Události: YouTube nabídne klipy vydavatelství EMI

Graf

Internetový server YouTube uzavřel partnerství s hudebním vydavatelstvím EMI a firmou Apple. Zjistili jsme, co přinese tato spolupráce uživatelům. • Microsoft ocenil v soutěži autora spořiče obrazovky, který pomáhá lidem s alzheimerovou chorobou. • Podle statistik z webových stránek a serverů sledovaných službou Navrcholu.cz uživatelé počítačů zatím nijak výrazně nepoužívají Windows Vista.

Opět se podíváme na přehled těch nejdůležitějších událostí, které se staly, a stojí za pozornost.

Internetový server YouTube, který se zabývá především vysíláním videa, uzavřel smlouvu o partnerství s hudebním vydavatelstvím EMI. Co to uživatelům přinese?

Především budou moci legálně sledovat hudební klipy skupin, které má EMI pod křídly. Těch není málo a patří mezi ně hvězdy jako Coldplay či David Bowie. „Tímto krokem se i poslední, čtvrté, největší světové vydavatelství stalo naším partnerem,“ řekl pro New York Times Chad Hurley, ředitel a zakladatel YouTube. Loni se serverem podepsaly partnerství společnosti Warner Music Group, Universal Music Group a Sony BMG. Spolupráci navázala také televize BBC. Finanční podrobnosti nejsou známy.

Není to poslední navázaná spolupráce. YouTube se totiž dohodl se společností Apple a uzavřely smlouvu, díky níž bude YouTube přenášet svůj obsah na Apple TV. „Je to poprvé, kdy bude možné sledovat obsah YouTube z pohodlí, které Apple TV nepochybně nabízí. YouTube je v současnosti velkým světovým fenoménem a je to velká zábava,“ prohlásil ředitel společnosti Apple Steve Jobs pro server Pcworld.com.

Produkt Apple TV je dostupný i v Česku, proto ani naši uživatelé nebudou ochuzeni.

Microsoft ocenil pomoc

V soutěži vypsané společností Microsoft zvítězil projekt „Memories are made of this“, jehož autorem je Said Dajani, manažer stránek věnovaných Alzhaimerově chorobě. Jde o šetřič obrazovky, který je určen pro oživení paměti uživatele s touto chorobou.

Screensaver umožňuje nahrávání textu, obrázků nebo videa. Stává se tak pro lidi, kteří onemocněli touto nemocí, „životním zápisníčkem“, díky němuž si mohou připomínat důležité věci a vzpomínky. Jde vlastně jen o evoluci papírového zápisníku, který patří k základnímu vybavení člověka s Alzheimerovou chorobou. Jedná se o velmi užitečnou pomůcku. Součástí projektu je pak i sociální síť na bázi chatu, kde si postižení lidé mohou povídat s kolegy, kteří se zrovna nacházejí on-line. Síť je vystavěna tak, aby odpadlo složité přihlašování, a aby byl projekt co možná nejjednodušší.

Jde o další oceněný projekt v soutěži DesignIT vypisované každý rok. Ta hledá zajímavé a nekonvenční nápady počítačových vývojářů, které mají přispět svou trochou užitečnosti mimo jiné v oblasti sociálních projektů.

Méně Windows, více Linuxu

Vyplynulo to z údajů zveřejněných serverem Navrcholu.cz. Více než 87 procent uživatelů používá stále Windows XP.

Kdo očekával lepší výsledky Windows Vista, bude zklamán. Stále velmi málo lidí jim řeklo své „Wow“. Jejich počet zdaleka nedosahuje ani počtu uživatelů Windows 98 a Windows 2000. Největší čísla měl naopak systém Windows XP, který dokonce nadále zvyšuje a potvrzuje tak svoji roli nejpoužívanějšího operačního systému v Čechách.

Lidé, kteří nemají na svém počítači Windows, používají dle výsledků nejvíce systém Linux.

Varování před zemětřesením

Japonci člověka opravdu nepřestanou fascinovat. Například nyní dotáhli systém varování před zemětřesením do velmi účinné podoby.

Japonské telekomunikační společnosti vyvíjejí systém, který bude schopen posílat vládní varování před nadcházejícím zemětřesením na mobilní telefony. Jde o součást projektu včasného varování Japonské meteorologické agentury, která mimo mobilní operátory zahrnuje například i televizní stanice. Obsahuje i systémy nasazené v nemocnicích a podnicích. Ty jsou schopné po obdržení varování automaticky vypnout těžká zařízení nebo uchránit počítačová data. Dokonce i vypnout plynové ventily – Japonci se tak poučili ze zemětřesení v Kjótu v roce 1995, kde zahynulo více lidí v následném požáru než při samotných otřesech. Projekt byl spuštěn v loňském roce.

Nyní se jeho záběr rozšiřuje i na uživatele mobilních telefonů. Varování před zemětřesením by tak uživatelé měli dostat přímo na svůj přístroj. A kolik mají času? To se liší. Od několika minut po několik sekund. Obecně se ale všichni shodují, že nějaké varování je lepší než žádné. Všichni doufají, že část projektu s mobilními přístroji bude v provozu už od příštího roku.

Japonsko je oblastí, kde je zemětřesení dost častým jevem. Proto jsou kroky proti němu zaujímané čím dál efektivnější. Asi nám nezbývá, než nad projektem uznale pokývat hlavou, neboť v této přelidněné zemi je každý podobný projekt masovou a náročnou záležitostí.

Exit mobile version