• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Trendy v bezpečnosti IT: Co se skrývá za zkratkou SIEM

Pavel Houser
9. 3. 2016
| Články

Oblast SIEM – Security Information and Event Management, neboli správa bezpečnostních informací a událostí, spadá na pomezí bezpečnostních a analytických aplikací. I když systém SIEM dokáže poskytovat v reálném čase informace o bezpečnostních incidentech, nejde o bezprostřední obranný mechanismus typu antiviru nebo firewallu.
Některé prvky z funkčnosti SIEM najdeme i v jiných bezpečnostních řešeních. Na úrovni zabezpečení sítě má SIEM zřejmě nejblíže k tradiční kategorii IDS (detekce průniku; možná není náhodou, že v poslední době zkratku IDS přestali dodavatelé „marketingově tlačit“), protože shromažďuje informace ze síťového hardwaru a aplikací. Kromě jejich samotného uchovávání by řešení SIEM mělo poskytovat i základní uživatelský komfort v podobě různých grafů, „panelů“ a dalších nadstaveb. Samo o sobě toto řešení neposkytuje žádnou ochranu (nejde o IPS – prevenci průniku), lze ale provázat s dalšími bezpečnostními systémy. Už z toho je patrné, že místo SIEM je především v komplexní infrastruktuře, a tato řešení proto využívají velké firmy. Jiný typ zabezpečení se tak nenahradí.

Mezi bezpečnostní a analytikou

IDC zařazuje letos SIEM k hlavním trendům bezpečnostního trhu vedle mobilního zabezpečení a cloudu. Proč trh SIEM stabilně roste, a to i v porovnání s jinými bezpečnostními řešeními, jedná-li o tak speciální kategorii? Z části jde snad o hru čísel (růst z malých hodnot) nebo prostě o vymezení příslušného segmentu (k tomu se ještě dostaneme). Nicméně asi hlavní příčinou je fakt, že funkcionalita SIEM dobře zapadá do světa s rostoucími regulačními požadavky, ať už jde o obecné právní normy, konkrétní legislativu s povinností hlásit bezpečnostní incidenty nebo vnitrofiremní předpisy. SIEM zvládá současně reporting a audit a stejně tak představuje nástroj pro dosažení shody (compliance) nebo forenzní analýzu.

Výše zmíněné by ale nemělo vzbudit dojem, že příslušné funkce mají za smysl pouze něco vykázat nebo se obhájit; implementace SIEM není (nemusí být) jen povinná úlitba. SIEM nabízí korelace v reálném čase a je rovněž analytickou aplikací, přičemž shromážděná data (hlavně protokoly – logy, ale i síťový provoz třeba na úrovni paketů) lze analyzovat za účelem vylepšení bezpečnosti, ale i zefektivnění jiných procesů. Současné technologie (big data, in-memory computing…) umožňují právě širší využívání analytických aplikací, což rozšiřuje i možnosti SIEM. Systémy SIEM při své činnosti podrobně mapují současnou infrastrukturu IT a její využívání, což může mít smysl pro plánování budoucích investic.

Magické kvadranty

Kategorii SIEM roce 2005 vytvořila společnost Gartner a kritici tvrdí, že poněkud nesourodě spojuje systémy SIM a SEM. První skupina přitom zahrnovala hlavně dlouhodobé uchovávání bezpečnostních dat, jejich analýzu a reporting, druhá monitoring a korelaci událostí v reálném čase (zobrazování výstrah na konzoli apod.).

Celá skupina produktů SIEM je od vzniku příslušné kategorie spjata hlavně s magickým kvadrantem Gartneru. V tom posledním z října 2015 jsou zastoupeny následující firmy: AccelOps, AlienVault, BlackStratus, EMC (RSA), EventTracker, HP, IBM Security, Intel Security (McAfee), LogRhythm, Micro Focus (NetIQ), SolarWinds, Splunk, a Trustwave. Mezi lídry je kromě známých jmen (HP, IBM, Intel/McAfee) také Splunk, jehož řešení se jinak řadí mezi „big data/noSQL“, tj. nástroje pro zpracování velkého množství nestrukturovaných informací, bez nutné vazby k bezpečnosti. Tito čtyři dodavatelé ovládají 60 % trhu. Jako konkurenceschopný dodavatel jednoúčelových řešení SIEM se uvádí firma LogRhythm, což je tradiční dodavatel, který triumfoval v minulých kvadrantech a dostal se mezi lídry i ve srovnání za rok 2015.

Gartner pro zařazení do svého srovnání vyžadoval, aby produkty vedle sebe měly funkce SEM i SIM, dokázaly zpracovávat heterogenní zdroje bez ohledu na dodavatele (nejednalo se o analytiku pouze pro další řešení příslušného výrobce). Dále byly vyžadovány roční příjmy z prodeje řešení alespoň 14,5 milionu dolarů a ze srovnání byla vyloučena řešení nabízená pouze v podobě řízené služby.

Anglická Wikipedia uvádí celkem 33 řešení SIEM, ze známých dodavatelů jde o následující produkty: GFI Software EventsManager, HP ArcSight SIEM, IBM Security QRadar SIEM, McAfee (Intel Security) Enterprise Security Manager, RSA Security Analytics a Trustwave SIEM. Studie Mosaic Security Research do kategorie SIEM zařazuje až 73 produktů, kde ze známějších dodavatelů najdeme např. CheckPoint. A ještě jiná vymezení mezi dodavatele SIEM zařazovaly i Symantec.

Trh a trendy

Co se týče změn trhu SIEM mezi roky 2014 a 2015, Gartner hovoří o konsolidaci (aniž by ale v této oblasti došlo k nějakým významnějším akvizicím), širším přijetí systémů ze strany zákazníků a rozšiřování funkčnosti na straně dodavatelů. Kromě „tradičních funkcí“ SIEM do popředí vystupují varování v reálném čase (funkčnost IDS) a na druhé straně big data/analytika. Někteří dodavatelé – HP, IBM, RSA – integrují svá SIEM řešení především s vlastními nástroji, jiní – Splunk a Intel – využívají technologie třetích stran.

Prognóza společnosti Markets and Markets odhaduje velikost trhu SIEM v roce 2020 na 6 miliard dolarů, jiné analýzy zase předpovídají průměrný roční růst v této oblasti na 20–25 %. Objem trhu v roce 2014 se odhaduje na 2,6 miliard, loni na 3 miliardy. Cybersecurity Ventures předpovídá pro následující 4 roky přijetí těchto řešení i ve středních firmách. Jde ovšem hlavně o vymezení samotné kategorie, která je spjata především s Gartnerem.

A aby situace byla ještě komplikovanější, sám Gartner vedle SIEM nedávno přišel s další, související a příbuznou zkratkou UBA (user behavior analytics). Jde vlastně o paralelní funkčnost, kdy SIEM shromažďuje data na úrovni síťových prvků či aplikací, UBA by vedle toho mělo monitorovat chování jednotlivých uživatelů. Podobně jako SIEM i UBA spadá na pomezí bezpečnosti a analytiky, jako SIEM má vztah k využívání IT infrastruktury, tak UBA zase souvisí s dalšími dnes oblíbenými zkratkami CX/UX. Dodavatelé ani analytické firmy to zákazníkům zrovna neusnadňují, při výběru SIEM a příbuzných řešení je třeba se soustředit na (alespoň deklarované) funkce, ne záplavu terminologie. Což ale není žádná novinka.

Rubriky: ByznysCloudInternetPodnikový softwareSecurityTechnologie

Související příspěvky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří
Zprávičky

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

12. 7. 2025
Zprávičky

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

12. 7. 2025
Kryptoměny a jejich ekonomika
Zprávičky

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

11. 7. 2025
Zprávičky

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

11. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

ČTK
11. 7. 2025

Hackeři v rámci rozsáhlého kybernetického útoku z minulého týdne ukradli data 5,7 milionu zákazníků

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

ČTK
11. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska představila nový model chatbota Grok 4. Ten má

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok, údaje občanů neunikly

ČTK
10. 7. 2025

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na jeden ze systémů úřadu, oznámil dnes na tiskové

Český T-Mobile vyčleňuje vysílače do samostatné firmy

Na Slovensku skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí

ČTK
10. 7. 2025

Na Slovensku včera skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí v historii země. Vynesla rekordní

Vláda zakázala používat ve státní správě produkty čínské společnosti DeepSeek

ČTK
9. 7. 2025

Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na

Tiskové zprávy

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Optimize by Acer: nejnovější evoluce v oblasti podnikových záručních podmínek

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

Press trip

CMYK

AIBO

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.