Ostrava se dočká nejvýkonnějšího superpočítače ve střední Evropě

Centrum za téměř 2 miliardy korun vyroste v Ostravě nejpozději do roku 2015. Po svém dokončení by měl ostravský superpočítač spadat do skupiny 50 nejvýkonnějších počítačů světa (podle současných parametrů), je samozřejmě možné, že se během dlouhé doby svého budování přehoupne jen do první stovky.

K formálnímu předání rozhodnutí o evropské dotaci na vybudování nejvýkonnějšího superpočítače ve střední Evropě v rámci projektu IT4Innovations došlo v pondělí v podnikatelském inkubátoru Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Výsledek jednání Bruselu o projektu ale byl znám již od 23. Června.

„Především jsem velmi potěšen, že se v krátké době podařilo schválit již čtvrtý velký projekt z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Špičkový výzkum a vývoj v oblasti IT totiž bezpochyby patří mezi nejperspektivnější oblasti, co se týče posilování konkurenceschopnosti a inovačního potenciálu České republiky v budoucnosti.“, nechal se slyšet ke schválení projektu ministr školství Josef Dobeš.

Toto výpočetní monstrum bude provozováno žadatelem projektu, tzn. Vysokou školou báňskou a jejími partnery. Počítač bude schopen provádět 855 bilionů operací za vteřinu a měl by obsahovat 30 tisíc výpočetních jader. Pokud si uděláme orientační srovnání se současnými „superpočítači“ v Česku, bude je ostravský superpočítač převyšovat rovnou o řád.

Praktické využití ukáže až čas, ale mezi navrhovanými projekty nalezneme vývoj nových léčiv, optimalizace automobilových součástek, simulace chování povodní, požárů dopravních kolapsů či znečištění ovzduší. Poměrně nákladný provoz superpočítače bude potřeba nějak sponzorovat, takže jej budou ke své činnosti využívat také podniky, zájem je zatím zejména z oblasti průmyslu.

Projekt celkově jenom na hardwarových komponentách (HPC) spotřebuje částku 20 mil. EUR. Celá stavba bude rozvržena do dvou částí. V první fázi, která by měla být zrealizována již v příštím roce, dojde ke zprovoznění „malého clusteru“ o výkonu cca 70 Tflop/s sloužící k realizaci první fáze výzkumných programů v rámci CE IT4I. V roce 2014 pak bude zprovozněn hlavní výpočetní systém a celkový výkon superpočítače se zvedne na 850 Tflop/s. Tehdy by se také měl superpočítač objevit v žebříčku TOP500.org v první světové stovce.

Exit mobile version