Univerzitní výzkum za branami škol

Spolupráce akademického a komerčního sektoru na výzkumu může přinést nečekané výsledky. Představme si hypotetický výzkum veřejného mínění. Pokud bychom veřejnosti položili otázku, kdo zná společnost IBM, těžko by se našel někdo, kdo by odpověděl negativně. Mnoho lidí však vidí v IBM pouze dodavatele hardwaru, někteří pak zmíní i software a konzultační služby. Ve skutečnosti je však záběr jejích aktivit mnohem širší. Kromě výše uvedeného tvoří jeden z hlavních pilířů činnosti IBM také oblast R&D – výzkum a vývoj.


Ze spolupráce s vysokými školami těží obě strany.

Projekty s inovační myšlenkou

Zajímavými a možná až netradičními přiklady aktivit na tomto poli mohou být projekty jako Eternal Egypt, zpřístupňující artefakty starého Egypta široké veřejnosti pouhou návštěvou uvedených webových stránek, případně Stockholm Congestion Charging Scheme. Tento projekt umožňuje regulaci stockholmské dopravy v době špičky, čímž přispívá ke snížení dopravní zácpy, zlepšení životního prostředí ve městě i urychlení přepravy městskou hromadnou dopravou, která již nemusí čekat v dlouhých frontách stojících aut.
Oba projekty mají jednoho společného jmenovatele – využití inovační myšlenky. A právě inovace hrají důležitou roli i v celosvětovém přístupu IBM k okolnímu světu, životu, podnikání a celé společnosti, který je vyjádřen konceptem Smarter Planet, neboli Chytřejší planeta. Efektivním využíváním moderních inteligentních technologií je možné společně dosáhnout vyšší kvality života, čistšího životního prostředí a celkově „chytřejší“ planety. K dosažení této vize je ale zapotřebí především vzájemné spolupráce a kde jinde je lépe začít než u výzkumu a vývoje těchto inteligentních řešení?

Spolupráce akademické a komerční sféry

IBM má po celém světě 8 vědecko-výzkumných středisek, ročně do vědy investuje přes 5 miliard dolarů a je vlastníkem více než 40 000 patentů. Z řad zaměstnanců IBM pochází také 5 laureátů Nobelovy ceny.
Vlastní výzkum se však neomezuje pouze za zavřené dveře laboratoří. IBM si je vědoma velkého vědecko-výzkumného potenciálu existujícího na akademické půdě, a proto po celém světě již řadu let spolupracuje s mnoha významnými univerzitami. Společná výzkumná práce akademické a komerční sféry totiž představuje ideální synergii a je přínosem pro obě strany.

České republice IBM spolupracuje hned s několika vysokými školami. Jsou jimi např. ČVUT a VŠE v Praze nebo Masarykova univerzita v Brně. Na elektrotechnické fakultě ČVUT již od roku 2005 probíhá soutěž IBM Student Research Projects, ve které studenti v rámci svých semestrálních prací řeší pod odborným dohledem odborníků z IBM či ČVUT konkrétní výzkumné úkoly z oblasti rozpoznávání hlasu či technologií CELL procesorů. Kromě finanční odměny, kterou mohou studenti nebo týmy za své práce získat, jde též o možnost podílet se na reálných výzkumných projektech a získat zkušenosti přímo od vědců z pražského centra pro výzkum a rozpoznávání hlasu společnosti IBM. Projektu se do dnešního dne zúčastnilo více než 400 studentů.

Na téže fakultě IBM zároveň spolupracuje na projektu Voice2Web s Výzkumným a vývojovým centrem RDC. Projekt zkoumá hlasovou interakci mezi člověkem a počítačem či uživatelem a webem. Součástí výzkumu je vývoj hlasových aplikací s využitím nejnovějších standardů v oblasti telekomunikací (VoiceXML, CCXML). Mezi dosavadní úspěchy patří vývoj hlasových aplikací poskytující informace o aktuálním stavu počasí v evropských destinacích, informace o institucích (ČVUT a RDC) a další aplikace poskytující různé služby, například Virtuální mexická restaurace.

Na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně navázala IBM v loňském roce bližší spolupráci s týmem prof. Pavla Zezuly na výzkumu unikátního vyhledávacího systému, který dokáže prohledávat multimediání soubory na základě vizuální podobnosti. Za vyhledávací systém MUFIN univerzita také obdržela prestižní ocenění IBM Shared University Research.

S katedrou informačních technologií na Vysoké škole ekonomické v Praze spolupracovala IBM na projektu „Service Science – Service Oriented Model of Enterprise Information System Management”, jehož výsledky nalezly praktické uplatnění v brněnském centru strategických služeb IBM Integrated Delivery Centre, které poskytuje komplexní služby strategického outsourcingu a vzdálené správy IT více než 600 zákazníkům z celého světa.

Rozsah spolupráce IBM s univerzitami a vysokými školami napovídá, že prioritou bylo a i v budoucnu vždy bude hledání nových, neotřelých řešení, inovačních přístupů a kreativních nápadů. Realizace těchto nápadů v praxi je základem snahy o vytvoření chytřejší planety. Nové inteligentní systémy, chytrý přístup k práci, dynamická infrastruktura, ale i znalosti současných vysokoškolských studentů a absolventů jsou základními stavebními kameny nového, inteligentního světa v pojetí IBM

Profil

Autor je absolventem VŠE Praha. Ve společnosti IBM pracuje na pozici ISV Developer Relations, jejíž součástí je i program IBM Academic Initiative. Rozvoji spolupráce s akademickou sférou se věnuje poslední 2 roky.

Exit mobile version