Ústavní soud ČR prohlásil povinnost TELCO operátorů uchovávat data o uživatelích za protiústavní

Plénum Ústavního soudu České republiky vyhovělo návrhu jednapadesáti poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a k dnešnímu dni jednohlasným rozhodnutím zrušilo ustanovení zákona o elektronických komunikacích a jeho prováděcí vyhlášku z důvodu jejich protiústavnosti.

Ustanovení § 97 odstavců 3 a 4 zákona o elektronických komunikacích a jeho prováděcí vyhláška nařizovala provozovatelům telekomunikační infrastruktury logovat a uchovávat údaje o uskutečněné komunikaci všech obyvatel. ISP a telekomunikační operátoři tak museli uchovávat informace o komunikujících osobách, jejich poloze a časové údaje o komunikaci po dobu šesti měsíců až jednoho roku.

Mezi daty bylo možné dohledat například informace o uskutečněných hovorech a odeslaných SMS, VoIP hovorech, odeslaných e-mailech či logování jednotlivých připojení k Internetu. Data byla uchovávána pro případnou potřebu policie a soudů, zákon přitom vycházel z evropského nařízení 2006/24/EC, které bylo primárně vytvořeno jako nástroj pro boj s terorismem.

Ústavní soud po prošetření námitky části poslanců uznal, že napadená právní úprava porušuje ústavněprávní limity.

„Ústavní soud seznal, že napadená právní úprava porušuje ústavněprávní limity, neboť nesplňuje požadavky plynoucí z principu právního státu a je v kolizi s požadavky na omezení základního práva na soukromí v podobě práva na informační sebeurčení ve smyslu čl. 10 odst. 3 a čl. 13 Listiny, které plynou z principu proporcionality,“ prohlašuje v oficiálním oznámení Ústavní soud.

Z dalších evropských zemí již dříve uznaly uchovávání dat o komunikaci za protiústavní Německo, Bulharsko a Rumunsko.

Exit mobile version