Události: Google údajně porušuje soukromí

Vyhledávač Google údajně podle Evropské unie porušuje soukromí svých uživatelů. • Společnost Toshiba oznámila, že vyvinula technologii, která umožní zvětšení prostoru pevných disků. Do roku 2013 se zřejmě dočkáme až 5TB pevných disků a 1TB kapacity pro notebooky. • Průzkum iniciativy Pew Internet and American Life Project odhalil, že jsou lidé v USA zvyklí na spam. • 28. května jsme slavili Den počítačů.

Opět se podíváme na přehled těch nejdůležitějších událostí, které se staly a stojí za pozornost.

Vyhledávací portál Google byl nařčen z porušování soukromí pracovní skupinou pro ochranu dat, která funguje při Evropské unii. Stejné obvinění má portál „na krku“ i v USA. Google si podle obvinění vede důkladné záznamy o klíčových slovech, která jednotliví uživatelé vyhledávají, a sestavuje z nich jakýsi obraz oblastí zájmu jednotlivých uživatelů. Záznamy se pak používají především k reklamním účelům.

Google kdysi uchovával databázi hledaných výrazů neomezenou dobu, na začátku roku se z vlastní iniciativy rozhodl, že neomezenou dobu zkrátí na dva roky maximálně. I dva roky se ale zdály pracovní skupině příliš. Zmíněná pracovní skupina je ale pouze poradním orgánem bez pravomocí, proto uvidíme, zda bude mít její zpráva nějaký účinek.

Peter Fleischer, konzultant pro oblast soukromí a zaměstnanec Google, zveřejnil na Financial Times článek o důvodech, proč vyhledávač uchovává záznamy. „Obdrželi jsme dopis pracovní skupiny pro ochranu dat a odpovíme do dalšího zasedání komise v červnu. Google také oznámil novou politiku pro uchování anonymních záznamů po uplynutí doby 18 – 24 měsíců,“ prohlásil Fleischer.

Abychom nebyli jen negativní, dodejme, že služba tohoto portálu – Google Calendar – je nyní dostupná i majitelům mobilních telefonů. Je možné tak kvalitně nahradit kalendář v mobilu, pokud nesplňuje profesionální požadavky, je málo přehledný nebo chybí úplně. Není třeba speciální aplikace, stačí prohlížeč a zadat adresu. Na displeji se tak hned objeví události na aktuální den, lze pochopitelně listovat i na předchozí a následující.

Otázkou je, zda to má nějaký praktický význam a použití. Troufám si tvrdit, že každý mobil, který vládne možností se připojit k internetu, má i slušně udělaný kalendář. Na druhou stranu Google Calendar nabízí sdílení mezi kolegy ve firmě a obejde se také bez nutnosti synchronizace.

Až 5TB pevný disk?

Google nám nějak ztrácí dech. To by byla škoda. To společnost Toshiba, léty prověřený průkopník v počítačových technologiích a notebookový guru, přišel s další bombou. Oznámil, že objevil technologii, díky které by hustota záznamu na pevném disku mohla vzrůst až o 500 %. Do roku 2013 bychom se tak mohli dočkat až 5TB pevných disků a až 1TB kapacity pro notebooky.

Technologie, které se nazývá Nanocontact Magnetic Resistence, zvyšuje na principu magnetické rezonance schopnosti čtecí hlavy až dvojnásobně. Díky zvýšené citlivosti se čtecí hlavy budou moci vyrábět menší a zároveň vzroste jejich schopnost detekce a zápisu. To dovolí použít vyšší hustotu záznamu bez vlivu na kvalitu a funkčnost pevného disku.

Společnost na vývoji této technologie spolupracuje především s vědci japonské univerzity Tohoku. Jde tak kromě mimořádné zprávy i o další plod spolupráce mezi velkou společností a univerzitním vědeckým prostředím. Do výzkumu jsou ale zainteresovány i ostatní společnosti, které produkují pevné disky – například Seagate.

I tato technologie ale bude mít své hranice. Do roku 2019 by pak mohla nastoupit další, zvaná HAMR (Heat-assisted magnetic recording), díky níž by bylo možné produkovat disky až s kapacitou 50 TB na čtvereční palec.

Kroutíte hlavami stejně jako já a vzpomínáte na své první pevné disky, které měly na dnešní poměry doslova trapnou kapacitu? Jistě jste si tenkrát také říkali – „to nikdy nemůžu zaplnit“.

Z Playstationu bude možné telefonovat

Společnost British Telecommunication oznámila, že vyvíjí software umožňující internetovou hlasovou a video telefonii na mobilním herním zařízení Sony PlayStation. To se prodává už se zabudovaným Wifi rozhraním. Do budoucna bude možné nejen telefonovat v rámci tohoto rozhraní, „ale dokonce na PC, pevné linky a mobilní telefony“, jak se společnost vyjádřila pro server Pcworld.com.

Společnost nabídne službu uživatelům tohoto zařízení v Evropě, na Středním východě, v Africe a v Oceánii. Jedná se možná o krok, který se snaží uměle zvýšit popularitu produktu PSP, jehož prodeje rozhodně nesplnily ani skromné očekávání firmy Sony a nadále klesají.

Američané už si zvykají na spam

Tenhle znepokojující fakt vyplývá ze studie iniciativy Pew Internet and American Life Project. Podle ní začínají brát uživatelé spam jako nutné zlo a pomalu si přestávají stěžovat, přestože množství rozesílaného spamu vzrůstá stále v desítkách procent. Spam bude brzy slavit třicáté narozeniny.

28 % respondentů odpovědělo, že spam není žádným problémem. V roce 2003 jich bylo pouze 16 %. Naopak 37 procent uživatelů se vyjádřilo, že jim spamu chodí stále více. To ukazuje na jeho neustálý nárůst. Můžeme sledovat dva naprosto protichůdné trendy – více spamu, méně stížností. Jak je to možné?

Susannah Fox, náměstkyně ředitele Pew Internet and American Life Project, řekla pro deník USA Today, že „spam se možná stává součástí internetového života. Pokud je něčemu přiřčen takový status, lidé získají pocit, že by si měli přestat stěžovat a jít dál, přestože se jim to nelíbí“.

Doufejme, že podobné výsledky se nestanou globálním trendem. Nebo že by spam svou vytrvalostí nakonec opravdu zvítězil?

28. květen je Dnem počítačů

Dnešní události se chýlí ke konci, proto mi dovolte ještě jednu zajímavost. Věděli jste, že 28. květen byl Dnem počítačů? Já také ne. Ale 28. května léta páně 1936 publikoval čtyřiadvacetiletý anglický matematik dr. Alan Mathison Turing článek s názvem „On Computable Numbers, with an Application to the Entscheidungsproblem“. V něm se zabýval abstraktním strojem, který měl mít schopnost odpovědět na jakoukoli logickou otázku.

Systém byl dost primitivní a složitý, k výpočtu se používala řada tabulek a instrukcí a schopnost zapisovat a mazat symboly z a na nekonečnou pásku. Přístroj se následně rozhodoval na základě posloupnosti algoritmů zapisovaných na tuto pásku. Ač se to zdá většině z nás nepochopitelné, položilo to tehdy základy počítačové vědy.

Exit mobile version