální dosah. To jim umožňuje zacílit na více trhů s využitím lokálních dodavatelů a aktivit. Jak ukázala studie, evropský trh je nejdůležitějším zahraničním teritoriem pro 71 % dotazovaných, plánují sem exportovat.
58 % českých středně velkých firem plánuje exportovat do Německa.
Průzkum také potvrdil historický trend, že čtvrtina středně velkých podniků nemá žádné tržby ze zahraničních trhů. Na druhé straně pro téměř třetinu firem, které se exportu věnují, představují exportní tržby více než 20 % z jejich podnikání.

Benoit GRUBER, viceprezident pro korporátní komunikaci, Sage Enterprise Market Europe & Sage ERP X3, okomentoval závěry studie: „Středně velké firmy jsou silnějším inkubátorem inovací než ostatní segmenty trhu. Stojí na tvrdé práci svých zaměstnanců a správné řízení talentu je v centru jejich pozornosti.V minulosti byl nábor v tomto segmentu trhu potlačen podnikatelskou atraktivitou start-upů, stejně jako finančními a kariérními příležitostmi ve velkých firmách.

Středně velké firmy investují miliardy do výzkumu a vývoje, inovace jsou v centru zájmu tohoto sektoru. Právě to vysílá jasný signál, že tyto ambiciózní a zkušené firmy přesahují svou velikost, pokud jde o vliv na ekonomický růst. Jsou to neopěvovaní hrdinové evropské ekonomiky.

Středně velké firmy v České republice

Čeští manažeři s rozhodovací pravomocí vidí v následujícím roce dvě hlavní témata: efektivitu (51 % dotazovaných) a produktivitu (37 %). Proto se už nyní 58 % českých středně velkých firem zaměřuje na inovační aktivity, nejčastěji tvoří nové produkty a nastavují nové procesy. Vyhlídky středně velkých firem, co se týče finančních faktorů (náklady a dostupnost zdrojů a investiční příležitosti), začaly být příznivější. K největšímu zlepšení došlo v oblasti veřejné správy a daní, což znamená větší pravděpodobnost růstu v dalších letech.

Exit mobile version