Univerzita z USA vytvořila čip, který uchová 2.24 TB dat na čtvereční palec

Nový materiál, který zvládne uchovat přes dva terabajty dat na pouhém jednom čtverečním palci oznámil koncem minulého měsíce tým vědců z North Carolina State University.

Paměťové médium je reúrezentováno čipem, jehož technologie využívá princip magnetizace 6 nm velkých bodů (z krystalů různých materiálů), které záznamová hlava rozmisťuje v pravidelné struktuře do křemíkové matrice. Každý takovýto mikroskopický (nano) bod pak představuje jeden bit. Nový materiál má podle vědců optimální vlastnosti pro záznam a uchovávání informací. Problémem technologie však momentálně je způsob dostatečně rychlého a spolehlivého čtení a zápisu. Technologie pro ukládání bodů při testování nejsou ani dostatečně rychlé, ani vhodné pro komerční využití. Na ideální řešení pro interpretaci a záznam dat se tedy teprve čeká, univerzita chce tento mezičas využít ke zdokonalování materiálu.

“Vytvořili jsem magnetické „nanobody“, které uchovávají vždy jeden bit informace, to nám umožnilo uložit několik obřích knihoven textu do jediného čtverečního palce hmoty, komentuje oznámení Profesor Jay Narayan.

Pro bližší představu jsme se za vás pokusili představit, kolik kB textu může reprezentovat jedna průměrná stránka formátu A4 při 8-bitovém kódování. Protože stránky v knihách či časopisech jen zřídkakdy odpovídají normostranám (1800 znaků včetně mezer), vyšli jsme z předpokladu, že máme 5000 znaků na stránku, to odpovídá 50 kB textu (8 bitů na znak, jeden bajt na 8 bitů). Při výchozí hodnotě 2,24 TB, což je limitní kapacita, kterou výzkumný tým dosáhl, to pak vychází na 4 81 036 337 stran textu, což rozhodně není nezajímavá hodnota.

Více informací lze nalézt například v oficiálním oznámení školy.

Exit mobile version