Vánoční nákupy: „kapsáři“ číhali i na internetu

Internetové obchody k předvánočním nákupům využívá stále větší počet Čechů. Jejich peněženky však při tom nejsou ve větším bezpečí než na tržišti mezi kapsáři. Jaká rizika hrozí při nakupování na internetu?

Podvodné aukce, padělané zboží a vánoční e-maily

Největším rizikem internetových nákupů je možnost, že zboží zaplatíte předem, ale nikdy ho nedostanete. Jednou z obran je nakupovat jen ve velkých a důvěryhodných internetových obchodech, další možností platit dobírkou (což se však o něco podraží) nebo využívat placení hotově při převzetí zboží v kamenné pobočce (čímž je zase částečně eliminována výhoda nákupu z pohodlí domova). Určitě se vyplatí dávat pozor na podezřele výhodné nabídky, především levné obchody se značkovým zbožím.

Oblíbené je také rozesílání vánočních přání mailem s přílohou powerpointové prezentace. Před loňskými svátky například laboratoře společnosti McAfee odhalily červa, který se maskoval jako elektronická pohlednice služby Hallmark nebo jako vánoční nabídky společností McDonald’s a Coca-Cola. Lépe je proto takováto přání oželet.

Rizika nese i vyhledávání a stahování vánočních koled, tapet na plochu, vyzvánění do mobilních telefonů. Stahování souborů tematicky se vztahujících k Vánocům může počítač infikovat spywarem, adwarem nebo jiným malwarem.

Phishing a krádeže hesel

Phishing kvete v každé roční době, okolo svátků však může využívat psychologické zbraně charitativních nabídek. Neproklikávejte podezřelé adresy z mailů naoko pocházejících od zástupců charity; raději vyberte organizaci, jíž přispějete, ze zdrojů mimo internet.

Krádeže hesel jsou opět nezávislé na ročním období, mohou jen využívat zvýšené nepozornosti v tomto obddbí. Zločinci se snaží uživatelům nepozorovaně instalovat nástroje zaznamenávající stisky kláves, tzv. keyloggery. Pokud získají heslo k bankovnímu účtu, zkusí se z něj rychle převést peníze. Jestliže se jim podaří získat heslo k e-mailovému účtu nebo do sociální sítě, mohou například začít z těchto adres rozesílat spam.

Krádeže identit a vydírání

Při internetových nákupech můžete přijít i o svou počítačovou identitu. Hackeři se snaží sledovat aktivity uživatelů, kteří své nákupy provádějí přes nezabezpečené přístupové body (hotspoty) wi-fi sítí. Důsledkem může být odcizení osobních dat, proto nikdy neprovádějte nákupy přes internet z veřejných počítačů a z nezabezpečených wi-fi sítí.

Neopatrnost může vést také k tomu, že počítačoví zločinci získají přístup k uživatelově počítači. V takovém případě mohou zašifrovat uživatelovy soubory a bránit v přístupu k nim, načež uživatele vydírají a požadují převod peněz za to, že mu obsah jeho počítače opět zpřístupní. Podvodný software, který brání v používání počítače a nutí postižené uživatele platit výkupné, se nazývá ransomware.

Přečtěte si také:

Čtvrtina sdílecích portálů je nebezpečná
Web se stal hlavním nástrojem internetového zločinu, vystřídal e-mail

Exit mobile version