Vědcům se podařilo prolomit WPA pro zabezpečení bezdrátových sítí

Výzkumníci v oblasti počítačové bezpečnosti oznámili, že se jim částečně podařilo prolomit standard Wi-Fi Protected Access (WPA), který se využívá k zabezpečení bezdrátových sítí. Podrobně se o tomto útoku bude hovořit příští týden na konferenci PacSec v Tokiu.

Zabezpečení WPA přitom bylo považované za bezpečné a tedy za vhodnější alternativu původního WEP (Wired Equivalent Privacy), což je standard představený koncem devadesátých let minulého století. WEP však bylo brzy po svém uvedení prolomeno a dnes je jeho ochrana mnohými profesionály považována za nedostatečnou. Nyní je však zřejmě překonáno i WPA.

Na zmiňované konferenci bude výzkumník Erik Tews hovořit o tom, jakým způsobem dokázal WPA obejít. Byl díky tomu schopen číst data odesílaná z routeru na přenosný počítač. Útok je také možné zneužít pro odesílání klamných nebo pozměněných informací.

Ve spolupráci s Matinem Beckem našel způsob, jakým zlomit protokol pro utajení dat TKIP (Temporal Key Integrity Protocol), který pro silnější zabezpečení používá dynamicky se měnící klíč pro každý paket. Proces prolomení přitom netrval déle než 15 minut, zatím však prý neumožňuje získat data odesílaná v opačném směru, tedy z počítače do routeru.

Odborníci už dříve odhadovali, že protokol TKIP by mohl být za použití vysokého výpočetního výkonu a slovníkového útoku překonán. Beck a Tews však použili jiný typ útoku, založený na matematických výpočtech a podrobné informace teprve plánují zveřejnit.

Už teď se však odhaduje, že to bude signálem k přechodu na docela nové zabezpečení pod označením WPA2, které bylo schválení v roce 2004. To využívá šifrování AES (Advanced Encryption Standard) a je tedy bezpečnější než WPA i WEP. V mnoha případech si tento přechod vyžádá nákup nových síťových zařízení, která tento standard podporují.

Přečtěte si také

IT byznys: kyber útoky s metodami sociálního inženýrství
Krádeže dat z klávesnice na dálku představují velké nebezpečí
Vědci vytvořili neprolomitelné šifrování

Exit mobile version