Události: Čína chystá viry pro kybernetickou válku

Vypínač

Firma Google se zřejmě ve Velké Británii stane virtuálním mobilním operátorem. • Organizace Internet Engineering Task Force představila novou technologii, která dokáže rozpoznat spam i phishing. • Český vyhledávač a portál Seznam.cz upravil své webové stránky tak, aby byly ještě více přístupné pro zrakově postižené uživatele. • Výrobce antivirového řešení Grisoft oznámila uvedení další jazykové mutace produktu AVG Internet Security 7.5.

Včera jsem Události načal Googlem. A dnes to bude stejné. Google nás totiž nenechá spát a pořád se okolo něj něco děje. Tentokrát se objevila zpráva, že společnost měla stát ve Velké Británii virtuálním operátorem.

Spekuluje se totiž, že Google je velmi blízko k uzavření dohody s britskou pobočkou společnosti O2. Měl by se podle ní stát dalším virtuálním operátorem v zemi, vedle jmen jako Virgin Mobile a Tesco Mobile. Ani jedna ze stran se k informacím prozatím nevyjádřila.

Google by měl ke svým aktivitám používat mobilní přístroje finského výrobce Nokia, a to s vlastním logem. Rozehnal nedávné spekulace o tom, zda nechystá vlastní mobilní telefon. Mělo jít o reakci na iPhone od firmy Apple. Bližší informace zatím nejsou známy, proto vyčkejme, v jakém smyslu se společnosti vyjádří.

Čína vyvíjí viry pro kybernetickou válku

Google se připravuje na vtrhnutí mezi virtuální operátory. A Čína se zase připravuje na kybernetickou válku (naposledy vstoupilo do podobného konfliktu Rusko a Estonsko). Podle amerického ministerstva obrany vyvíjí viry schopné zaútočit v prvním sledu případného elektronického konfliktu.

Podle zprávy Pentagonu založila dokonce celou jednotku pro informační válku, které se zabývá tím, jak ochránit vlastní a vyřadit nepřátelské počítače. Andrew Macpherson, ředitel oddělení technické analýzy univerzity New Hampshire, řekl pro deník Computerworld.com: „Čína v posledních letech velmi změnila svůj postoj ke kybernetické válce“. Podle něj země dříve přejímala především západní viry, ale dnes se o ní může hovořit jako o zemi, která dokáže vyvolat vlastní útok.

Hodně se spekuluje o tom, že Čína vidí v tomto faktu jakési řešení politických otázek. A všechny zraky se obracejí na Taiwan, který je momentálně hlavním politickým problémem Číny. Nebude si tam Čína chtít své kyberzbraně otestovat?

Zbraň proti spamu a phishingu

Včera jsme vás informovali o tom, že například Američané si na spam začínají zvykat. Budiž, je to jejich rozhodnutí. Pro ty z vás, kteří si na spam nezvykli a ani zvykat nehodlají, mám dobrou zprávu. Tedy ne já, ale spíše organizace Internet Engineering Task Force. Ta přišla s novou technologií, která je patrně velmi schopná při detekování spamu i phishingových e-mailů.

Díky produktu s názvem DomainKeys Identified Mails, který je kombinací především dvou produktů: DomainKeys společnosti Yahoo a Internet Identified Mail firmy Cisco – bychom snad do budoucna nemuseli ve svých schránkách vídat otravné e-maily s reklamou či klamnými zprávami pokoušejícími se nás uvést v omyl. Celá technologie funguje tak, že odesílatel zprávy generuje svůj elektronický podpis, který se bude vkládat do hlavičky zprávy. Přijímací část poté tuto část zkontroluje pomocí veřejného klíče.

Pomocí porovnání elektronického podpisu s „bílou“ a „černou“ listinou by tak mohlo docházet k efektivnímu rozpoznávání škodlivých či reklamních zpráv. Že by konečně?

Portál Seznam.cz a handicapovaní

Český vyhledávač Seznam.cz jde příkladem v oblasti úprav svých služeb pro handicapované, konkrétně pro zrakově postižené spoluobčany. Jeho služby se v současnosti začaly upravovat pro čtení hlasovým výstupem a pomocí braillského řádku. Jde tak o snahu zpřístupnit se více handicapované veřejnosti, jejíž podíl mezi uživateli sítě Internet je až 30 %.

Zrakově handicapovaní, jak už bylo řečeno, používají pro čtení především systém hlasového výstupu či tzv. braillský řádek, který převede text do hmatného písma. Právě zde se snaží Seznam pomoci, a to úpravou stránek takovým způsobem, aby byly snáze čitelné. Především se jedná o vhodně zvolenou strukturu titulků a odkazů. Dobře vybraná grafická úprava pak zase pomůže těm slabozrakým, kteří používají tzv. softwarovou lupu.

Seznam dlouhodobě spolupracuje s Centrem Tereza při Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, která na poli univerzity pomáhá zvýšit samostatnost studentů se zrakovým postižením. Vedoucí centra Radek Seifert řekl pro server digiweb.cz, že „jsem velmi rád, že jejich zkušenosti na poli speciální výpočetní techniky jsou k užitku a že si velmi váží spolupráce s tak významným partnerem“. A doufá, že „spolupráce s portálem Seznam.cz přinese benefit mnoha mnoha dalším lidem se zrakovým postižením, nejenom studentům“.

Pro běžné uživatele nebude změna stránek viditelná – změny se dějí na poli kódu. Zrakově postižení by však měli pocítit výrazné zjednodušení. Sezname, gratulujeme! Snad budou jeho příkladu následovat i další servery a projekty.

AVG patnáctkrát jinak

Společnost Grisoft, která je výrobcem antivirového řešení s názvem AVG, vypustila další jazykovou mutaci produktu AVG Internet Security 7.5. Ten je prozatím nejúplnější sadou nástrojů od této společnosti – slučuje firewall, anti-spyware, anti-spam a samozřejmě i antivir.

Zatím poslední jazyková verze je dánská. Ta je v pořadí už patnáctá. Trend rozšiřování jazykových verzí tím ale pro Grisoft nekončí. „Pracovat s počítačovými programy v rodném jazyce je pro každého uživatele velmi příjemné. V případě zákazníků, kteří nevládnou univerzálním počítačovým jazykem – angličtinou – to může mít u bezpečnostního software i naprosto zásadní vliv,“ prohlásil Karel Obluk, technický ředitel firmy.

Antivirové produkty Grisoftu díky jazykovým mutacím používá už asi 50 milionů uživatelů po celém světě. To je v přepočtu asi 5 % uživatelů. Nesnažit se tedy naučit cizince česky a neočekávat, že budou všichni umět anglicky, se ukazuje být tou správnou marketingovou strategií.

Exit mobile version