V Číně se začaly objevovat první falešné iPady

Odložení uvedení iPadu na světové trhy podporuje podpultový prodej těchto zařízení a dává padělatelům čas, aby přišly s co nejvěrnějšími kopiemi.


Falešný iPad.

V internetových a kamenných obchodech nejen v kontinentální Číně, ale po celé jihovýchodní Asii se v minulých dnech začaly objevovat první kopie populárního tabletu iPad. Nutno podotknout, že se jedná o kopie poměrně nepovedené. Z dostupných fotografií je jasně vidět, že zařízení vydávané za iPad se spíš než oblíbenému tabletu, podobá jinému zařízení z dílen Applu, telefonu iPhone. Čínský iPad navíc nepohání operační systém iPhone OS 4.0, ale, pravděpodobně také nelegální, Windows 7. Hardwarová výbava zůstává tajemstvím, lze se ale domnívat, že v lecčem bude velmi podobná skutečnému iPadu. Zařízení se prodává v přepočtu za 410 dolarů (zhruba 7 400 Kč), což je jen malý rozdíl oproti 499 dolarům (9 000 Kč), na kterých začíná originální iPad.

I když jen těžko může jedna z prvních kopií iPadu vzbuzovat něco jiného, než úsměv, situace se může velmi rychle změnit. „Tohle je jen první hrubá verze,“ říká muž jménem Lin, který údajně zajišťuje distribuci falešných iPadů v čínské tržnici ve městě Shentzen a dodává: „Už brzo se ale objeví nové verze, které budou jak vzhledem, tak i hardwarově víc připomínat skutečný iPad.“ Podle Lina ovšem poptávka i po těchto prvních modelech daleko převyšuje nabídku. Především je ale neuvěřitelné, že se padělatelům podařilo iPad napodobit, vyrobit a rozdistribuovat během necelých dvou měsíců.

Silný zájem o iPady na území USA vedl společnost Apple k odložení jejich prodeje ve zbytku světa na konec dubna. Poměrně logické rozhodnutí se ovšem ve výsledku může Applu velmi rychle vrátit. Jak dokazuje situace v Číně, padělatelé dokázali tohoto rozhodnutí velmi využít, a co rychle zaplňují prostor, který se jim otevřel. Nutno podotknout, že prostor získávají právě na úkor Applu. Firma navíc podcenila touhu některých lidí po tom, aby iPad získali mezi prvními. Oproti uvedení mobilního telefonu iPhone, v roce 2007, se tak dramaticky rozrostl šedý trh, v rámci kterého jedinci nakupují iPady v USA a následně je distribuují do celého světa. Cena takových zařízení pak výrazně převyšuje i tisíc dolarů (18 000 Kč). Apple se tomuto snaží bránit nejrůznějšími omezeními na množství iPadů, které je možné koupit, což ovšem jen dokazuje, že firma špatně odhadla poptávku po zařízení a jeho distribuci tak značně podcenila.

Zdroj: Reuters

Exit mobile version