USA jsou hlavním potenciálním terčem kyberútočníků, říká FBI

Více než dvě desítky zemí si podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dokázaly vyvinout prostředky k provedení kyberútoků proti Spojeným státům. Útoky jsou prý častější a mnohem sofistikovanější, než tomu bylo v minulých letech.

Kyberútoky způsobují každoročně ztráty v řádech miliónů dolarů a kromě cizích vlád pachtících se po informacích je mají na svědomí i organizované zločinecké skupiny a teroristé. „Mnoho zemí má zájem získat informace Spojených států krádeží elektronických dat,“ řekl na tiskovém prohlášení Shawn Henry, asistent ředitele divize FBI zabývající se vyšetřováním kyberkriminality.

Přestože konkrétní státy neuvedl, dá se tušit, že největší obavy vládních zpravodajských agentur se týkají možnosti narušení ze strany Ruska nebo Číny. Je téměř jisté, že tyto země mají dostupné technologie k provádění elektronické špionáže či k narušení amerických počítačových sítí.

Podle něj má FBI otevřeny tisíce souběžných vyšetřování kybernetických útoků. Agentura se zabývá také sledováním teroristických skupin, které například díky krádežím identit nebo údajů kreditních karet získávají potřebné finančních prostředků k financování svých akcí. Pozornosti prý neunikají ani čistě kriminální incidenty organizovaných zločineckých skupin.

Zejména v posledních letech se totiž významně rozšířily aktivity škodlivého malware, který může svým tvůrcům nezřídka vydělat slušný balík peněz. Na vrcholu popularity se v současné době drží botnety, což jsou sítě napadených počítačů, nad kterými útočník získal kontrolu a může je vzdáleně ovládat. Nezřídka se mezi nimi nacházejí i firemní počítače, díky kterým může útočník získat přístup do vnitřní firemní sítě a způsobit společnosti obrovské škody. Tyto útoky tak mají nezanedbatelný vliv i na samotnou americkou ekonomiku.

Zcela vyloučit podle FBI nelze ani možnost vzdáleného napadení elektrické rozvodné sítě nebo nabourání se do systému pro řízení letového provozu, což by mohlo ohrozit životy mnoha lidí. Podobné scénáře zatím sice působí spíše jako náměty pro filmaře, na druhou stranu útoky z 11. září si před pár lety také dovedl připustit jen málokdo.

Exit mobile version