Události: konec nelegálního softwaru v kavárnách?

Microsoft vydal levnou licenční sadu produktu Office 2003. • Yahoo! se podle studie společnosti McAfee stalo nejméně bezpečným vyhledávačem. • Intel připravuje levné notebooky pro rozvojové trhy. Podle studie comScore používá 122 miliónů Evropanů starších patnácti let Internet denně – jak v zaměstnání, tak při studiu či doma.

Společnost Microsoft zřejmě konečně zjistila, že přichází o další peníze, a tak se rozhodla bojovat proti ilegálnímu software v internetových kavárnách a hernám. Majitelům nabízí levnou licenční sadu produktu Office 2003.

Legislativní bariéry nebo neochota majitelů investovat do software mnohdy způsobovaly, že se v internetových kavárnách objevoval buď nelegální software nebo jeho open source alternativy. Balík Office 2003 je možné pro tyto účely zakoupit s licencí pro 5 počítačů s ročním poplatkem 20 euro. Navíc je prostřednictvím zmíněné licence možno zlegalizovat i operační systém Windows XP.

Dle tiskové zprávy společnosti Microsoft lze hlavní devizu projektu spatřovat ve faktu, že se tak zpřístupní tyto aplikace lidem, kteří nemají počítač doma.

Microsoft také nabízí produkty Windows a Office zdarma lidem, kteří se stali obětí softwarové kriminality a zakoupili si nelegální software.

Yahoo! nejméně bezpečným vyhledávačem

Tento fakt vyplynul z výzkumu společnosti McAfee. Ten se zaměřil na nejznámější vyhledávače a zkoumal, kam vedou odkazy nalezené po zadání klíčového slova.

Společnost použila 2300 nejvyhledávanějších slov a zjistila, že 4 procenta odkazů vedou na nebezpečné stránky obsahující spam či nebezpečné automatické downloady. V loňském roce byl tento podíl 5 procent. Tendence je tedy, zdá se, klesající, nicméně stále zde nebezpečí existuje.

Nejbezpečnějším vyhledávačem je podle výsledků výzkumu AOL. Ten dosáhl výsledku 2,9 procenta „špatných“ odkazů. Google zaznamenal velké zlepšení – z 5,3 procenta v loňském roce se stalo 3,4. Nejhůře pak naopak dopadl portál Yahoo!. Abychom mu ale úplně nekřivdili, je nutno dodat, že výzkum se stejným dílem zaměřil na sponzorované i nesponzorované odkazy. Vyhledávání na portálu Yahoo! je založené především na sponzorovaných odkazech. V nesponzorovaných měl naopak portál nejlepší výsledky, když dosáhl poměru špatných odkazů jen 2,7 procenta.

Nejnebezpečnějšími klíčovými slovy jsou podle výzkumu výrazy spojené s digitální hudbou a technickými novinkami. Za těmi se často skrývají stránky s úplně jiným obsahem.

Levné notebooky pro rozvojové trhy

S těmi chce přijít Intel. Ve spolupráci se společností Asustek chce vyrábět notebooky s cenou v přepočtu kolem 4000 korun. Budou určené pro rozvojové trhy.

Společnost už předtím vyvinula několik iniciativ v rozšiřování výpočetní techniky v rozvojových regionech. Dlouhá léta už distribuuje notebooky dětem z rozvojových zemí. Nedávno také spustila projekt, který by měl přinést 1230 počítačů vládám v zemích na asijském kontinentě.

Levný notebook je součástí projektu nadace One Laptop Per Child. Jde o první vlaštovku, která se zaměří na masovější produkci, na rozdíl od současných projektů, které se zaměřují spíše vždy na rozdělení určeného množství počítačů, většinou starších, cílové skupině.

Jeden den v měsíci strávíme na Internetu

To je výsledek studie společnosti comScore. 122 miliónů Evropanů starších 15 let používá Internet denně – jak v zaměstnání, tak při studiu či doma. Evropský průměr pak říká, že na Internetu strávíme 24 hodin měsíčně celkem.

Toto číslo je pochopitelně průměrem. Největší „surfaři“ jsou ve Finsku s 29 hodinami, ve Španělsku s 30,4 hodinami a ve Velké Británii dokonce s 34 hodinami. Mimo Evropskou unii se pak hodně surfuje ve Spojených státech, tam uživatel měsíčné stráví na webu asi 31 hodin. Nejnavštěvovanější stránkou v celoevropském průměru se stal zcela neohroženě vyhledávač Google, následován stránkami Microsoftu. V Americe pak vládne Yahoo! A výzkum přinesl i další zajímavá čísla.

Evropský kontinent je k Internetu připojen zhruba ze 40 procent. Nejlépe jsou na tom Holanďané, tam je na internetu 83 % obyvatelstva. Největší internetovou populací má Německo – 32,6 milion; obyvatel. Evropa se 122 miliony denních uživatelů dokonce předhonila Spojené státy, kde je to pouze 114 miliónů. Naopak bídná čísla vykazuje Rusko, které bylo ve výzkumu zařazeno jako další země mimo Evropskou unii. Tam je na Internetu pouze 11 % obyvatel a měsíčně na něm stráví v průměru 13 hodin. Denně tam Internet používá asi 5 miliónů lidí. A nejoblíbenější stránky v Rusku? Vyhledávač Yandex.ru a poštovní server Mail.ru.

Česká republika se výzkumu neúčastnila, takže na konkrétní čísla z našich končin si bohužel musíme počkat.

Exit mobile version