Včasný start přechodu na vysílání v DVB-T2 může ušetřit českým domácnostem miliardy. Strategie přechodu jde do meziresortního řízení.

Očekávanou investici českých domácností v souvislosti s přechodem na novou technologii digitálního TV vysílání DVB-T2 může zásadně snížit včas schválený scénář přechodu na DVB-T2 a co nejrychlejší zahájení výstavby přechodových sítí DVB-T2. Vyplývá to z nejnovější analýzy poradenské společnosti Grant Thornton. „Čím dříve se přechod na novou technologii schválí a zahájí, tím lépe. Bude to jasný signál pro výrobce, prodejce i spotřebitele, aby se začaly prodávat pouze přístroje kompatibilní s novou technologií vysílání. Výměna přístrojů tak bude probíhat organicky a „skokovou“ investici českých domácností může snížit na čtvrtinu,“ říká David Pirner z poradenské společnosti Grant Thornton.
Pro přechod na novou generaci digitálního TV vysílání byl zvolen standard DVB-T2 a kodek HEVC. Jedná se o nejmodernější technologie, které divákům přinesou výrazně vyšší kvalitu televizního vysílání a celou řadu nových služeb. Tato technologie bude již v tomto roce použita pro televizní vysílání v Německu i dalších evropských zemích.
Jedinou cestou, jak se skokové investici domácností vyhnout, je rychlé schválení plánu přechodu včetně kodekového standardu, a co nejrychlejší zahájení výstavby nových sítí DVB-T2. Skokovou investici v případě, že nebude včas nastartován proces přechodu na novou technologii, již dříve odhadla poradenská společnost Grant Thornton na 20,8 mld. Kč.

V tuto chvíli na trhu najdeme v nabídce televizní přístroje, které jsou obchodníky označeny jako přístroje podporující DVB-T2, nicméně většina z nich podporuje pouze starší kodek MPEG-4, se kterým současná podoba návrhu nepočítá. Tyto přístroje nebudou po roce 2020 použitelné pro terestrické vysílání bez dodatečné investice do set-top-boxu. Je tedy nutné, aby v obchodech byly co nejdříve dostupné DVB-T2 přijímače, které umí pracovat se všemi standardními kodeky, tedy MPEG-2, MPEG-4 i HEVC. „Z našeho pohledu je prioritní připravit informační kampaň pro prodejce spotřební elektroniky, ale hlavně pro spotřebitele, která bude jasně říkat, které přístroje kupovat a které ne,“ komentuje situaci David Pirner, managing partner Grant Thornton Advisory.

Druhou podmínkou je umožnit výstavbu nových přechodových DVB-T2 sítí, ideálně ještě v druhé polovině letošního roku. V takovém případě by tak od počátku příštího roku postupně rostlo pokrytí signálem DVB-T2, ve kterém mohou být vysílány i TV stanice v HD rozlišení, což by dále podpořilo poptávku spotřebitelů po nových přístrojích.
Za rok lze takto „přirozeně“ vyměnit cca. 900 tisíc přístrojů. Pokud bude zahájeno vysílání v novém standardu na počátku roku 2017, zbyde na skokovou investici v roce 2020, kdy se začne postupně s ukončováním vysílání v původní technologii DVB-T, 1 až 1,2 milionu zařízení, která bude nezbytné jednorázově nahradit novým televizorem nebo set-top boxem v celkové hodnotě 4 až 6 miliard korun Kč. Výsledná hodnota bude závislá na podílu televizí a set-top-boxů u spotřebitelů. Pro snížení nárazové zátěže obyvatel je tak velmi důležité zahájit přechod co nejdříve a obměnu televizních přijímačů realizovat přirozenou cestou.

V současné době ovšem není finálně schváleno, jakým způsobem přechod na technologii DVB-T2 proběhne. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo strategii přechodu na novou technologii, která by se měla na konci ledna 2016 dostat do meziresortního připomínkového řízení a v únoru do vlády. Čím déle bude nejistota trvat, tím více bude české domácnosti přechod na novou technologii stát.

V České republice proběhne změna vysílací technologie v souladu s obecnou strategií Evropy. Hlavním důvodem je vynucené uvolnění části televizních kmitočtů mobilním operátorům pro poskytování mobilního vysokorychlostního internetu. „Uvolněny budou kmitočty pásma 700 MHz tak, aby mohly být využity mobilními operátory pro služby vysokorychlostního mobilního internetu. Je potřeba také říci, že nová technologie TV vysílání s sebou nese i významná pozitiva. Především se totiž bude moci rozšířit vysílání v HD případně 4K rozlišení i pro pozemní příjem signálu, kde je současná nabídka velmi omezená. Současně se také zvýší kapacita pozemního vysílání, takže bude možné zvýšit počet kanálů v pozemním vysílání,“ uzavírá David Pirner z poradenské společnosti Grant Thornton Advisory.

Exit mobile version