• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Umělá inteligence a psaní románů

Pavel Houser
18. 12. 2014
| Články

Inteligenci či lidskost ztotožňujeme především s jazykem. Není asi náhodou, že Turingův test byl zformulován jako konverzační hra, od programu „psychoterapeutického“ Eliza jsou populární všemožné chatboty a jednou z nejcennějších technologií Applu je Siri. Používat jazyk ale znamená nejen konverzovat. Jak se dnešní programy dokáží vypořádat s jinou jazykovou dovedností, totiž vytvořit literární dílo?
O některých současných počinech a technikách si můžeme udělat představu ze soutěže NaNoGenMo (National Novel Generation Month), kde se představují programy určené pro psaní románů, respektive související experimenty s textem. Akci založil vývojář Darius Kazemi a letos se konala teprve podruhé.

Dlužno říci, že podle všeho se loni i letos programátoři pokoušeli spíše bavit než vytvářet texty považované za dílo člověka (respektive jiného člověka než surrealisty atd.). Mnohé programy vycházely z projektu Gutenberg nebo se jinak snažily se o zpracování a přeskládávání již existujících textů. Pro spisovatele i kohokoliv jiného by použití obrovského rezervoáru obsahu v projektu Gutenberg bylo zajímavé minimálně tím, že není zatížen autorskými právy.

Pojďme teď k jednotlivým projektům. Například Nick Montfort, básník a specialista na nová média z MITu, si vystačil s pouhými 165 řádky kódu v Pythonu. Výsledný příběh je trhaný a v podstatě se – nikoliv překvapivě – nedá číst. Smysl dává tak na úrovni jedné náhodně otevřené stránky.

To je vůbec problém i dalších počítačově generovaných textů. Mají-li mít alespoň nějakou úroveň, většinou jde o kratší příběhy. Ještě lepší výsledky získáme, nacházíme-li se v nějakém zúženém kusu jazyka/reality. Podobně jako se velmi osvědčují automatizované prostředky pro tvorbu či překlad technické dokumentace, společnost Narrative Science má nástroje, které dokáží zpracovávat informace o finančních trzích (respektive firemní reporty) a sportu a z nich vytvářet články podle předdefinovaných vzorů.

Výsledné texty sice stále nejsou bezchybné, ale vznikají prakticky okamžitě – a navíc v nich na rozdíl od zpracování člověkem nevznikají chyby věcné, třeba překlepy v číslech. Novináři by se mohli bát o práci, k k čemuž ovšem stejně mají tisíce jiných důvodů i bez umělé inteligence.

Jak dopadne Pýcha a předsudek?

Na rozdíl od seriózně míněných a současně komerčně ambiciózních projektů se na NaNoGenMo účastníci snaží sebe i své okolí zatím skutečně spíše jen pobavit. Sám Kazemi třeba vytvořil program Teens Wander Around a House, tj. několik agentů, kteří při setkání v příslušném chatroomu vytvářeli dialogy podle konverzací odchycených na Twitteru. Jeden z programů se např. zmínil o večeři, druhý to rozpoznal jako klíčové slovo a zareagoval na to třeba poznámkou o tom, že večeře je jeho oblíbené jídlo dne. Konverzace byly sice rámcově konzistentní, ale nepřekvapivě jako celek opět nedávaly moc smysl.

Michelle Fullwoodová z MITu vytvořila program Twide and Twejudice. Jedná se o Pýchu a předsudek, ovšem v textu tohoto klasického díla je každé slovo nahrazeno takovým, o němž program na základě analýzy příspěvků z Twitteru usoudí, že jde o synonymum, respektive že se toto slovo používá ve stejném/podobném kontextu. Z nějakého důvodu autorka takto v původním textu přepisuje pouze dialogy. Výsledek je ovšem stejně surealisticky absurdní, text občas získá vzhledem k originálu i přímo opačný význam.

Některé projekty NaNoGenMo jsou opravdu jen kombinatorikou, Liza Dalyová třeba vytvořila vlastní verzi známého Vojnichova rukopisu, když náhodně proházela jeho „slova“ a doplnila je starými botanickými a alchymistickými zobrazeními/symboly, které si program našel v rámci databáze Internet Archive. Podobně program Definition Book zase s textem pracuje tak, že první polovinu „románu“ tvoří první poloviny vět, druhou jejich druhé poloviny.

Temný komiks i mňoukání

Greg Borenstein předvedl program Generated Detective. Ten v rámci detektivek v projektu Gutenberg hledá věty obsahující vedle sebe slova jako question, murderer, witness, killer či weapon. Poté tyto sentence hledá na Flickeru, vezme příslušný obrázek a použije ho jako políčko komiksu.

Výsledný žánr se prý podobá chmurným noirovým příběhům, jsou snové, absurdní a dýchá z nich chlad nelidského mezihvězdného prostoru. Zatím mají texty podobu popisků, ještě by to chtělo dokázat na obrázku nějak rozpoznávat obličeje a přidávat do nich „bubliny“ (i když to možná není třeba, vždyť v některých zemích má komiks tradici v podobě popisků, ne „bublin“). Generated Detective bude rozšířen i o další žánry, romantické příběhy, sci-fi a horor.

S projektem Gutenberg pracuje i program Gutenstory, který na zadanou frázi (vazbu) vyhledá všechny věty, které ji používají, a pokusí se je spojit. Opět je to jen hračka, nebo by se to snad dalo chápat jako jakási „rešerše“ k příslušnému výrazu. Zřejmě nejkurióznějším dílem této akce je program 50 000 Meows od Huga van Kemadeho, který vezme román a slova přeloží do kočičí řeči, tedy převede na sérii mňoukání, která si však mají nějak zachovat svou gramatickou roli (co se tímhle vlastně myslí?).

Reálné použití

Dá se předpokládat, že kdyby někdo měl funkčnější program na tvorbu literárních textů, asi se s ním nebude chlubit, ale použije ho. Dá se předpokládat, že takový program spisovatele zatím nenahradí, ale při asistované tvorbě výrazně zvýší jeho produktivitu. Myslím, že – i když to budou třeba popírat – by podobné programy ve skutečnosti uvítal prakticky každý spisovatel, který se literaturou živí. Samozřejmě by automaticky generovaný text musel byl výrazně zeditován, nicméně asi by to bylo rychlejší, než ho vytvářet od začátku.

A je tu ještě jedna věc. Každý spisovatel má podobně jako čtenář oblíbenější a méně oblíbené typy scén/vyprávění, kterým se třeba i snaží podvědomě vyhýbat; někoho obtěžuje psát milostné scény, jiného popisy krajiny. Na textu je to pak většinou poznat, že se autor pouze nutil, protože „čtenář si to žádá“. Ne snad, že by programy vytvářející tyto „nechtěné“ pasáže zvládly kdovíjaká veledíla, to ovšem nezvládne obvykle ani samotný autor, pociťuje-li odpor.

Nebo snad (trochu paranoidní myšlenka na závěr) už zvlášť plodní autoři podobné prostředky používají? Či snad je pro ně v případě potřeby jednodušší a levnější spoléhat na spoluautory a díla svým jménem spíše zastřešovat?

Rubriky: InternetPodnikový softwarePrávoTechnologieVývoj a HTML

Související příspěvky

Zprávičky

Před 30 lety dostaly „empétrojky“ svůj populární název

14. 7. 2025
Umělá inteligence v IT infrastruktuře
Články

Salesforce představuje třetí generaci Agentforce

14. 7. 2025
Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů
Zprávičky

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

11. 7. 2025
Nebojte se hlásit na seniornější pozice, radí IT pracovní portál
Články

NÚKIB vydal oficiální varování před některými produkty společnosti DeepSeek

10. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Europoslanci chtějí omezit příliv levného zboží z e-shopů mimo EU

ČTK
14. 7. 2025

Europoslanci by chtěli omezit rostoucí příliv nekvalitního a potenciálně nebezpečného levného zboží z internetových

Před 30 lety dostaly „empétrojky“ svůj populární název

ČTK
14. 7. 2025

Pro řadu lidí je zkratka mp3 synonymem pro jakoukoliv hudbu uloženou v počítači nebo

SpaceX investuje dvě miliardy USD do Muskovy firmy zaměřené na AI

ČTK
13. 7. 2025

Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska investuje dvě miliardy dolarů (42 miliard Kč) do jeho

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

ČTK
11. 7. 2025

Hackeři v rámci rozsáhlého kybernetického útoku z minulého týdne ukradli data 5,7 milionu zákazníků

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

ČTK
11. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska představila nový model chatbota Grok 4. Ten má

Tiskové zprávy

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Optimize by Acer: nejnovější evoluce v oblasti podnikových záručních podmínek

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

Development manager

Instore promotion

Plná moc

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.