V USA byl schválen kontroverzní protipirátský zákon

Americký prezident George W. Bush podepsal kontroverzní protipirátský zákon, který již dříve schválil i Senát a Sněmovna reprezentantů. Tento nový zákon na ochranu duševního vlastnictví, tzv. „Prioritizing Resources and Organization for Intellectual Property Act“ (PRO-IP), počítá s razantním zvýšením sankcí v případě porušení ochrany duševního vlastnictví, stejně jako se zřízením pozice dozorce nad ochranou duševního vlastnictví. Osoba zastávající tuto funkci bude podléhat přímo prezidentovi USA a velice pravděpodobně bude jmenována až po zvolení nového prezidenta.


Bílý dům, sídlo prezidenta USA

Kontroverze zákona spočívá v tom, že masivně podporuje a zvýhodňuje pozici nadnárodních, především mediálních, softwarových a farmaceutických společností, oproti pozici běžného občana. Kritiku na stranu tohoto zákona hlásá především Gigi B. Sohn, předseda organizace Public Knowledge, která se zabývá ochranou digitálních práv. Podstatou jeho kritiky je fakt, že zatímco v USA vzniká zákon, který stále více postihuje softwarové pirátství, zbytek světa, tedy i většina mezinárodních mediálních a softwarových společností, směřuje opačným směrem, tedy spíše k uvolnění.

Tyto společnosti si uvědomily, že internet a sdílení probíhající přes něj, jim sice může způsobit škody, na druhou stranu se dá využít i ke zvýšení zisku. Uživatelé, tedy ti, kteří si produkt stáhnou nelegálně, si mohou ten či onen produkt vyzkoušet a případně tedy i oblíbit, což následně obvykle vede k zakoupení legální verze. Některé servery původně sloužící pro ilegální sdílení hudby, například Napster, dnes působí jako legální hudební obchod, jiné společnosti nelegální sdílení svých produktů prakticky neřeší a pořízením legální verze podmiňují některé další funkce produktu. Například pro možnost automatických aktualizací Windows je nutné nechat ověřit pravost nainstalovaného systému.

Zdroj: ITWorld

Exit mobile version