Vědecký cloud zrychlí a zabezpečí výzkum

V Evropě vzniká vědecký a výzkumný cloud. Vedle společnosti T-Systems se do projektu, který nese název „Helix Nebula – vědecký cloud“, zapojuje dalších čtrnáct společností a tři velké vědecké instituce. Díky této iniciativě budou mít vědecké a výzkumné instituce přímý přístup k výkonu nezbytnému pro vyhodnocení a zpracování výsledků, například při hledání Higgsova bosonu, genetických výzkumech a monitoringu přírodních katastrof. Pro tyto potřeby je nezbytné disponovat silou výpočetního výkonu, který bude k dispozici v krátkém čase. Z finančních důvodů není pro vědecké instituce výhodné držet rozsáhlé IT zdroje ve vlastních datových centrech, které jsou potřeba jen dočasně a v případě požadavků na výkonové špičky. Vzniká proto vědecký cloud, který vychází z evropského modelu cloud computingu a který zajistí, že vědci v Evropě budou mít dostatek výpočetního výkonu a IT kapacit.
Společnost T-Systems poskytne pro tyto účely svá datová centra v Německu, která plní náročné bezpečnostní požadavky vědeckých institucí. Data z probíhajících výzkumů nebo testů podléhají obvykle přísnému utajení a musí s nimi být nakládáno dle přesných postupů. Výsledky vědecké práce jsou také určitým intelektuálním vlastnictvím a mají dopad na budoucí komerční využití. Je tedy nutné data v této infrastruktuře dokonale chránit.

Kromě infrastrukturních služeb bude společnost T-Systems v rámci projektu také poskytovat vizualizaci a své zkušenosti v oblasti řízení procesů. To je nezbytné pro výzkumníky, kteří často používají specifické aplikace psané na míru. Od počátku musí být tyto aplikace upraveny vývojáři T-Systems pro chod ve virtuálním prostředí cloud computingu. Společnost T-Systems je dlouhodobým partnerem německé Agentury pro letectví a vesmír, Agentury pro jadernou energii (GRS), a má tak rozsáhlé zkušenosti s vědeckým pojetím IT a telekomunikací.

Nový vědecký cloud bude v první fázi testován pilotním projektem ve třech institucích. První z nich, Evropská organizace pro nukleární výzkum (CERN) bude využívat IT zdroje cloudu ve Švýcarsku pro analýzu dat z projektu ATLAS. Vědci v rámci tohoto projektu hledají tzv. Higgsův boson, tedy hypotetickou skalární elementární částici, která dosud nebyla experimentálně potvrzena. Projekt využívá známý urychlovač částic ve švýcarském Cernu o délce 26 km.

Evropská molekulární a biologická laboratoř (EMBL) vyvíjí portál pro cloudové prostředí, který pomůže analyzovat genetické informace vyšších organismů. To poskytne úplný přehled o evolučním vývoji a genetické diverzitě na Zemi. Aplikovaný výzkum vyžaduje rozsáhlé IT zdroje, neboť vytváří ohromné množství dat, které je nezbytné analyzovat a ukládat. Společnost T-Systems bude instalovat speciální analytický software pro EMBL ve svých datových centrech, který umožní snadný přístup k datům a jejich zpracování v krátkém čase.

Třetím projektem je řešení pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA), která aktuálně pracuje na projektu kladoucím si za cíl lepší pochopení vzniku zemětřesení, vln tsunami a vulkanických erupcí.

Exit mobile version