Události: YouTube odhalí porušení autorských práv

Graf

YouTube začne testovat technologii pro identifikaci videa se společnostmi Walt Disney a Time Warner. • Webový prohlížeč Safari byl uvolněn pro Windows a ten samý den i hacknut. • Linus Torvalds nevítá GPL3 s otevřenou náručí. • VMware uvede verzi svého virtualizačního nástroje i pro Macintosh.

Opět jsme pro vás připravili přehled událostí, které stály za pozornost.

Společnost Google vyvinula technologii, která pomůže vlastníkům autorských práv jednoznačně nalézt neoprávněně používaná videa. Takzvaný „video fingerprinting“ (otisk videa) má být podle manažera YouTube připraven k testovacímu provozu do jednoho měsíce.

Je zřejmé, že se YouTube nachází pod palbou mediálních společností, kterým se nedovolené šíření jejich obsahu nezamlouvá, a tak chce populární server celou situaci urovnat. V minulosti například uzavřel partnerství s vydavatelskou společností EMI.

Není se čemu divit, stačí se ohlédnout zpět na březen, kdy společnost MTV žalovala Google o 1 miliardu dolarů za masivní porušování autorských práv poté, co požadovala stažení klipů z populárních show Colbert Report a Daily Show, moderované Jonem Stewartem.

Tím ale možnosti nové technologie nekončí, zastavení porušování autorských práv má nastat i u hudebního obsahu. Ten se ve velké míře objevuje především v uživateli vytvořených videích a současný dohled nad celou situací je ještě komplikovanější, než v případě videa. Na druhou stranu se lze domnívat, že po nasazení této sofistikované technologie zřejmě dojde v určité míře ke snížení popularity celého serveru.

Česká „internetová televize“ Stream.cz naopak vsází na prevenci, a tak jednotlivá videa kontroluje tým administrátorů.

Safari pro Windows

Safari je webový prohlížeč vyvinutý společností Apple a je součástí operačního systému Mac OS X. V pondělí 11. června se ho ale dočkali i uživatelé OS Windows, pro které byla vypuštěna beta verze, bohužel však děravá.

Jen několik hodin po uveřejnění tak známý bezpečnostní badatel Aviv Raff uveřejnil, že našel v tomto prohlížeči chybu. V interview pro Infoworld jsme se navíc dozvěděli, že mu k odhalení bezpečnostní díry stačily pouhé tři minuty „fuzzingu“. Bezpečnostní expert prohlížeč zahltil a následně analyzoval příčinu pádu. Zda se Safari potýká se stejnou chybou i na Mac OS X bohužel Raff neví, jelikož podobnou proceduru na Macu nezkoušel.

Chyba se vyznačuje pádem programu a je velká šance jejího zneužití. Podle Raffa je možné využít tuto díru ke spouštění malware na hostitelském počítači. Zmiňovaný badatel je také nespokojený s vyjádřením Apple o jeho Safari, které je prý „bezpečné od prvního dne“.

Celá věc je samozřejmě nepříjemná a Apple neukazuje v nejlepším světle. Musíme ale brát v potaz, že se jedná teprve o beta verzi a popisovaná chyba bude v nejbližších dnech bezesporu opravena.

Torvalds: GPL2 je lepší licence

Linus Torvalds, hlavní vývojář jádra pro operační systém Linux, zůstává skeptický ohledně třetí verze General Public License (GPLv3). „Pořád si myslím, že je GPL2 jednoduše lepší licence,“ napsal v neděli na Linux Kernel Developer mailing list.

Torvalds dohlíží na příspěvky do linuxového kernelu a nemůže sám rozhodnout o změně licence, protože jádro obsahuje práci mnoha lidí. Kernel je jádrem operačního systému, ale linuxové distribuce obsahují kód z mnoha open-source projektů, přičemž většina z nich je pod GPL – každý z nich se pak má rozhodnout, zda přejde na novou verzi licence či zůstane u staré.

I když má Torvalds trvající pochybnosti, snaží se svůj nesouhlas s nadcházející licencí zlehčovat: „Byl jsem ohromen nynější podobou licence v porovnání s předešlými návrhy, které vypadaly jako scénář z katastrofického filmu,“ sdělil.

On ale není jediný, kdo zatím nevidí v GPL3 povedeného následníka. Potvrzuje to i fakt, že si dosud novou licenci nezvolil žádný významný open-source projekt.

Sun Microsystems byl vždy hlasitým zastáncem GPL3, takže je možné, že bude zvolena právě pro operačním systém Solaris. Zatím ale společnost vyčkává a ujasňuje, že nebude dělat závěry před vypuštěním finální verze licence.

Pokud Sun zvolí GPLv3 pro svůj Solaris, nastane situace, která bude pro Linux kernel velmi zajímavá, a mohli bychom se dočkat nového kola debat o přechodu na GPL3 u linuxového jádra. Například souborový systém ZFS nebo nástroj pro optimalizaci výkonu aplikací Dtrace by Linuxu hodně prospěly.

Windows na Macu od VMware již brzy

Nedávno jsme vás informovali o Parallels, virtuálním stroji umožňujícím rozběhnout na Macu operační systém Windows. Nyní ale s tím samým řešením přišla i společnost VMware, která je známá svým stejnojmenným virtualizačním nástrojem. VMware Fusion, jak se verze pro Mac jmenuje, bude zvládat i užší spolupráci mezi nativním a virtuálním OS, než lze od podobného řešení očekávat.

Například bude možné mít na ploše Mac OS X lištu s ikonami odkazujícími na aplikace běžící ve virtuálním stroji a naopak. I přesto, že to není špatný nápad, který přispěje k jednoduššímu ovládání více operačních systémů najednou, je tato funkce při pohledu na Parallels, který slibuje podobných vlastností zhruba 50, jen slabou konkurencí. Dalším esem v rukávu Parallels je podpora 3D aplikací, jejíž absence ve VMware se pravděpodobně ukáže jako klíčová.

Cena VMware Fusion je stanovena na 39,99 USD pro předobjednávky a 79,99 USD v době po uvedení aplikace na trh, což má být koncem června.

Exit mobile version