• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Vedení pod mořem jsou důležitá infrastruktura, Západ se bojí jejího narušení

ČTK
20. 11. 2024
| Články

Výběr informací o podmořské infrastruktuře a jejím ohrožení (na poškození dvojice podmořských optických kabelů v Baltském moři, které přestaly fungovat v neděli a v pondělí ráno, je třeba pohlížet jako na sabotáž, prohlásil německý ministr obrany Boris Pistorius):

– Infrastruktura v mořích a oceánech, ať už se jedná o plynovody nebo elektrické a datové kabely, je extrémně důležitá, v posledních letech se dostávají do centra pozornosti potenciální útoky na ni a možnosti bránit se jim. Před současným poškozením dvojice podmořských optických kabelů v Baltském moři vzbudilo loni na podzim pozornost narušení plynovodu Balticconnector a telekomunikačního kabelu mezi Finskem a Estonskem, které ale podle vyšetřování způsobila kotva čínské kontejnerové lodi. V roce 2022 zase vyvolal znepokojení útok na plynovod Nord Stream. A představitelé západních zemí už před lety opakovaně upozorňovali například na aktivity ruských ponorek a špionážních lodí v blízkosti podmořských datových kabelů.

– „Podezření z úmyslného poškození“ vyvolává podle společného prohlášení Finska a Německa také nynější incident s dvojicí podmořských optických kabelů v Baltském moři, které spojovaly Litvu se Švédskem a Německo s Finskem. První z nich přestal fungovat v neděli 17. listopadu kolem 09:00 SEČ, druhý v pondělí 18. listopadu kolem 03:00 SEČ. Na jejich poškození je třeba pohlížet jako na sabotáž, prohlásil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius.

– Při vyšetřování poškození optických kabelů na dně Baltského moře, k němuž došlo začátkem loňského října, vyšlo podle estonské prokuratury najevo, že za nehodu nejspíš může kotva čínské nákladní lodi NewNew Polar Bear registrované v Hongkongu, která v tu dobu místem proplouvala. Finská policie vyzvedla ze dna moře kotvu této lodi, která škody patrně způsobila. Čina letos v srpnu oficiálně potvrdila, že poškození kabelů skutečně způsobilo její plavidlo. Později vyšlo najevo, že kromě telekomunikačního kabelu a plynovodu mezi Finskem a Estonskem byl tehdy poškozen i ruský optický kabel, vzdálený jen 28 kilometrů od místa poškození plynovodu Balticconnector.

– Loni v květnu uvedl zástupce generálního tajemníka NATO pro zpravodajskou činnost David Cattler, že existuje zvýšené nebezpečí ruských sabotáží na podmořských kabelech. Moskva by tak podle něj mohla chtít trestat západní země za jejich pokračující podporu Ukrajiny. „Máme zesílené obavy, že by Rusko mohlo cílit na podmořské kabely a další kritickou infrastrukturu ve snaze narušit život Západu,“ řekl Cattler. Dodal, že ruská plavidla hlídkují napříč Atlantikem aktivněji než v minulosti.

– Veřejnoprávní média v Dánsku, Norsku, Švédsku a Finsku loni v dubnu informovala, že Rusko využívá flotilu plavidel maskovaných jako rybářské a výzkumné lodi, s jejichž pomocí plánuje sabotáže větrných elektráren, plynovodů a komunikačních kabelů v Severním moři. Jsou vybavena podvodním sledovacím zařízením a mapují klíčové oblasti, které by bylo možné napadnout. Podle zdrojů dánské stanice DR je cílem naplánovat sabotáž proti severským zemím, mimo jiné přerušením elektrických a datových kabelů přes Atlantik a do zbytku Evropy. Moskva obvinění označila za nepodložená.

– Podle norské televize nejméně 50 ruských lodí mělo v posledních deseti letech možnost „skrytě sbírat informace“ ve vodách spadajících pod norskou správu. Televize zmínila i případ, kdy na palubě ruské rybářské lodě objevila v uzamčeném prostoru obsluhu starých sovětských radiostanic. Švédská televize identifikovala za posledních pět let 27 podezřelých lodí, jež pluly ve švédských vodách či přistály ve švédských přístavech. Podle zpravodajských služeb a odborníků oslovených médii jde o ruský vojenský program řízený přímo z Moskvy, který je ústředním bodem ruských příprav na možný konflikt se Západem.

– „Téměř veškerý mezinárodní datový přenos se děje pomocí podmořských kabelů. Satelity zatím nejsou opravdovou alternativou,“ uvedl loni v září Johannes Peters, německý odborník na námořní strategii a bezpečnost z Institutu pro bezpečnostní politiku Univerzity v Kielu. Po celém světě fungují stovky podmořských kabelů o délce kolem 1,3 milionu kilometrů, které propojují digitální svět. Jejich poškození by narušilo například komunikaci Spojených států se zbytkem NATO a způsobilo by také velké ekonomické škody.

– Západní země si rizika spojená s možným narušením nejen energetických dodávek, ale také telekomunikační infrastruktury, dobře uvědomují. Německý kancléř Olaf Scholz a norský premiér Jonas Gahr Störe po společném jednání v listopadu 2022 navrhli, aby v rámci Severoatlantické aliance vzniklo koordinační centrum, které bude monitorovat a chránit podmořskou infrastrukturu. „Potrubí, telefonní kabely a internetové spojení jsou životně důležitými tepnami našeho hospodářství a musí být obzvláště dobře chráněny,“ řekl uvedl Scholz nedlouho po narušení Nord Streamu.

– Tento rusko-německý plynovod byl narušen koncem září 2022, kvůli rostoucímu napětí mezi Moskvou a Západem po ruské invazi na Ukrajinu už jím ale v té době plyn neproudil. Dánské úřady nejdříve 26. září 2022 oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak o den později varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1 a 29. září švédská pobřežní hlídka informovala, že objevila čtvrtý únik. Skandinávští seismologové informovali, že zaznamenali na dně Baltského moře výbuchy. Podle nich se nemohlo jednat o zemětřesení nebo sesuvy.

– V listopadu 2022 švédská prokuratura potvrdila, že se jednalo o sabotáž. Rusko nejprve obvinilo z explozí Spojené státy, spekulovalo se i o zapojení Ukrajiny. Západní politici naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu. Loni v březnu se v médiích objevily informace, že do sabotáže byla zapojena proukrajinská skupina. Kyjev ale jakoukoliv spojitost s útokem opakovaně odmítl.

– Obavy o bezpečnost podmořské infrastruktury se ale objevily už dříve. Například na podzim 2015 deník The New York Times psal o tom, že se kolem podmořských kabelů pro šíření většiny globální internetové komunikace pohybují ruské ponorky a špionážní lodě. S odkazem na nejmenované námořní velitele i zástupce zpravodajských služeb list uvedl, že už tehdy se významně zvýšila ruská aktivita u kabelů vedoucích ze Severního moře na severovýchod Asie a ve vodách v blízkosti USA. Podle odborníků jsou ruská plavidla vybavena zařízením, které dokáže přeřezat kabely v hloubce několika kilometrů. Západní země kvůli tomu chystají nové vybavení na ochranu podmořské infrastruktury.

Rubriky: Telekomunikace

Související příspěvky

Český T-Mobile vyčleňuje vysílače do samostatné firmy
Zprávičky

Na Slovensku skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí

10. 7. 2025
Zprávičky

Spotřeba mobilních dat Čechů v zahraničí loni stoupla v průměru o desetinu

8. 7. 2025
Zprávičky

Rusko vypne signál cizincům, kteří ke svým SIM kartám nedoplní biometrické údaje

8. 7. 2025
Vodafone a Nokia v běžném provozu otestovali technologii 25G PON
Zprávičky

Vodafone a Nokia v běžném provozu otestovali technologii 25G PON

26. 6. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

ČTK
11. 7. 2025

Hackeři v rámci rozsáhlého kybernetického útoku z minulého týdne ukradli data 5,7 milionu zákazníků

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

ČTK
11. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska představila nový model chatbota Grok 4. Ten má

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok, údaje občanů neunikly

ČTK
10. 7. 2025

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na jeden ze systémů úřadu, oznámil dnes na tiskové

Český T-Mobile vyčleňuje vysílače do samostatné firmy

Na Slovensku skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí

ČTK
10. 7. 2025

Na Slovensku včera skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí v historii země. Vynesla rekordní

Vláda zakázala používat ve státní správě produkty čínské společnosti DeepSeek

ČTK
9. 7. 2025

Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na

Tiskové zprávy

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Optimize by Acer: nejnovější evoluce v oblasti podnikových záručních podmínek

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

WinZip

Spotlist

Handsfree

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.