V Ostravě se otevřel právě dostavěný Velký Svět techniky, veřejnosti bude přístupný jen týden

Symbolicky v den výročí narození nejznámějšího vědce všech dob Alberta Einsteina se na jediný týden veřejnosti otevřela zcela nová budova Velkého světa techniky (Science and Technology Centra) v Dolních Vítkovicích.
Velký svět techniky už za pár měsíců začne sloužit jako zábavné místo plné interaktivních exponátů, ukázek fungování přírodních zákonů, vědeckých objevů a nejmodernější techniky. Doplní tak interaktivní hernu v budově U6, která je označována jako Malý svět techniky. Mimořádné otevření budovy v termínu od 14. do 20. března nabízí široké veřejnosti komentované prohlídky celé stavby přímo s jejím architektem Josefem Pleskotem, časosběrný film o vzniku moderního architektonického díla a také přednášky o zajímavostech Einsteinových teorií i peripetiích života toho vědce.

Netypická stavba bude v budoucnu sloužit jako prostory pro popularizaci vědy a techniky a pro netradiční vzdělávání žáků a studentů. V průběhu prohlídek objektu se lidé dostanou mimo hlavní výstavní prostory, tedy také do míst, kde se nachází výukové prostory a získají představu, jak vypadá technické zázemí budovy o rozloze 14.000 metrů čtverečních. Sdružení Dolní oblast Vítkovice se rozhodlo k netradičnímu kroku – na týden ukázat právě dostavěný Velký svět techniky v jeho architektonicky ryzí podobě bez exponátů, aby potěšilo zájemce o architekturu i zvědavé laiky.

Návštěvníci si mohou detailně prohlédnout jednotlivé budoucí plochy expozic, přednáškové sály, laboratoře, dílny i 3D kino. „Budova Světa techniky je ve svém výrazu sporá, minimalistická, ale nabízí maximalistický prožitek. V industriálním areálu Dolních Vítkovic tvoří jakýsi roh, do něhož budou v podobě naučných expozic vloženy poznatky lidského vědění, které tvoří základy naší civilizace,“ říká k budově architekt Josef Pleskot.

Projekt dnes ocenili i členové vlády. Podle ministra kultury Daniela Hermana jde o příklad dobrého projektu, který rád převzal po svých předchůdcích. Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová uvedla, že ostravský Velký svět techniky je hodnotou, kterou ocení i budoucí generace. Ministerstvo školství, které poskytlo na objekt i jeho budoucí vybavení prostředky z operačního programu, vidí v novém science centru především líheň budoucích vědeckých talentů.

Hlavní objem stavby je vystavěn na půdorysu rovnoramenného trojúhelníku s pravým úhlem, který je zaoblen vloženým kruhovým segmentem. Přeponu trojúhelníku tvoří prosklená zrcadlová fasáda o délce 125 metrů a výšce 12,5 metru. Její postavení umožňuje zrcadlení dvojího obrazu: industriálních staveb a přírody.

Stavba Velkého světa techniky se v Dolních Vítkovicích rozjela na jaře 2012. Teď je hotová, a když si obří stavbu procházíte, vidíte už jednotlivé přednáškové sály, výstavní prostory, učebny, laboratoře, kanceláře, kabinety, recepci, šatny a dokonce i kinosál s kapacitou 200 diváků. „S kinosálem sousedí i přednáškový sál s hledištěm a pódiem, kde může probíhat výuka s interaktivními pokusy a hrami. Vejde se sem 80 až 100 osob. Pracovně sál nazýváme divadlem vědy,“ názorně popisuje ředitel Světa techniky v Ostravě Jakub Švrček. Celkově má Velký svět techniky pět pater.

Organizátoři připravili pro příchozí v týdnu od 14. do 20. března nabitý program, jehož součástí jsou pravidelné komentované prohlídky, kterých se ujme buď přímo Josef Pleskot, nebo některý z členů jeho týmu z AP Ateliéru. Chystá se také promítání zajímavých záběrů dokumentujících, jak stavba den za dnem vznikala a rostla. To doplní popularizační přednášky o fyzice a vědci Albertu Einsteinovi (podrobný program na www.stcostrava nebo www.dolnivitkovice.cz).
„Jde o zcela mimořádnou příležitost vidět Velký svět techniky v době jeho zrodu. To už se nebude nikdy opakovat, protože poté prostory zaplní vybavení jednotlivých místností a především samotné exponáty. Je to vlastně takový významný historický milník v současném životě Dolních Vítkovic,“ láká k návštěvě Jakub Švrček.

Na budoucích exponátech se právě v těchto dnech začíná intenzivně pracovat. Jejich tvůrci vzešli z otevřeného výběrového řízení a jsou jimi německá společnost Archimedes a tuzemská společnost Mars Promotion. Připravit musí technické hračky do celkem čtyř stálých částí (světů) – Světa vědy a objevů, Dětského světa, Světa civilizace a Světa přírody. Dennodenně začne Velký svět techniky sloužit malým i velkým návštěvníkům již letos na konci září.

Vybudování Velkého světa techniky si vyžádá celkem 580 milionů korun, z toho zhruba 250 milionů korun bylo vynaloženo na dnes otevřenou budovu.

V rámci jarní návštěvy Dolních Vítkovic lze absolvovat kromě Velkého světa techniky také prohlídku národní kulturní památky s adrenalinovou vyhlídkou z Vysoké pece a užít si zábavný Malý svět techniky v herně U6, určený pro malé i velké. Příchozí mohou také navštívit městskou galerii Plato.

Exit mobile version