Čekání na lepší příští aneb rok 2009 na poli ERP

Jásat nemůžeme, ale naděje vkládáme do přicházejícího roku 2010. Tak by se dal stručně charakterizovat vývoj na trhu podnikových informačních systémů a ERP řešení v letošním roce z pohledu dodavatelů.

Rok 2009 byl ve znamení ekonomické krize, která neušetřila ani českou kotlinu. IT rozpočty v mnoha firmách a organizacích byly výrazně „osekány“, což nutně poznamenalo i oblast systémů pro řízení a plánování podnikových zdrojů.

Stop mnohým projektům

Řada chystaných projektů byla pozastavena nebo odsunuta na pozdější dobu, a to jak v případě pořizování nových systémů, tak upgradu systémů stávajících, případně i nasazování dalších modulů a rozšiřování funkcionality řešení.

I tehdy, pokud k výše uvedenému nedošlo, neměli to dodavatelé jednoduché. „Změna nastala v délce jednání a neustále se opakujícím ověřování informací ze strany zákazníků,“ podotýká Vladimír Králíček, generální ředitel společnosti J.K.R. Zákazník je obezřetnější a – s trochou nadsázky řečeno – přemýšlí o každé koruně, aby měl jistotu, že bude vynaložena účelně.

Zákazníci požadují například jasné vyčíslení návratnosti investice. „Důraz je kladen především na nákladově efektivní systém, ve kterém je velmi dobře vyvážena stránka ceny a přínosu,“ vysvětluje Pavel Jiruše, ředitel divize podnikových informačních systémů ve společnosti Arbes Technologies. Jiruše dále uvedl, že rozvoj systémů v Arbes zaznamenávali především u těch zákazníků, kteří k němu byli donuceni potřebou v oblasti legislativní či například z důvodů požadavků mateřské společnosti v souvislosti s konsolidací systémů.

Na zajímavý trend upozorňuje Filip Myška, Territory Manager firmy Epicor Software Czech: „Zaznamenali jsme výrazně vyšší podíl financování prostřednictvím dotačních fondů EU, což umožnilo mnoha společnostem i v nepříliš příznivém období inovovat business aplikace nebo implementovat zcela nové nástroje.“

Je evidentní, že dodavatelé podnikového softwaru jsou nuceni hledat nové obchodní modely. Možnosti, jakým způsobem financovat pořízení informačních systémů, se rozšiřují a zákazníci se je teprve učí využívat.

Hodně se diskutuje o konceptu software jako služba (SaaS), který je zejména v případě menších a středních firem využitelný i v oblasti ERP. Jak známo, zákazník prostřednictvím webového rozhraní přistupuje k systému, který je hostován na serverech dodavatelské firmy, a za tuto službu hradí poskytovateli pravidelné měsíční poplatky. Dosud však nejde o masivně rozšířený model – jedním z hlavních důvodů je přetrvávající obava zákazníků „pustit“ citlivá podniková data vně firmy a svěřit je externímu subjektu.

Možným vysvětlením je určitá propast mezi dodavateli a jejich zákazníky, jakkoli obě strany mohou tvrdit něco jiného. V závěru roku 2008 realizovala společnost CCV Informační systémy průzkum mezi dvěma stovkami vrcholových manažerů velkoobchodních a logistických firem působících v ČR. Správný ERP systém by měl podle mínění respondentů zejména pomoci snižovat operativní náklady, zlepšit konkurenceschopnost firmy a pokrýt všechny firemní procesy. Většina oslovených vyjádřila přesvědčení, že IT dodavatelé zákazníkovi dostatečně nenaslouchají a nedokážou mluvit jazykem, který by byl pro zákazníka srozumitelný.

Reálné přínosy, efektivita, přidaná hodnota

V každém případě je trh ERP řešení nadále perspektivní oblastí, jejíž potenciál nebyl zdaleka vyčerpán. Dodavatelé hledí do nadcházejícího roku vesměs s mírným optimismem. „Očekáváme, že v roce 2010 proběhne většina pozastavených projektů z roku 2009, nicméně tlak na reálné přínosy a nákladovou efektivitu zůstane silný. Vedle toho lze očekávat i sílící tlak na snižování nákladů na provoz informačních systémů,“ předpovídá Pavel Jiruše.

Růst? Snad ano, ale…

Zatímco v roce 2008 činil meziroční nárůst českého trhu podnikových aplikací 16,9 procenta (více než polovina investic směřovala do ERP systémů), pro letošní rok odhaduje analytická společnost IDC růst jen 5,4 procenta. Někteří experti však tento odhad považují za příliš optimistický. V letech 2010 až 2013 poroste trh podle odhadů v průměru o 8,1 procenta ročně.

Zdroj: IDC, Czech Republic Enterprise Application Software 2009 – 2013 Forecast and 2008 Vendor Shares

Stále významnější roli budou hrát řešení a služby s vysokou přidanou hodnotou. „Předpokládáme větší posun ve vnímaní ERP řešení jako nástroje, který má za cíl především zefektivnit a optimalizovat procesy ve firmě,“ nastiňuje vizi nejbližší budoucnosti Filip Myška. Současně podle něj dojde k posunu role poskytovatelů ERP, kteří již nebudou pouze implementovat řešení. Budou zejména vystupovat v roli business konzultantů a aktivně navrhovat přestavbu a vylepšení podnikových procesů, nebo například související změny firemní kultury.

Zákazníci budou intenzivněji využívat pokročilé analytické nástroje typu business intelligence, jež jsou někdy přímou součástí ERP, jindy jejich nadstavbou.

Implementačních projektů velkého rozsahu bude i nadále ubývat. „Trend směřuje k menším celkům, které se dají rychle nasadit a lze je snadno provázat se stávajícími systémy – aby nebylo zapotřebí pokaždé měnit už zavedené,“ upozorňuje Antonín Drahovzal, ředitel divize SMP ve společnosti Software602.

Zákazníci se stále více koncentrují na klíčové oblasti svého podnikání, řeší konkrétní problémy, očekávají rychle dosažené výsledky a měřitelné přínosy. Dodavatel by je neměl za každou cenu „tlačit“ do pořízení komplexního ERP, ale systém nabízet i po menších částech, tj. softwarových komponentách řešících různé oblasti fungování zákaznické firmy.

Na dodavatele to vše klade a nadále klást bude značné nároky. Ti, kteří se změněné situaci nepřizpůsobí, na trhu téměř jistě neuspějí. Možná právě příští rok rozhodne, kdo se zařadí mezi vítěze a kdo skončí jako poražený.

Exit mobile version