Události týdne: poslanci schválili zákon o projektu Czech Point

Google požaduje více změn ve Windows Vista. • Projekt Czech Point se rozjíždí. • Toshiba připravuje notebooky s HD DVD. • V České republice je pořád málo uživatelů Internetu.

Vedení společnosti Google chce po amerických federálních a národních orgánech, aby donutily Microsoft k větším změnám ve vyhledávacích a indexovacích nástrojích ve Windows Vista. Google si stojí za svým, přestože již Microsoft uzavřel dohodu s Úřadem spravedlnosti (Department of Justice), že pozmění některé funkce vyhledávače integrovaného do systému. Podle Davida Drummonda, hlavního právníka Googlu, jsou tyto slíbené změny nedostatečné, protože „omezují zákazníkovu volbu“, i když „jsou krokem správným směrem“.

Hlavní problém Google vidí v příliš složitém způsobu, jakým lze vyhledávací a indexovací funkce systému deaktivovat. Pokud byl do systému nainstalován druhý vyhledávací program, počítač se zpomalil, jelikož se oba indexovací nástroje začaly mezi sebou prát.

V každém případě celé věci jistě pomůže právě úterní dohoda Microsoftu a Úřadu spravedlnosti, která mimo jiné zavazuje autory Windows Vista k nastavení možnosti výběru vyhledávacího programu, který se bude zobrazovat v menu Start (ačkoliv v ostatních částech systému bude nastaven i nadále vyhledávací program Microsoft) a také poskytnutí dokumentace ostatním vývojářům, aby jejich vyhledávací aplikace mohly být optimalizované pro Vistu a jejich činnost se tak negativně neprojevovala na výkonu počítače.

Czech Point se rozjíždí

Lépe později než-li vůbec, chtělo by se říct na informaci, že dnes konečně sněmovna schválila novelu zákona o informačních systémech veřejné správy, jenž má umožnit realizaci projektu elektronické komunikace s úřady na místech s výmluvným názvem Czech Point. Tento projekt běžel prozatím ve zkušebním provozu (zhruba 30 komunikačních míst). Nyní může být jeho duchovní otec Ivan Langer konečně spokojen.

S projektem přišel již v roce 2005. Cílem bylo usnadnit komunikaci mezi úřady a občany a vydávání některých úředních dokladů, ke kterým byla do dnešního dne potřeba osobní účast občana. Klasickým případem může být například poskytnutí výpisu z Rejstříku trestů, na který se pravidelně stojí fronty. A právě Czech Point (Czech je variací na anglické slovo Check a Point je kromě anglického významu zkratkou znamenající: Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál) tuto situaci do budoucna změní.

Dnešní schválení sněmovnou znamená, že obecní úřady a další státní instituce budou moci vydávat občanům výpisy z obchodního rejstříku, rejstříku trestů, katastru nemovitostí nebo z živnostenského rejstříku. Ještě se ovšem musí počkat na vyjádření Senátu a prezidenta.

Pokud vše projde, dočkáme se sítě komunikačních míst, na kterých budou občané moci komunikovat s úřady elektronicky. Tuto síť by mělo tvořit zhruba 1300 obecních úřadů a také 2000 poboček České pošty.

Poplatek za použití služeb Czech Pointu by podle návrhu mohl být 50 Kč. Zisk z provozu by měl přijít do pokladen obcí. Vytvoření celé sítě by náš stát mělo přijít na 120 000 000 Kč.

HD DVD notebooky od Toshiby

Tento týden vydala americká Toshiba prohlášení o svém plánu dostat ve třetím čtvrtletí tohoto roku na trh notebooky se schopností přehrávat High Definition video z DVD nosičů a také jeden model notebooku s možností zápisu ve formátu HD DVD. Jedná se tak o další krok k rozšíření tohoto stále populárnějšího formátu.
Společně s vylepšením obrazu budou dva modely vybaveny systémy Dolby Home Theater a Dolby Sound Room, díky kterým by měl být zážitek ze sledování filmů ještě intenzivnější.

Zpráva zároveň upřesňuje, které modely budou vybaveny možností přehrávání HD DVD (jde o Satellite P205, Satellite X205 a Qosmio F45), a také model, jenž bude vybaven vypalovačkou ve formátu HD DVD (Qosmio G45). Právě G45 by měl být na trhu již v září. Ostatní modely budou následovat.

Toshiba tak reaguje na svého konkurenta Sony, který se na trhu snaží protlačit konkurenční média Blu-Ray. U Toshiby ale věří nové generaci médií DVD, jak se vyjádřil Mark Simons, vicepresident a generální ředitel divize Digital Products: „V oblasti vysokého rozlišení není nic, co by mohlo konkurovat kapacitě a kvalitě, která je dostupná prostřednictvím HD DVD.“

Česká republika je málo na síti

Toto téma se s námi vleče o počátku Internetu. Česká republika se sice na první pohled zdá plná lidí, kteří s Internetem pracují a mají ho v kanceláři či doma. Televize dokonce přišly se smutným zjištěním, že jim Internet ukrajuje z koláčů sledovanosti. Tento týden také vyšel průzkum, která srovnává naši zemi s Polskem a Maďarskem, a bohužel jsme z tohoto měření internetových připojení vyšli jako poražení.

Maďarsko má podle zveřejněné studie analytické společnosti IDC 7,9 přípojky na 100 obyvatel, Polsko 7 přípojek rovných a Česká republika 6,1 přípojek na stejné množství obyvatel. Stejně špatně jsme dopadli při srovnání využití technologie xDSL v jednotlivých zemí. Opět zvítězilo Maďarsko (4,7 %), druhé je Polsko (4 %) a třetí ČR (3,9 %).

O něco lépe jsme zabodovali při měření kabelového připojení. Na Maďarsko se 3 přípojkami na 100 obyvatel nemáme, ale Polsko jsme překonali. U nás je totiž 1,9 přípojky na 100 obyvatel a u severních sousedů je to 1,7 přípojky.

Ve všech třech zemích je připojení nejčastěji rychlostí v pásmu mezi 257 a 512 kbity za sekundu (45 %). Ve více než 20 % případů je využita rychlost od 500 kbps do 1 Mbps a stejná procenta obyvatel všech tří zemí využívá rychlost vyšší než 1 Mbps.

Důležitá je informace, že statistika nepočítá s přípojkami Wi-Fi, které v České republice zabezpečují vysoké procento připojení (hovoří se o více než 300 000).

Od roku 2005, kdy byla v oblasti připojení k Internetu Česká republika na tom hodně špatně oproti okolním zemím, je to ale slušné zlepšení. Pomohly k tomu příznivější ceny od poskytovatelů připojení a lepší konkurenční prostředí. Alespoň se zatím nemusíme potýkat se závislostí na Internetu a zřizovat pro naše občany speciální kliniky.

Exit mobile version