Útoky DOS/DDOS

Denial of Service (v češtině odmítnutí služby) a Distributed Denial of Service (distribuované odmítnutí služby) jsou typy síťových útoků na servery, internetové služby nebo celé sítě. Tyto útoky způsobují přehlcování serverů, přetěžování sítě, blokování služeb a výsledkem bývá nefunkčnost a nedostupnost služby pro internetové uživatele.


Lubor Kopecký.

Nával nesmyslných dat

Útoky DoS a DDoS probíhají v praxi většinou tak, že provoz na síti je zaplaven množstvím náhodných dat, je narušeno konfigurační nastavení a cílový server je extrémně vytížený. Výsledkem bývá v lepším případě nedostupná služba či web, v horším případě pak zhroucení služby, pád operačního systému a nutný restart serveru, případně i obnovení nastavení.

Zatímco útok typu DoS provádí útočník z jediného počítače, u distribuovaného DoS útoku je do akce zapojeno více počítačů (ať už o tom jejich uživatelé vědí nebo ne). Útočník si nejprve vybírá server, síť nebo službu, kterou chce z nějakého důvodu vyřadit z provozu, a svou roli hraje i zranitelnost daného serveru, tedy slabá či nechráněná místa systému.

Jak se dělá zombie

K provedení útoku slouží specializovaná aplikace, tzv. exploit, šířený vždy pouze v podobě zdrojového kódu v jazyku C, případně Python nebo Perl. Tyto exploity existují hlavně pro napadání linuxových serverů, ale výjimkou nejsou ani windowsové. Někdy stačí k úspěšnému útoku jediný paket a jindy jsou potřeba velké koordinované záplavy paketů z mnoha počítačů.

Tyto počítače, označované jako zombies, byly předtím infikovány a ovládnuty právě pro potřebu útoku. Posíláním příkazů těmto zombies mohou hackeři přes skryté komunikační kanály ovládat rozsáhlé koordinované útoky. Protože útok pochází od velkého množství počítačů rozmístěných po celé síti, není možné útočníka snadno odhalit a izolovat.

Nedejte svůj počítač lacino

Někteří bezpečnostní IT odborníci odhadují, že až třetina domácích uživatelů dává svůj počítač k dispozici útočníkům. Provozovatelé serverů a sítí se těmto typům útoků mohou bránit několika sadami nástrojů, z nichž stojí za zmínku alespoň Tribe Flood Network a Stacheldracht.

Profil

Lubor Kopecký je šéfredaktorem elektronického měsíčníku Svět hostingu společnosti IGNUM. Ve svých článcích a přednáškách se věnuje tématům internetových služeb, technologií, domén a médií, poukazuje na jejich přednosti a upozorňuje na možné budoucí hrozby. Ve volném čase se zabývá virtuální tvorbou a zajímá ho vše z historie, sociologie a myrmekologie.

Exit mobile version