Vědci vytvořili neprolomitelné šifrování

Optika

Dokonalé zabezpečení komunikace je možná o něco blíže. Evropští vědci z projektu SECO-QC (Global Network for Secure Communication based on Quantum Cryptography) totiž nedávno představili údajně neprolomitelný kvantový šifrovací systém. Úspěšná demonstrace možného použití proběhla na vědecké konferenci ve Vídni.

Za účelem předvedení možností kvantového šifrování byla vytvořena první počítačová síť, která je tímto způsobem chráněna. Propojuje šest míst v okolí Vídně a využívá přibližně 200 kilometrů běžně dostupných optických vláken.

Kvantové šifrování se výrazně odlišuje od způsobů používaných v dnešní době. Ty jsou totiž založené na složitých matematických procedurách, které jsou sice pro samotné lidi těžko prolomitelné, ne však, pokud mají k dispozici výkonné počítače a dostatku času. Kvantové šifrování naproti tomu využívá zákony kvantové teorie, které se ve své podstatě ukazuje jako neprolomitelné.

Základní myšlenku kvantového šifrování přitom už před 25 lety vyslovili Charles Bennett z IBM a Gilles Brassard z univerzity v Montrealu. Ta říká, že není možné změřit kvantovou informaci bez jejího přerušení. Technologie šifrování je tak založena na posílání proudů částeček světla, nebo též fotonů, které činí přenos naprosto bezpečným. Jakýkoliv pokus o odposlech by totiž způsobil přeskupení fotonů, což by bylo okamžitě detekováno a systém by se vypnul.

Šifrovaná data, zahrnující i videohovory, byla v praktické ukázce demonstrující možnosti tohoto způsobu zabezpečení odesílána prostřednictvím optických vláken do zmiňovaných šesti destinací. Útočník se přitom neúspěšně pokoušel data na této síti odposlouchávat.
Doposud bylo kvantové šifrování využíváno pouze k přenosu informací z jednoho bodu do druhého. Implementace do počítačové sítě je výsledkem čtyř a půl roční spolupráce univerzit a výzkumných center z 12 zemí Evropy. Na vývoji se podíleli i vědci z České republiky.

Úspěšná demonstrace kvantového šifrování otevírá cestu pro jeho využití v běžné komunikaci. První potenciální uživatelé by měly vzejít z řad vládních organizací, finančních institucí, případně jiných společností, které požadují chránit svou důvěrnou komunikaci nejvyšším stupněm zabezpečení. Podle některých odhadů by se technologie mohla v praxi objevit už v průběhu tří let.

Foto: Agentura AFP

Exit mobile version