Události týdne: Amerika pozadu s rychlostí připojení

Amerika zaostává v rychlosti připojení k Internetu. Dost významně v porovnání s ekonomickými konkurenty • Google pomáhá neziskovým organizacím – mapy jako osvěta • Mobilní telefony vlastní už polovina lidí na planetě, způsobuje to i masivní boom na rozvojových trzích • Mobil jako zbraň? Britští učitelé se jich bojí.

V pondělí se objevila zpráva Communication Workers of America. Její výsledky byly překvapující. Amerika se loudá v rychlostech internetového připojení.

Studie se účastnilo na 800 000 lidí připojených pevným připojením k internetové síti. Zjistilo se, že průměrná rychlost stahování v Americe je 1,9 Mb/s. To je v porovnání s jinými podobně vyspělými zeměmi opravdu málo. V Japonsku je tato průměrná rychlost například 61 Mb/s, v Jižní Koreji 45 Mb/s, 17 Mb/s ve Francii a 7 Mb/s v Kanadě. Další překvapivý údaj říká, že Amerika je až 16. v pokrytí a přístupnosti vysokorychlostního připojení.

„Rychlost definuje možnosti Internetu. Rychlost determinuje, zda máme sítě a komunikaci 21. století, která nám umožňuje růst po ekonomické a pracovní stránce,“ říká Larry Cohen, prezident Communication Workers of America v prohlášení. „Je zcela jasné, že ostatní vyspělé země – popravdě všichni naši ekonomičtí rivalové – udělali to rozhodnutí zvýšit reálnou rychlost připojení. Čím déle budeme otálet, tím více dáváme v risk náš ekonomický růst,“ dodává Larry.

Americký kontinent není pochopitelně v rychlosti jednotný. Například na Rhode Islandu je rychlost připojení průměrně 5 Mb/s, zatímco v Jižní Dakotě asi 0,8 Mb/s. 10MB soubor budete na Rhode Islandu stahovat asi 15 sekund. V Jižní Dakotě pak asi dvě minuty.

Edward Markey, předseda Komise pro energetiku, komunikace a Internet, zmiňuje pro server Computerworld ještě jeden vážný problém: obecná hladina cen za internetové připojení. „Zatímco v Japonsku uživatelé zaplatí za 50 Mb/s měsíčně asi 30 dolarů, u nás platí uživatelé za neporovnatelných 1 Mb/s 20 dolarů měsíčně“.

Google pomáhá neziskovým organizacím

V úterý spustila společnost Google iniciativu, která má pomáhat neziskovým organizacím a charitám v používání map a satelitních obrázků, které jim mají pomoci zvýšit ostražitost, nabírat dobrovolníky a získávat dotace. Iniciativa nese název Google Earth Outreach.

Například Americké muzeum holocaustu už iniciativu využívá. Pomocí satelitních snímků regionu Dárfúr (Súdán) upozorňuje na zvěrstva, která v oblasti probíhají. Návštěvníci vidí na snímku ikonky ohně, které označují zničené vesnice. Když se na ně klikne, objeví se detaily spolu s informacemi, jak je možné pomoci.

Stejně tak Ekologický program OSN využívá satelitní mapu pro označení míst, kde je devastováno životní prostředí. „Nic není silnější než informace, která dokáže lidi upozornit na závažnost problému,“ říká Kathy Bushkin Calvin, viceprezidentka Nadace OSN pro Washington Post. Edward Wilson, vrchní ředitel institutu Earthwatch, říká pro stejný deník, že mapy „pomáhají lidem pochopit, že to, co vidí, se neděje někde mimo jejich sféru. Že jde o místa, která mohou navštívit, mohou je vidět.“

Co na to Google? „Neziskové organizace se snaží pohnout s lidmi. Upozorňují na problém a snaží se navrhovat řešení a nabízet ho lidem – například lobbing, finanční pomoc, či petice Kongresu. Mají pro tuto činnost své specifické potřeby a my jsme se rozhodli jim pomoci,“ říká Rebecca Moore, manažerka Google Earth Outreach.

Telefonuje už polovina planety

Tento závěr vyplynul z průzkumu, jehož výsledky byly zveřejněny ve středu. V roce 2007 používá mobilní telefony zhruba 3,25 miliardy lidí, což je zhruba polovina světové populace. Masivní nárůst se přikládá zejména boomu telefonů v zemích jako je Čína, Indie a Afrika.

Studii vydala analytická společnost The Mobile World, která sídlí ve Velké Británii. Polovina obyvatel planety bude mít mobilní telefony koncem tohoto roku. Teď, v měsíci červnu, používají mobilní telefon asi 3 miliardy lidí. Zajímavým údajem je také jistě to, že každou minutu se na planetě upíše mobilnímu telefonu 1000 lidí.

„Trvalo 20 let připojit první miliardu uživatelů. Té druhé miliardě to trvalo už jen 40 měsíců,“ říká John Tysoe, spoluzakladatel společnosti The Mobile World pro agenturu Reuters. „Třetí miliarda přibude letos, což už tvoří rozestup jen 24 měsíců,“ dodává.

Vzrůstající čísla jsou nepochybně důsledkem stále větší dostupnosti mobilních telefonů na rozvojových trzích i snahy vyrábět levné a dostatečně funkčně vybavené přístroje.

Mobil jako zbraň

Ve čtvrtek se objevila zajímavá kauza. Unie britských učitelů požaduje úplný a striktní zákaz mobilních telefonů ve školách. Tam prý žáci příliš často používají přístroje k podvádění a dokonce vyhrožování. Mluvčí unie Chris Keatsová předložila dokumentaci ke stovce případů, kdy bylo učitelům vyhrožováno prostřednictvím mobilních telefonů a e-mailu.

Podle Keatsové mohou za zneužívání mobilních telefonů některé internetové stránky, například Ratemyteacher.com, které podporují napadání učitelů žáky. Učitelé tlačí, aby byly telefony zařazeny do kategorie potenciálních útočných zbraní, neboť jejich prostřednictvím může být učitel napadán a ohrožován.

Britský ministr školství Jim Knight nechce problém jen tak přejít, ale zdá se mu, že se kauza příliš zveličuje. Nové technologie podle něj přispívají ve školách k pokroku, ale nesmějí být zneužívány. Svolal proto schůzku učitelů, výrobců mobilních telefonů, autorů webových stránek a vlastně všech, kterých se tato kauza dotýká. Výsledkem by měly být konkrétní návrhy, jak omezit zneužívání mobilních telefonů mladými lidmi.

Exit mobile version