Ukradený notebook vyjde firmu ve finále v průměru na čtvrt milionu

Krádež, nebo ztrátu firemního notebooku musela v České republice řešit každá druhá firma v České republice.
Finální hodnota takové ztráty se přitom může vyšplhat až na čtvrt milionu korun. Cena počítače přitom ve většině případů není vůbec to hlavní, činní asi jen sedminu hodnoty počítače.


CR-48 Notebook uchovává veškerá data zabezpečená v datacentrech
Google, při ztrátě zařízení si jednoduše stačí dojít pro nový počítač.

Hlavní hrozba se skrývá jinde a to konkrétně ve ztrátě firemních dat, která mohou a často také bývají zneužívána. Zkušenost, že ztráta dat představuje pro firmu větší nebezpečí než hodnota pohřešovaného zařízení potvrdilo 96 % českých firem, které někdy podobné situaci čelily. Jak se ukázalo, finální ztráta se může po čase vyšplhat dokonce až k milionu. To alespoň vyplývá z průzkumu společnosti Intel, který pro něj během října realizovala výzkumná agenturou Mediaresearch. Průzkumu se zúčastnilo 226 českých firem. Na otázku, jestli ve firmě došlo ke zcizení či ztrátě firemního notebooku, odpovědělo kladně 102 firem, tedy asi 45 % z dotazovaných.

„Do vyčíslení celkové ztráty pro firmu je potřeba kalkulovat jak cenu samotného počítače, tak zejména finanční vyjádření hodnoty ztracených dat. Postižené firmy si je v průměru cení na 180 909 Kč,“ vysvětluje závěry průzkumu Petr Ulvr, obchodní manažer společnosti Intel. Částka zahrnuje cenu přístroje, vyčíslení pohřešovaných dat a duševního vlastnictví, ale také a ztrátu produktivity pracovníka či náklady na další šetření.

„Započteme-li cenu dat a zařízení, dostáváme se na 216 tisíc Kč, a to nekalkulujeme cenu za pořízení nového notebooku. S ním se částka vyšplhá ke čtvrtmilionu korun,“ shrnuje finanční stránku věci Petr Ulvr. Pokud se navíc firma rozhodne po notebooku dále pátrat a zajistí si k tomu patřičné detektivní a právní služby (včetně Policie ČR), prodraží se proces ztráty v průměru o 55 tisíc Kč.

Podle Evžena Pavlovského, regionálního manažera společnosti Intel vychází sice reálná škoda ze ztracených dat v ČR nižší, než ve světě, přesto i zde hodnota dat vysoce převažuje hodnotu zařízení koncového zařízení. Z průzkumu dále vyplynulo, že přesto existuje řada firem, které nechápou míru rizika ztráty dat na jejich podnikání. Přesto prý roste zájem o nejrůznější šifrovací mechanismy a navazující hardwarovou ochranu, právě té se věnuje i sponzor (řešení AntiThef) tohoto průzkumu.

Exit mobile version