Události: Vodafone chystá levné čínské mobily

Mobilní operátor Vodafone oznámil, že začne ve spolupráci se společností ZTE prodávat levné čínské mobilní telefony. Budou určeny pro seniory, děti a zákazníky, kteří nevyžadují další nadbytečné funkce. • Evropská unie si začala uvědomovat stále rostoucí nebezpečí počítačové kriminality. Hodlá proto vyvíjet společnou aktivitu a bojovat proti kyberzločinu. • V Česku odstartoval projekt VIRTUOS. Občané plzeňského kraje budou moci některé základní dokumenty zasílat na úřady elektronickou cestou.


Levné čínské mobily

Pondělí startovalo optimisticky. Náš zatím nejmladší mobilní operátor Vodafone oznámil v pondělí minulý týden nový projekt. Jedná se o jednoduchý mobilní telefon, který pořídíte za cenu nižší než jeden tisíc korun.

Přístroje by měla pro Vodafone vyrábět čínská firma ZTE, což je zároveň dodavatel technologie pro nového operátora U:fon. „Přístroj je určen pro země, kde byla dosud cena mobilního telefonu překážkou,“ sdělil na tiskové konferenci v Londýně Jens Schulte-Bockum, ředitel divize mobilních telefonů Vodafone.

Vodafone představil hned dva modely, pod označením Vodafone 125 a Vodafone 225. Přístroje vypadají téměř stejně, liší se pouze tím, že jeden z nich používá barevný a druhý černobílý displej. Pro český trh se chystá jen Vodafone 225, tedy model s barevným displejem. Kromě České republiky budou telefony k dostání především na rozvojových trzích, jako je Turecko, Maďarsko či Rumunsko.

Telefon má jen základní funkce. Jde z něj volat, posílat textové zprávy, poskytuje funkci budíku, dvě hry pro odreagování a jednoduché nastavení. Přístroj by se tak v našich podmínkách díky své jednoduchosti mohl stát nákupním artiklem především pro lidi, kteří se zatím mobilním telekomunikacím vyhýbali. Může se jednat například o seniory, kteří mnohdy chovají obavy z přílišné složitosti současných mobilních přístrojů. Dále bude zřejmě uvedení tohoto telefonu dobrou zprávou pro zákazníky hledající pouze přístroj k telefonování bez dalších funkcí. Telefon může být také jedním z prvních mobilů pro děti, na které se čeští operátoři poslední dobou zaměřují.

Otázkou ještě zůstává, jak zareagují ostatní mobilní operátoři, kterým se prozatím projekt Vodafonu příliš nezamlouvá. Na druhou stranu, Jiří Hrabovský, mluvčí Vodafonu, se pro server Techarena.cz vyjádřil, „že telefony nebudou dlouhodobě blokované a ani se to neplánuje“. Přístroje tak budou fungovat se SIM kartou kteréhokoliv z operátorů.

Vytlačí jednoduché přístroje většinu nabízených modelů? Pokud bude realita stejná jako proklamace, pak se máme na co těšit. Jak z televizních reklam víme, u Vodafonu se „reklamštinou“ nemluví. To by mohlo být zárukou.

Boj s crackery na mezinárodní úrovni

Iniciativa EU v boji proti kyberzločinu dostává konkrétní rozměry. V úterý Brusel uveřejnil strategii, která má členským státům pomoci v boji na poli počítačové kriminality.

Mělo by se jednat zejména o strategii zvýšené spolupráce bezpečnostních složek jednotlivých států se soukromými firmami. Brusel věří, že tímto krokem by mohlo dojít ke zrychlení procesu při zakazování potenciálně škodlivých stránek. Celou iniciativu trochu komplikuje fakt, že v oblasti justice a vnitra si členské státy zachovávají suverenitu – nedelegovaly pravomoci na EU. Právě tato nejednotnost na poli legislativy brzdí jakoukoliv možnost společného postupu. Podnikat kroky na sjednocení legislativy ale Brusel prý nebude.

„Všechny formy kyberzločinu jsou stále rostoucí hrozbou pro klíčovou infrastrukturu, společnost, podnikání i pro občany,“ řekl na tiskové konferenci Franco Frattini, současný eurokomisař pro spravedlnost. Zároveň vyjádřil nutnost urgentně v tomto problému podniknout obranné kroky.

Doufejme, že se proti kyberzločinu časem objeví nějaká iniciativa i na poli samotných států. Jaké jsou možnosti? Státy by mohly například vytvořit vlastní agenturu pro spolupráci v této oblasti, která nebude fungovat pod Evropskou unií. To by se mohlo stát krokem, jak překonat nejednotou legislativu.

On-line na úřad. Vyjde to?

Polovina týdne. A došlo na začátek realizace projektu s názvem VIRTUOS. Na tomto projektu pracuje už dva roky Plzeňský kraj ve spolupráci s nyní rušeným Ministerstvem informatiky a vnitra. Projekt je spolufinancován ze Strukturálních fondů EU. Pro realizaci byla jako dodavatel vybrána společnost Hewlett-Packard.

Projekt má od počátku vizi usnadnit komunikaci mezi občanem a úřadem, stejně jako mezi úřady navzájem. Vhodný a efektivní nástroj pro realizaci takového záměru zatím v Čechách chyběl. Nyní to ale vypadá, že VIRTUOS půjde skutečně do praxe. Prozatím ale jen v plzeňském kraji. Jak to bude s jeho rozšířením do dalších krajů, se zatím neví.

Projekt by měl by nabídnout možnost pružné komunikace a možnost podávání některých základních dokumentů elektronickou cestou. A to buď z pohodlí domova, nebo z terminálů na různých místech. Pokud budu přehnaně optimistický, věřím, že již se základními věcmi nebudu muset stát na příslušném úřadě frontu a potýkat se se všemi neduhy byrokracie. Věříte v to také? Já věřím, že VIRTUOS je velmi nadějným projektem, a že se ho podaří uskutečnit.

Z ciziny levněji?

A jsme u čtvrtka. A opět u mobilních operátorů. Těm se nelíbí regulační opatření, které schválil Evropský parlament. Jde o nařízení, že operátoři musí zlevnit volání ze zahraničí. Kolem roamingu již dříve probíhala v parlamentu diskuse. V českých podmínkách totiž nemá toto nařízení příliš smysl, neboť konkurenční prostředí sráží ceny dostatečně a samo. Ceny volání ze zahraničí tak klesly v posledním roce o 30 až 60 procent. Opatření je tak zbytečně omezující a rozhodně nebude podporovat rozvoj.

„Regulační opatření evropské komise nedává z pohledu zákazníka smysl, protože už dnes mohou naši klienti volat ze všech zemí Evropské unie za minutové sazby, které jsou nižší, než schválil Evropský parlament,“ řekl pro server Digiweb.cz mluvčí Vodafonu Jaroslav Hrabovský. Černě to vidí i mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová, která pro stejný server řekla, že „stanovené limity jsou z hlediska operátorů likvidační“. Nesouhlasí ani třetí operátor O2. Ten se bojí o ohrožení vývoje nových technologií, které by mohlo přijít s podobnou regulací.

Jednotní nebyli při schvalování ani všichni europoslanci. Někteří se báli, že si operátoři budou regulaci kompenzovat na jiných službách. Aby nakonec pro samou regulaci nebylo volání v Česku stejně drahé jako za hranicemi.

Exit mobile version