Mobilní reproduktory: kvalitní zvuk na cesty

V redakci ITBIZ.cz jsme opět přivítali zajímavá zařízení určená k otestování. Těmi byla dvojice sad reproduktorů od společnosti Verbatim, které jsme podrobili redakčnímu testu. Vše bylo o to zajímavější, že segment mobilních reproduktorů není příliš rozšířen. Proto jsme se tedy zaměřili především na praktickou stránku věci. A také se zamysleli nad tím, pro koho jsou takovéto reproduktory vhodné.


2.1 Multi Media Portable Speaker

Úvodem o segmentu

O mobilních reproduktorech se obecně příliš nehovoří. Hudební fajnšmekři, kteří si chtějí vychutnávat hudbu, investují především do výkonných a takřka nepřenosných soustav. Na konferencích se používají reproduktory spíše pro prezentace a po ulicích nosíme přenosná sluchátka. V současné době jsou v noteboocích reproduktory běžně integrovány, nutno však říci, že těm externím se rozhodně nevyrovnají. Často tak mobilním uživatelům, v případě, že chtějí poslouchat kvalitní zvuk, nezbývá než využívat sluchátka. Je tu však ještě jedno řešení, kterým jsou přenosné reproduktory pro notebooky. My jsme v redakci měli dvojici takových od společnosti Verbatim.

Dva anebo tři?

Tak takovou otázku si bude muset položit každý kupující. U přenosných zařízení záleží především na velikosti a hmotnosti. Samozřejmě, že sebou nosit šestireproduktorové sestavy je nesmysl, ale i tak je na výběr mezi dvěma a třemi reproduktory. Tedy alespoň v našem testu. Výhodou druhé jmenované sady je přítomnost subwooferu, tedy reproduktoru, který má na starost basy. Verbatim zvolil pro tyto reproduktory opravdu výmluvná označení – USB Portable Speakers a 2.1 Multi Media Portable Speaker systém (sestava se subwooferem). Ty patří do stejné rodiny a druhá jmenovaná používá dva stejné reproduktory. Jediným rozdílem zůstává již mnohokrát zmíněný subwoofer.

Začněme u jednodušší sestavy. V ní jsou dva reproduktory, z nichž každý vyprodukuje čistý RMS výkon o hodnotě 2 W. V technických specifikacích sice není psána maximální hlasitost, ale při zkouškách s ní nebyl problém. Reproduktory mohou výborně posloužit při prezentaci a bez problému ozvučit i místnost o velikosti běžné školní třídy. Samozřejmě za předpokladu, že posluchači nebudou příliš hlučet. Pro připojení k počítači poslouží obyčejný USB konektor, který se postará také o napájení. Rozměrově jsou parametry velmi přijatelné, na takřka čtvercové podstavě o straně s délkou 4,5 cm je reproduktor vysoký necelých 11 cm. To jsou hodnoty natolik přívětivé, že reproduktory bez problému přenesete ve většině brašen pro notebooky a ještě vám zbude místo. Dobré je také zmínit, že balení obsahuje praktické pouzdro.

Jsou libo basy?

Ani to není u přenosných reproduktorů problém. U testovaného modelu 2.1 Multi Media Portable Speaker jsme měli možnost si je vyzkoušet. A popravdě řečeno to znát bylo, především hudba zněla o mnoho lépe – prostě živěji. Tato výhoda se pak projevuje v dalším díle sestavy jako samozřejmá nevýhoda z toho plynoucí. Velikostně se objem požadovaný k přepravě téměř zdvojnásobí a problémem se stává také napájení. Subwoofer o výkonu 1 W RMS již napájení z USB neutáhne. Proto se musíte spolehnout buď na čtveřici AAA baterií s omezenou dobou anebo síťový adaptér.

Konečný verdikt

Z obou testovaných reproduktorových soustav jsem měl velmi dobrý pocit. V průběhu testu se nevyskytla žádná závada. Ale pozor – stolním reproduktorům a soustavám se subwoofery se prostě nevyrovnají. To ani není jejich cílem, tím je přinést do segmentu mobilních zařízení kvalitní řešení reprodukce zvuku při zachování malých rozměrů. A to se daří. Zařízení jsou určena pro relativně specifickou část uživatelů, z nichž mě napadají především lidé, kteří v terénu předvádí audiovizuální prezentace. S nadcházejícím létem také chataři vlastnící notebook. Teď si konečně mohou pustit daleko od domova film i s kvalitním zvukem.

Exit mobile version