Události: Telefónice O2 skončil státní monopol

Společnosti Telefónica 02 skončil monopol na poskytování telefonických služeb státu, do nového tendru vstoupí i konkurence • Ve Španělsku zatčen autor virů pro mobilní telefony, ty škodily Symbianu • IBM upozorňuje na nový druh virů, který se šíří v dokumentech. Antivirové programy zatím neznají lék! • Google vyhrožuje zastavením služby Gmail v Německu. Na vině nová legislativa • Při hraní on-line her nevzniká závislost, tvrdí server bwin.com

Společnosti Telefónica 02 skončil monopol na poskytování telefonických služeb státu. Do hry tak vstoupí konkurence.

Smlouva z roku 2001 měla vypršet už před rokem, kdy ji ale ministryně informatiky Dana Bérová prodloužila ještě o rok, aby byla zajištěn plynulý přechod na nové operátory. Nový operátoři ale nebyli, protože většinu tendrů opět vyhrála Telefónica. „Dle platných pravidel pro jednotlivé subjekty spadající do poskytování telekomunikačních služeb státu jsme navázali na naši úspěšnou spolupráci a tam, kde byl zájem, pokračujeme v jednotlivých projektech,“ řekl mluvčí Telefónicy Martin Žabka pro server digiweb.cz.

Na začátku roku stát vypsal nový tendr, do kterého již zahrnul kromě Telefónicy i další operátory. Jde o společnosti GTS Novera a konsorcium T-Systems Pragonet/ČD Telematika. Všechny tyto firmy mají teď možnost se zúčastnit čtyřletého tendru v hodnotě bezmála 11,5 miliardy korun.

Zadržen autor virů pro mobilní telefony

Ve španělské Valencii byl zadržen 28letý muž kvůli obvinění z vytvoření variant viru CommWarrior a Cabir, které napadají mobilní telefony. Obviněný muž rozhodně netroškařil, podle policie vytvořil až 20 variant těchto virů.

CommWarrion a Cabir jsou varianty stejného viru, který napadá mobilní telefony s operačním systémem Symbian. „Tyto viry nakazily už přes 115 000 telefonů, ale nepřestavují riziko, které by se dalo nazvat velkým,“ řekl Ron O´brian, bezpečnostní analytik Sophos PLC pro IDG news service. „Prozatím není nijak velké množství virů napadajících pouze mobilní telefony“ dodal. Oba viry se do mobilu dostanou stažením – může to být v podobě e-mailu či aplikace. Mohou se také šířit přes Bluetooth. Různé varianty viru mohou buď vypnout telefon, vymazat adresář či dokonce rozesílat sms.

Zatčený muž podle všeho není původním autorem viru. Kdo jím je, se přesně neví, ale před třemi lety rozšířil jeden muž z Brazílie spamovou zprávu, že autorem je právě on.

Malou perličkou je, že celá zatýkací akce se jmenovala „Leslie“, což je jméno snoubenky zatčeného muže – uvedl to v poznámce ve zdrojovém kódu – „věnováno mojí snoubence Leslie“. Zdá se, že mu to štěstí nepřineslo.

Pozor na nové viry!

IBM Internet Security Systems varuje před novými viry. Během posledního roku byl sledován vývoj nového trendu – tvůrci malwaru přišli na to, jak vložit škodlivý kód do obyčejného dokumentu.

Otázkou je, zda se jedná o trend úplně nový. Před lety bylo běžnou praxí šířit viry pomocí maker připojených k dokumentu. Tuto hrozbu se podařilo skoro úplně vyhladit díky tomu, že se antivirové programy naučily tento druh virů nalézt a zničit. Tentokrát jde ale o jinou techniku.

Tvůrce viru vsadí do dokumentu tzv. „shell code“. To je technika pro většinu současných antivirových programů naprosto neodhalitelná. Obsahem kódu je pak klasicky pokus krást hesla a jiné údaje či vzdáleně obsluhovat počítač napadaného.

Bezpečnostní riziko spočívá v tom, že k dokumentům s neznámou koncovkou už je dnes každý uživatel ostražitý, což přinesla dlouhá léta osvěty. Ovšem u klasických dokumentům typu .doc a .pdf už tato ostražitost neplatí. Může se tak stát, že se infekce bude šířit velmi rychle. Doufejme, že i výrobci antivirových programů zareagují stejně rychle a vybaví své produkty schopností takový vir nalézt.

Google vyhrožuje, že stáhne GMail z Německa

Google, společnost velmi často a opakovaně kritizovaná za porušování soukromí, se asi polepšila. Nejenže slíbila, že data už tak dlouho udržovat nebude, ale teď dokonce vyhrožuje, že stáhne službu GMail z Německa, pokud tam projde nová legislativa.

Tato legislativa bude po telekomunikačních poskytovatelích vyžadovat, aby po šest měsíců drželi v archivu veškerá personální data německých uživatelů. Včetně údajů o připojení. Anonymní účty tak nebudou povoleny.

Peter Fleischer, konzultant pro globální soukromí u Google, se k tomu vyjádřil ve smyslu, že to společnost Google chápe jako velmi výrazné narušení soukromí uživatelů a že raději zastaví svoji službu GMail pro německé uživatele, než aby se zdiskreditovala díky nové legislativě. GMail navíc v Německu nesmí používat svůj klasický název kvůli konfliktu o ochrannou známku. Služba se tam jmenuje Google Mail.

Při hraní online her nevzniká závislost

To je výsledek studie, kterou provedl server bwin.com, jeden z největších poskytovatelů sázek a her v síti. Na výzkumu spolupracovala společnost Division and Addictions, která funguje při renomované Harvard Medical School.

Výsledky naznačují, že sportovní sázky mají menší potenciál vzniku závislosti, než se dosud předpokládalo. Výzkum probíhal od roku 2005 a na rozdíl od jiných podobných studií sledoval skutečné chování 40 000 uživatelů tohoto serveru. Z výzkumu vyplynulo, že naprostá většina uživatelů vykazuje známky mírného chování a že průměrně u sázek ztratí za 8 měsíců 33 Eur. Pouze 0,4 procenta uživatelů vykázalo nadměrné sázení a nadměrné ztráty. Další výzkum se zaměří na to, kolik z oněch 0,4 procenta skutečně vykazuje problematické herní chování.

Exit mobile version