Bitcoin má v českém žebříčku raketovou pozici

Drobní čeští investoři po spektakulárním roce 2021 znovu potvrdili svou důvěru v bitcoin. Potvrzují to poslední data společnosti eToro. Žebříček Top 10 nejvíce obchodovaných kryptoměn také ukazuje, že bitcoin dosáhl 476% meziročního nárůstu otevřených pozic a zůstává vůbec nejobchodovanější kryptoměnou na platformě.

Investování do kryptoměn zažilo v Česke republice neuvěřitelný boom. Žebříček společnosti eToro ukazuje, že cardano dosáhlo až 1197% nárůstu otevřených pozic, obliba TRONu stoupla o 961 % a tokenu IOTA o 806 %.

Ve světovém měřítku získaly na popularitě i menší a nové tokeny, jako je například TRON, který předvedl neuvěřitelný 729% meziroční nárůst otevřených pozic, a IOTA, jehož popularita vzrostla o 428 %.

I když jsou tokeny dogecoin a shiba na platformě novinkou, oba se za rok 2021 dostaly do Top 10 nejvíce obchodovaných kryptoaktiv, a to jak v globálním tak i v českém žebříčku, kde se umístily na 4., respektive 6. pozici.

“2021 byl znamenitým rokem pro kryptoměny, během něhož bitcoin a ether nejednou dosáhly rekordních maxim. El Salvador zavedl bitcoin jako oficiální platidlo, objevily se kryptoměnové ETF a virtuální mince přijali dokonce i institucionální investoři, čímž se staly pevnou součástí investičního světa,“ uvádí Simon Peters, analytik trhů s kryptoměnami ve společnosti eToro.

Mimo žebříček Top 10 investoři na platformě eToro začali nakupovat i novější kryptoměny, v souvislosti s boomem nového, decentralizovaného financování DeFi. Tokeny jako decentraland (MANA), solana (SOL), a chainlink (LINK), minulý rok pouzí nováčci na platformě, se všechny umístily ve světové Top 20 nejvíce obchodovaných kryptoaktiv. I čeští investoři podpořili jejich vzestup. SOL, MANA, a LINK se za poslední čtvrtletí roku 2021 v tuzemském žebříčku umístily na 9., 11. a 19. pozici.

Raketový vzestup obliby u českých investorů je důkazem celosvětového povědomí o DeFi a zásadního technologického významu vznikajícího konceptu metaverse, zejména po nedávném přejmenování Facebooku na Meta.

„Koncept DeFi se objevil na scéně v roce 2021. Ačkoli mnoho projektů již nějakou dobu běží, minulý rok byl skutečně okamžikem, kdy se souvisejících příležitostí chopilo více investorů. Díky tomu, že decentralizované projekty chtějí dát držitelům tokenů možnost vyjádřit se, mají nyní investoři v oblastech, jako jsou správa a odměny, větší slovo než kdy dříve. Vzhledem k tomu, že trendy typu web 3.0 a metaverze budou v roce 2022 narůstat na důležitosti, očekáváme, že DeFi bude postupně posilovat a více se prosazovat v mainstreamu,“ dodává Peters.

Exit mobile version