Turecko ukončilo blokádu videoportálu YouTube

Téměř rok a půl trvající zákaz přístupu k trvající zákaz skončil údajně díky smazání problematického obsahu. YouTube se od tohoto kroku ale distancuje.

Zablokování přístupu k oblíbenému video portálu YouTube tureckými úřady v květnu 2008 bylo většinou světových médií viděno jako ukázkový příklad moderní kybernetické cenzury. Připomeňme si, že turecká vláda nechala přístup k YouTube zablokovat v reakci na video obsah, který údajně zesměšňoval postavu Mustafy Kemala Ataturka, zakladatele moderního, nezávislého tureckého státu. Nyní, prakticky rok a půl po mnohými kritizovaném krokem Turecko od blokace přístupu k YouTube opustilo. Dle vyjádření turecké státní tiskové agentury Anatolian se tak stalo díky stažení „problematického“ obsahu ze serveru. Je ovšem otázkou, kdo za tímto krokem skutečně stojí.

Zástupci portálu YouTube jakékoliv spojení se smazáním video obsahu na žádost turecké vlády důrazně odmítli. „Obdrželi jsme zprávu, že někteří uživatelé pocházející z Turecka se opět mohou připojit k serveru YouTube. Veřejně prohlašujeme, že YouTube ani nikdo z jeho zaměstnanců neměl s odstraněním videí, které původně vedly k zákazu portálu, žádné dočinění, a že tento krok byl proveden třetí stranou. V tuto chvíli naopak prošetřujeme, jestli odstranění obsahu nebylo provedeno v rozporu s autorskými právy, které se k němu vztahovaly“, uvedla společnost v tiskové zprávě a rozvířila tak spekulace, jestli za stažením videí nestály samotné turecké úřady.

Byť se to může zdát nepravděpodobné, roli některých tureckých autorit nelze v tomto případě zcela vyloučit. Například turecký internetový regulátor čelil kvůli zákazu přístupu k portálu YouTube kritice ze strany samotného prezidenta země, Abdullaha Gula, který jej označil za „feudální a unáhlený“. Druhou možností je, že video obsah smazali jeho samotní autoři, je pak ale otázkou, proč jim tento krok trval téměř rok a půl.

Je tak možné, že se v Turecku schyluje k uvolnění dosud velmi striktních internetových zákonů. Ostatně právě jejich striktnost byla v minulosti kritizována mnoha mezinárodními organizacemi a pomyslným trnem v oku je i Evropské unii, o členství v níž se Turecko dlouhodobě uchází.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version